قوانین، مقررات و موارد ضروری برای تیم تحریریه روکیدا

 

روکیدا | قوانین، مقررات و موارد ضروری برای تیم تحریریه روکیدا |سلام، وقت شما بخیر

بسیار خوشحالیم که شما به جمع صمیمی تحریریه روکیدا پیوسته‌اید. یک راهنمای کامل و البته ضروری در مورد مقررات نوشتن در روکیدا آماده کرده‌ایم. مطالعه‌ی دقیق این بخش برای تمام افرادی که مایل هستند در روکیدا بنویسند الزامی است.

به خاطر داشته باشید که برای موفقیت‌های بزرگ در این زمینه نیاز هست متن‌های نگارش شده توسط شما دارای شخصیتی منحصر بفرد و معرفی کننده شما باشند. به طوری که مخاطبان پس از مدتی با قلم و ادبیات شما دوست شوند و در صورتی که مطلبی از شما را در روکیدا ببینند، بدون اینکه به نام نویسنده نگاه کنند، متوجه شوند این مطلب نیز یکی دیگر از مطالب دوست داشتنی شماست.

همه توضیحاتی که به شما کمک می‌کنند بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید برای شما نوشته‌ایم:

اشتباه‌های بزرگ و نابخشودنی

اگر بخشی از متنِ منبع را متوجه نشدید هیچ ایرادی ندارد که آن را از دیگران بپرسید، اشتباه نابخشودنی آن است که بخشی که متوجه نشده‌اید یا در ترجمه‌ی آن شک دارید را وارد سایت کنید و ویراستارها نیز متوجه‌ آن نشوند و در دسترس عموم قرار گیرد. پس اگر شک دارید بپرسید یا پاراگراف را بصورت انگلیسی در متن خود قرار دهید تا ویراستارها نسبت به ترجمه‌ی دقیق آن اقدام کنند. در این شرایط استفاده از جستجوی گوگل برای درک بهتر اصطلاحات فنی یا اصطلاحات انگلیسی پیشنهاد می‌شود.
تحت هیچ‌شرایطی مجاز نیستید که مقالات فارسی را کپی کنید حتی اگر مقاله را خودتان در وب سایت یا مکان دیگری تهیه و منتشر کرده باشید. در صورت مشاهده این موضوع بدون تذکر قبلی از تیم اخراج خواهید شد.

عکس و تصاویر داخل مطلب

عکس یکی از تاثیرگذارترین انواع محتوا برای رساندن پیام به مخاطب است. هر چه عکس جذاب‌تر باشد شانس دیده شدن مطلب، بیشتر می‌شود. از این رو بسیار مهم است که اندکی وقت صرف کنید و عکس مناسب برای مقاله‌ی خود انتخاب کنید. بعضی اوقات عکس منبع، جذاب نیست یا پیام را به خوبی نمی‌رساند؛ در این شرایط لطفا در گوگل جستجو کنید و عکس مناسبی را پیدا کرده و برای مطلب خود انتخاب کنید. این موارد را در برای عکس‌های مطلب خود در نظر بگیرید:

بخش مدیریت عکس، امکان جستجو دارد، می‌توانید از تصاویری که قبلا در سایت آپلود شده است در مطلب جدید خود استفاده کنید.
اگر مقاله‌ی طولانی می‌نویسید حتما در بین متن از تصاویر مرتبط استفاده کنید تا خواندن مقاله برای کاربر ساده‌تر و جذاب‌تر شود. اگر میزان متن نسبت به عکس خیلی زیاد باشد مقاله‌‌ای که برای تهیه‌ی آن زحمت کشیده‌اید کمتر خوانده می‌شود.

سایز عکس کاور مطالب ۱۹۲۰ در ۹۰۰ پیکسل است. تصاویر داخل متن نیز باید حداکثر عرض ۷۵۰ پیکسل داشته باشند، ارتفاع تصاویر داخل متن مهم نیست و هنگام تغییر عرض تصویر به ۷۵۰ پیکسل ارتفاع هم متناسب با آن اتوماتیک تغییر می کند.

عکس‌ها باید برای انتشار در وب بهینه شوند. بدین منظور در فوتوشاپ کلید‌های Ctrl+Shift+Alt S را فشار دهید یا از منوی File>Save for web یا File>Export>Save for Web را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده، JPG را انتخاب کرده و JPG Compresson را روی ۵۰ تا ۷۰ قرار دهید ( اولویت با اعداد کمتر هست تا جایی که به کیفیت تصویر آسیب نرساند.)

عکس‌های داخل متن باید نهایتا عرض ۷۵۰ پیکسل داشته باشند. در هنگام قرار دادن عکس در داخل متن شما می‌توانید چندین عکس را به صورت همزمان انتخاب کرده و اضافه کنید. همچنین امکان انتخاب چینش تصویر به صورت راست‌چین، چپ‌چین و وسط‌چین وجود دارد. در عکس‌های داخل متن، ارتفاع عکس خیلی مهم نیست.

قوانین گالری عکس

– گالری عکس باید در زمانی استفاده شود که مجبور هستیم تعداد زیادی عکس از محصول را در سایز بزرگ در اختیار مخاطب قرار دهیم. تصاویری که در گالری عکس قرار می‌دهید باید سایز ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل یا کمی پایین‌تر داشته باشند. تصاویری که ابعاد کوچک‌تری دارند را در قالب گالری عکس منتشر نکنید و تصاویر را پشت سر هم در متن مقاله قرار دهید.
– در هر ردیف از گالری تصاویر ۴ عکس نمایش داده می‌شود پس تعداد تصاویری که در گالری انتخاب می‌‌کنیدد لطفا ضریبی از ۴ باشد. مثلا ۴ تصویر ، ۸ ، ۱۲ یا ۱۶ تصویر.

متن جایگزین (Alternative Text)

متن جایگزین . این متن همان چیزی است که بعدا در گوگل ایندکس می شود و البته به کمک آن می‌توانید آنها را پیدا کنید؛ پس در انتخابش دقت کنید. این متن اصلا نباید طولانی باشد می تواند نام مکان دیدنی یا اسم یک کشور یا… باشد. به هیچ وجه این بخش را خالی نگذارید یا نام فایل را در آن وارد نکنید.

اصول و قوانین نگارش فارسی در روزنامه نگاری و رسانه اینترنتی

رعایت اصول روزنامه نگاری در نگارش مقالات در روکیدا الزامی است. برای آشنایی با این اصول، کتاب «شیوه‌ نگارش در رسانه‌ها» اثرِ دکتر احمد توکلی و چاپِ انتشارات ثانیه را تهیه و مطالعه کنید. اگر در خرید یا تهیه‌ی این کتاب مشکل دارید از ما بخواهید تا کتاب را به دست‌تان برسانیم.

تیتر مطلب

تیتر یا تایتل باید کوتاه و مفهوم باشد و حتی‌المقدور کلمات کلیدی در ابتدای جمله قرار بگیرند. منظور از کلمات کلیدی، کلماتی است که کاربر در موتورهای جستجو آن را وارد می‌کند تا نتایج مورد نظر خود را بدست آورد. تیتر مقالات نباید یکسان باشند، یعنی اگر مطلب چند بخشی دارید باید در بخشی از تیتر ذکر کنید که بخش دوم یا سوم یا غیره است. در ادامه نکات مهم در تیتر زنی را با دقت مطالعه کنید:

تیتر باید کوتاه و تا حد ممکن واضح و قابل درک باشد.
تیتر باید جذاب باشد. همیشه خود را جای مخاطب بگذارید، ببینید چه تیتری می‌تواند شما را متقاعد کند که روی آن کلیک کنید
از کلیشه‌ها پرهیز کنید و از خلاقیت خود بهره گیرید
برای تیتر مناسب از دیگر اعضاء تحریریه مشورت بگیرید
تا جای ممکن نباید تیتر سوالی باشد
چه در تیتر و چه در داخل متن مقاله هیچ‌گاه از دو علامت نگارشی در کنار هم استفاده نکنید. مثلا: «آیا انسان به فضا رفته است؟!» یا «با عجیب‌ترین حیوانات آشنا شوید!!!».
کلمات کلیدی که کاربر ممکن است جستجو کند باید تا حد امکان در ابتدای تیتر قرار بگیرند مثلا اگر مطلب در باره آیفون ۷ است بهتر است که تیتر با آیفون ۷ اپل یا اپل آیفون ۷ را یا مواردی از این دست شروع شود
اگر یک عبارت توسط عموم کاربران جستجو می‌شود آن عبارت باید پشت سر هم در تیتر قرار بگیرد. مثال قیمت گوشی آیفون ۷ مشخص شد. باید گفته شود قیمت آیفون ۷ مشخص شد. عموما کاربران قیمت و سپس مدل دستگاه را پشت سر هم جستجو می‌کنند.
تیتر هر مقاله باید یکتا باشد نباید دو مقاله با یک تیتر وجود داشته باشند. اگر مقاله‌ای چند قسمتی است باید قبل از اینکه تیترطولانی شود، ذکر شود بخش دوم یا سوم.
کلمات کلیدی را جوری که کاربران عادی جستجو می‌کنند در تیتر و متن مقاله وارد کنید نه آنطور که خودتان تصور می‌کنید درست است. برای تشخیص اینکه کاربران یک عبارت را چطور جستجو می‌کنند از ابزار Google Trends استفاده کنید. به عنوان مثال گلکسی اس ۷ چندین برابر گلکسی S7 جستجو می‌شود یا آیفون چند صد برابر آی‌‌فون جستجو می‌شود.
در تیتر روی کلمات کلیدی از نیم‌فاصله استفاده نکنید. مثال آی‌فون مناسب نیست و باید آیفون بنویسید
اعدادی که در جستجو اهمیت دارند نباید به فارسی نوشته شوند عامه‌ی مردم صفحه کلید فارسی نصب ندارند و جستجوی آن‌ها با اعداد انگلیسی است. در دل متن ایرادی ندارد که اعداد فارسی باشند.

به مثال‌های زیر دقت کنید: کلمات کلیدی بولد شده‌اند تا متوجه شوید چطور باید کلمات کلیدی را در ابتدای تیتر قرار دهید.

تیتر غیرمناسب تیتر مناسب
اپل گوشی هوشمند جدید خود را با نام آیفون ۷ رونمایی کرد اپل آیفون ۷ را با دوربین فلان و پردازنده A99 معرفی کرد
گلسی S7 پردازنده فلان دارد گلکسی اس ۷ پردازنده فلان دارد
گوشی های هوشمندی که در آذرماه باید بخرید بهترین گوشی هوشمندی که باید در آذر ماه بخرید
بررسی ویدیویی ویژگی های جدید اندروید ۷ بررسی ویدیویی اندروید ۷: معرفی ویژگی‌های جدید سیستم عامل گوگل
سایپا خودرو جدید خود را با نام گاری پرنده معرفی کرد گاری پرنده سایپا برای رقابت با مرسدس بنز فلان معرفی شد.
قیمت گوشی آیفون ۷ مشخص شد قیمت آیفون ۷ مشخص شد

نامک

نامک (Alias یا Slug) اهمیت بسیار زیادی در سئو سایت دارد. در انتخاب این بخش عجله نکنید و نکات زیر را در نظر بگیرید:

نامک باید انگلیسی باشد
نامک باید فقط ۴ تا ۵ کلمه کلیدی باشد
حروف اضافه مانند and, or, of, و غیره را در نامک قرار ندهید
به جز حروف انگلیسی نباید در نامک کارکتر غیر معمول مانند : . , _ )( و غیره باشد

حدود ۶۵% ترافیک روکیدا از موتورهای جستجو تامین می‌شود و از این بابت سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) اهمیت بسیار زیادی دارد. مطالبی که بخش سئو آن‌ها درست و دقیق وارد نشده باشد، منتشر نمی‌شوند تا زمانی که نگارنده‌ی مقاله موارد مرتبط با سئو را وارد کند.

سئو از سه بخش تشکیل شده است:

عنوان

در اکثر شرایط نیازی نیست که بخش عنوان را پر کنید. اگر این بخش را خالی بگذارید، بصورت خودکار تیتر مقاله شما در آن قرار می‌گیرد. پس لطفا این بخش را خالی بگذارید مگر آنکه ویراستار یا دبیر بخواهد در آن تغییری ایجاد کند.

کلمات کلیدی یا کلید واژه

کلمات کلیدی در واقع عباراتی هستند که ممکن است کاربر در موتورهای جستجو مانند گوگل وارد می‌کند. شما باید مواردی را در این بخش وارد کنید که فکر می‌کنید کاربر با وارد کردن آن‌ها باید به مقاله‌ی شما دست یابد. رعایت این موارد در کلید واژه‌ها الزامی است:

حداقل ۵ و حداکثر ۱۰ کلید واژه وارد کنید: کلید واژه می‌تواند یک عبارت باشد که خود از چند کلمه ساخته شده است به عنوان مثال: “گوشی سامسونگ”
برای یافتن کلید واژه‌های پر استفاده از گوگل ترندس استفاده کنید. مثال: تلفن سامسونگ بیشتر سرچ می‌شود یا گوشی سامسونگ

این نکات را در نوشتن توضیحات (Meta Description) صفحه رعایت کنید:

جمله‌ای کوتاه که حداکثر ۱۵۵ کاراکتر (کلمه نه، کاراکتر) داشته باشد.
جمله باید مفهوم داشته و چکیده‌ای از مقاله باشد.
کلمات کلیدی مقاله باید در ابتدای توضیحات ذکر شود. یعنی اگر مقاله در باره‌ی محصول یا سرویس خاصی است باید جمله را طوری بنوسید که نام محصول در ابتدای توضحیات قرار گیرد.
کلمات کلیدی که در بخش توضیحات ذکر کرده‌اید باید در بدنه‌ی اصلی مقاله آمده باشد. یعنی اگر مثلا Galaxy S7 را بصورت انگلیسی در بخش توضیحات ذکر می‌کنید باید حتما حداقل یک بار این عبارت بصورت انگلیسی در بدنه‌ی اصلی مقاله ذکر شده باشد.
بر روی کلمات کلیدی در تیتر و توضیحات نباید نیم فاصله وجود داشته باشد چون عموم مردم از نیم فاصله برای جستجو استفاده نمی کنند
توضیحات باید منحصر به فرد باشد. به عبارت دیگر توضحیات هر صفحه باید با صفحه‌های دیگر سایت متفاوت باشد اگر دو مقاله توضیحات یکسان داشته باشند، گوگل آن صفحات را پنالتی خواهد کرد. این موضوع بی‌نهایت مهم است. مخصوصا در مقالاتی که سری وار هستند یا در بازه‌های زمانی مشخص تکرار می‌شوند.

هر چه جمله‌‌ای که در بخش توضیحات نوشته می‌شود جذاب‌تر و روان‌تر باشد، نرخ بازدید از آن صفحه بیشتر می‌شود.

روکیدا | قوانین، مقررات و موارد ضروری برای تیم تحریریه روکیدا |لید یا چکیده:

لید یا چکیده در ابتدای هر مقاله نوشته می‌شود و همان بخشی است که در صفحه‌ی اول و در شاخه‌ها و در زیر تیتر نمایش داده می‌شود. هر مطلب باید چکیده داشته باشد. چکیده باید حداکثر ۲۰ کلمه باشد که کل چیکده مطلب یا مقاله یا بررسی یا هر چیز دیگر را در خود دارد. چکیده باید آنقدر جذاب نوشته شود که مخاطب جذب مطلب شود و از طرفی باید عصاره‌ی مطلب را نیز در خود جا داده باشد. نوشتن لید، مهارت خاص خود را نیاز دارد که باید به مرور همگی بدست آوریم. از این پس در نوشتن لید مطالب خود نهایت دقت را بخرج دهید. هر چه لید بیشتر شبیه به توضیحات سئو باشد بهتر است. در لید نیز باید کلمات کلیدی با همان کیفیت بخش توضیحات سئو ذکر شوند.

میان‌تیترها و متن

در تیترهای درون مطلب باید از هدینگ ۲ استفاده شود. میان تیترهای لایه‌های پایین‌تر باید به ترتیب هدینگ ۳ و هدینگ ۴ داشته باشند. از بولد کردن هدینگ‌ها جددا خودداری کنید.

دقت کنید که حتما میان‌تیترها یک شکل و شبیه به هم باشند. اگر می‌خواهید از جمله استفاده کنید، همه میان‌تیترها باید به شکل جمله نوشته شوند و در صورتی که از عبارت بدون فعل استفاده می‌کنید لازم است که همه میان‌تیترها بدون فعل باشند. تا حد امکان سعی کنید که حتی کلمات به کار رفته در میان‌تیترها نیز به یک شکل و هم‌اندازه باشند.

کوتاه نویسی و پرهیز از زیاده نویسی

در روزنامه نگاری باید همیشه از زیاده نویسی پرهیز کنید. مثلا هیچ دلیلی ندارد که بگوییم «لازم به ذکر است » یا «شایان ذکر است». به هیچ وجه از این موارد استفاده نکنید. با حذف این موارد هیچ تغییری در ساختار جمله ایجاد نمی شود. لطفا حتما کتاب «شیوه نگارش در رسانه‌ها» نوشته احمد توکلی را مطالعه کنید.

نقطه، ویرگول، دو نقطه، نقطه ویرگول:

قبل ویرگول، نقطه و دو نقطه نباید فاصله باشد و بعد از آن‌ها نیز یک اسپیس نیاز است. در مورد پرانتز داخل پرانتز فاصله نباید باشد و بیرون آن باید فاصله باشد.

اشتباه  صحیح
راهنمای سفر به دانمارک( بخش اول ) راهنمای سفر به دانمارک (بخش اول)
این یک جمله است . این هم جمله بعد آن است . این یک جمله است. این هم جمله بعد آن است.

سایت فارسی هستیم، فارسی بنویسید

سایت فارسی هستیم تا جای ممکن فارسی بنویسیم و اگر نیاز شد در پرانتز معادل انگلیسی را ذکر کنیم، اسامی افراد، اسامی شرکت‌ها و بسیاری از موارد دیگر باید حتما حتما فارسی نوشته شوند.

 • نمونه: رستوران ominous corridors  بشود رستوران آمینوس کوریدورز

بعضی وقت‌ها هم از عبارت‌های انگلیسی استفاده می‌کنید که در فارسی معادل دارند:

 • سورپرایز: شگفتی، غافلگیری
 • لیک: فاش شدن یا به لو رفت
 • استیج: سِن
 • پچ: بسته‌ی بروز رسانی
 • لانچ: عرضه
 • لیست: فهرست

برخی موارد هم وجود دارند که باید به آنها دقت کنید:

 • ترکیب «و یا» صحیح نیست. یا باید از «و» استفاده کنید یا از «یا»
 • «می‌باشد»، «گشت»، «می‌گردد»، «نمود» و… صحیح نیستند و به جای آنها از «است»، «شد»، «می‌شود» و «کرد» استفاده کنید.
 • سعی کنید به جای «هست» از «است» استفاده کنید، مگر در مواردی که معنای «وجود داشتن» مد نظر است. همچنین کلمه است را به صورت عامیانه و خلاصه ننویسید: «کجاست» اشتباه است و به جای آن از «کجا است» استفاده کنید.
 • برخی اوقات عبارت فارسی یک کلمه بسیار ناخوانا است به عنوان مثال مدل خودروها یا مدل پردازنده‌ها را بصورت فارسی ننویسید یا اگر می‌نویسید عبارت انگلیسی را در مقابل آن بیاورد تا کاربر به راحتی بتواند متوجه‌ی کلمه شود.

پیوند یا لینک

لینک کردن بین مطالب مختلف سایت بسیار بسیار اهمیت دارد. مثلا اگر درباره‌ی گلکسی اس ۷ صحبت می‌کنیم بهتر است حداقل یک بار نام محصول را به صفحه‌ی تگ آن لینک کنید. این موضوع در باره نام برندها نیز صدق می‌کند.

مورد بعدی در باره‌ی لینک‌ها توضیح مربوط به لینک است. وقتی URL را وارد می‌کنید در باکس پایین آن باید یک توضیح خلاصه از لینک را وارد کنید. عموما این توضیح می‌تواند اسم وب سایت به فارسی یا عنوان خبر خودمان (خبری که قرار است به آن لینک شود) است.

استفاده از نام وب‌سایت

برند سازی یکی از موارد پراهمیت برای هر وب سایتی است. یکی از راه‌های برند سازی اشاره به نام روکیدا در مطالب است. مثلا در اخبار می‌توان از عبارت «برای جزییات بیشتر با روکیدا همراه باشید»، «روکیدا را دنبال کنید» و… . هر جا نام روکیدا را آوردیم حداقل یک بار به صفحه‌ی اصلی سایت روکیدا لینک کنیم.

در انتهای مقالات نیز سعی کنیم مخاطب را دعوت به مشارکت در بخش نظرات کنید. مثلا نظر شما کاربران روکیدا درباره‌ی فلان موضوع چیست؟

جاستیفای نکنید!

نیازی به جاستیفای کردن متن در بخش ادیتور نیست متن بصورت خودکار جاستیفای می‌شود. بنابراین جاستیفای کردن فقط کدهای اضافی سرباری ایجاد می‌کند، که حتی گاهی شکل و شمایل مقاله را به هم می‌ریزند.

انتخاب دسته‌بندی و دسته‌بندی اصلی

شما وقتی مطلبی را وارد ادیتور می‌کنید، باید دسته‌بندی‌های مرتبط با آن را نیز وارد کنید. توجه کنید که دسته‌بندی‌ها کلاسه شده هستند و طبقه‌بندی دارند که این موضوع در لیست دسته بندی‌ها مشخص است و دسته‌های مادر از دسته‌های زیرمجموعه قابل تشخیص هستند. وقتی شما دسته‌بندی را انتخاب می‌کنید، دیگر نیازی نیست دسته‌بندی مادر آن را نیز انتخاب کنید و سیستم به طور خود کار تشخیص می‌دهد که مطلب شما به آن شاخه و شاخه مادرش تعلق دارد.

 

تگ‌ها یا برچسب‌ها (خیلی مهم)

امکان ایجاد تگ یا برچسب جدید از نویسندگان گرفته شده است تا از افزونی برچسب‌ها جلوگیری شده و متادیتای تگ ها به درستی وارد شود اگر مقاله‌ی شما نیاز به تگ جدیدی دارد که در بین تگ‌های فعلی نیست به یکی از ویراستارها اطلاع دهید.

احترام به مخاطب و عدم استفاده از کلمات عامیانه

در روزنامه نگاری حق نداریم به مخاطب بگوییم «بفهمید»، در عوض می‌گوییم «متوجه شوید». نگوییم «فلان موزه مزخرف است»، بگوییم «خیلی بد است»، آن هم فقط برای موردی که واقعا بی نهایت بد باشد. حتی اگر صحبت‌های کسی را نقل قول می‌کنیم باز هم نباید عین کلمه‌ی رکیک وی را بکار بگیریم در عوض می‌توانیم بگوییم در این بخش فلانی صفت بسیار بدی را به فلان چیز نسبت داد. نگوییم: «توی کابینت» در عوض بگوییم: «در کابینت».

هیچ وقت جمع نبدیم. مثلا: «غذاهای قبرس خوشمزه و جذاب نیستند و مانند طبیعتش چنگی به دل نمی‌زنند.» صحیح: «فلان غذای قبرس چندان خوشمزه نیست. طبیعت آن نیز خیلی جذابیتی ندارد اما با این حال می‌تواند برای عده‌ای جالب باشد.»

به جای «چیز» در اکثر موارد می‌توانیم بگویم «مورد».

مشکلات رایج

تیتر تا جای ممکن کوتاه و خلاصه شود:

مثلا: «با بلندترین ساختمان‌های جهان که قرار است تا سال 2025 ساخته شوند، آشنا شوید»، «بلندترین ساختمان‌های دنیا تا سال ۲۰۱۹»
اسم جمع را جمع نبندیم:

«مردم‌ها»، «مردم»
لوازم های جانبی، لوازم جانبی (جمع وسیله‌‌ی جانبی)
سخت‌افزارها (سخت افزار)
اشتباهات دیگر:

اتوموبیل‌: اتومبیل
استدیو: استودیو
از «توسط» کمتر استفاده کنید در عوض فاعل را در ابتدای جمله بکار بگیرید:

«ساختمان‌های جدید مجموعه برج میلاد توسط زاها حدید ساخته می‌شوند»، صحیح: «زاها حدید ساختمان‌های جدید برج میلاد را می‌سازد»

بسیار مهم:

می‌باشد: است

نمود: کرد

گشت: شد

می‌گردد: می‌شود

استفاده‌ی نادرست از «را»

در زبان فارسی «را» باید دقیقا بعد از مفعول استفاده شود و استفاده از «را» بعد از فعل یا پس از توضیح مفعول کاملا اشتباه است. برای مثال به جملات غلط زیر و نحوه درست نوشتن آن جملات توجه کنید:

شکل نادرست نگارش: دنیای تجارت بسیار بی‌رحم‌تر از آن است که هرچه می‌شنوید را باور کنید.

در جمله فوق، کلمه «را» بعد از توضیح مفعول مورد استفاده قرار گرفته است. شکل صحیح:

شکل درست نگارش: دنیای تجارت بسیار بی‌رحم‌تر از آن است که هر چیزی را که می‌شنوید، باور کنید.

احترام به عرف عمومی و قوانین جمهوری اسلامی ایران

در هر کشوری محدودیت‌هایی برای رسانه‌ها وجود دارد. در برخی کشورها این محدودیت‌ها بیشتر و در برخی کمتر است. بخشی از این محدودیت‌ها الزامات قانونی است و برخی نیز به عرف عمومی جامعه باز می‌گردد. ما باید به هر دوی این موارد احترام بگذاریم. بنابراین به موارد زیر دقت کنید:

تصاویر، ویدیوها و هر گونه محتوایی که سازگار با فرهنگ کنونی ایران نیست نباید مورد استفاده قرار بگیرند. اگر در مورد تصویر یا ویدیویی شک داشتید حتما با ادیتورها در میان بگذارید و از آنها مشورت بگیرید. اگر بخشی از ویدیو مشکل دارد می‌توانید به ما بگویید تا آن بخش را حذف کنیم.
اگر مقاله‌ای در راستای ترویج بخشی از فرهنگ غرب بود که با فرهنگ ما تناقض آشکار دارد حتما در مورد آن با ما مشورت کنید.
اخبار و مقالات انتقادی نه تنها مجاز هستند، بلکه باید بیشتر روی آنها کار شود. اما در نوشتن این مقالات توجه کنید که توهینی به نظام جمهوری اسلامی و مقامات مسئول نشود. همچنین انتقادات باید حتما پیش از تهیه با ویراستارها یا مدیران تحریریه هماهنگ شوند.
توهین به مقدسات هیچ دین و مذهبی جایز نیست.

 

تازه‌ترین بروز‌رسانی : 20 شهریور ماه 1397

Comments 2

 1. حسین says:

  سپاس از شما

 2. مریم says:

  ایول روکیدا