استارتاپ استراتژی کسب و کار مدیریت و موفقیت در کسب و کار

۱۰ مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!

10 مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!
شما می‌توانید فردی باشید که هرگز فیلم‌های هری پاتر را تماشا نکرده و یاکتاب‌های این مجموعه را نخوانده باشد، اما از شخصیت‌های داستان هری پاتر و تأثیر این مجموعه ۲۵ میلیارد دلاری بر فرهنگ عامه مردم مطلع است. هنگامی که جی. ک. رولینگ در سال ۱۹۹۵ “هری پاتر و سنگ جادو” را می‌نوشت، هیچگاه تصورنمی‌کرد که این مجموعه چه تأثیر نسلی عظیمی به جا خواهد گذاشت و او را تبدیل به یکی از زنان موفق در عرصه کسب و کار خواهد کرد.
به دلیل این موفقیت‌ها و شهرت مجموعه هری پاتر در این مطلب روکیدا قصد داریم بهدرس‌هایی از مجموعه هری پاتر بپردازیم که در رهبری و هدایت هر کسب و کار مفید خواهد بود. با ما همراه باشید.

۱– “حقیقت می‌تواند هم زیبا و هم دهشتناک باشد و به همین خاطر باید با احتیاط با آن مواجه شد.”

آلبوس دامبلدور– هری پاتر و سنگ جادو

یک مهارت رهبری مهم این است که بتوانید ارزش شفافیت و بازخورد صادقانه را درک کرده و محیطی فراهم کنید که کارمندانتان احساس کنند صدایشان شنیده می‌شود. محل کار شما باید جایی باشد که پیشرفت و حرکت کارها به شکل آشکار و شفافی گزارش شود، این مهارت رهبری در موفقیت هر کسب و کاری نقش تعیین کننده دارد.

اگرچه برخورد صادقانه و شفاف همواره ساده نیست، اما در رفتار با احتیاط و احترام با حقیقت است که کارمندان خود را در برابر امور پاسخگو و مسئول می‌دانند و این موضوع در نهایت می‌تواند به موفقیت سازمانی منجر شود.

۲– “هری! این انتخاب‌های ما است که بسیار رساتر از توانایی‌هایمان نشان می‌دهد که ما واقعاً چه کسی هستیم.”

آلبوس دامبلدور– هری پاتر و اتاق رازها

همه ما، مانند دامبلدور، احتمالاً از اهمیت انتخاب‌ها و مسئولیت پذیری به طور کلی آگاه هستیم اما بهره گیری از این آگاهی در زندگی روزمره و فعالیت‌های هرروزه موضوع چندان راحتی نیست.

10 مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!

۳– “چیزی که بیشتر از همه از آن می­ترسی در نهایت فقط یک ترس است!”

لوپین – زندانی آزکابان

درست است که همه رهبران و مدیران مانند هری پاتر طلسمی ندارند که در برابرترس‌های خود ازآن­ها استفاده کنند، اماآن­ها می‌توانند با یادگیری این مهارت رهبری مهم ترس‌های خود را با استفاده از مشخص کردن فرهنگ کسب و کار و همچنین ساختن محیط کاری مناسب برای رسیدن به نتایج دلخواه مدیریت کنند.

۴- “اگر ذهن باز و روشنی داشته باشیم، تفاوت­ در عادات و زبان چندان مهم نخواهند بود.”

آلبوس دامبلدور – هری پاتر و جام آتش

مهم نیست که کارکنان شما خارج از محیط کاری چه کسانی هستند، زمانی که رهبران و مدیران، یک محیط کاری با یک زبان مشترک فراهم می‌آورند، اهداف قابل اندازه گیری تعیین می‌کنند و کارکنان خود را به سرمایه گذاری در آن اهداف تشویق می‌کنند، هیچ هدفی غیرممکن نخواهد بود.

۵– “به هر اندازه متحد باشیم به همان اندازه قدرتمند خواهیم بود و هرچقدر از یکدیگر دور شویمضعیف‌تر خواهیم شد.”

آلبوس دامبلدور – هری پاتر و جام آتش
مشارکت دادن همه کارمندان در تصمیمات هیئت مدیره و تأمین امنیت آنان در جهت رسیدن به اهداف و نتایج سازمان، کار ساده‌ای نیست، اما برای یک رهبری قوی  و مستحکم ضروری است.

یک مهارت رهبری موثر این است که تمام اعضای یک سازمان در جهت یک هدف سازماندهی شوند و اولویت‌ها و نتایج آن هدف کاملا روشن و مشخص شود، پس از این اقدام مشاهده خواهید کرد که چه نتایج شگفت آوری بهدست خواهند آمد.

۶- “آنچه قرار است رخ دهد، رخ خواهد داد و زمانی که آن اتفاق بیفتد از آن آگاه خواهیم شد.”

هاگرید – هری پاتر و جام آتش
تاثیرات خارجی و اختلالات بازار یک نزاع مداوم برای رهبران شرکت‌ها است. شرکت‌هایی که امروز در جایگاه خوبی قرار دارند می‌دانند که مهارت رهبری برای رسیدن به موفقیت، هدفمند سازی محیط کاری شرکت است. با این کار آن‌ها می‌توانند به سرعت تغییر کنند، زیرکانه تصمیم بگیرند و راه حل‌های نوین برای حل مشکلات پیدا کنند.
10 مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!

۷– ” درک کردن اولین گام برای پذیرفتن است و تنها با پذیرش است که می‌توان بهبود یافت.”

آلبوس دامبلدور – هری پاتر و جام آتش
هیچ جمله‌ای درست‌تر از این گفته نشده است. ممکن است روزهایی باشد که بخواهید همهچیز را در کسب و کارتان رها کنید. اما رها کردن باعث نمی‌شود که احساس خوبی پیدا کنید. این کار تنها باعث می‌شود که احساس کنید گیر افتاده‌ایدبه جای رها کردن همه چیز سعی کنید نتایج را به نفع خود تغییر دهید و آن‌ها را مال خود کنید، حتی اگر به این معنی باشد که مجبور شوید شکست‌های خود را بپذیرید. این تغییر ساده در شیوه تفکر به شما امکان می‌دهدکه از شرایط پیش آمده فراتر بروید و شما را در مسیر دستیابی به نتایج مورد نظرتان قرارمی‌دهد.

۸. “بی تفاوتی و غفلت اغلب خسارت بیشتری نسبت به تنفر و کنار گذاشتن صادقانه دارند.”

آلبوس دامبلدور – هری پاتر و محفل ققنوس
هنگامیکه افراد در سازمان‌ها ارتباط برقرار کردن با سایر کارمندان و اطرافیانشان را قطع و متوقف می‌کنند، دو آسیب اساسی به وجود می‌آیدنهتنها اهداف شرکت به نتیجه نمی‌رسند، بلکه افراد نیز از شدت بیتفاوتی به خشم می‌رسند. این محیط مسموم بر سایر افراد گروه نیز اثر منفی خواهد گذاشت.
رهبران می‌توانند با فراهم کردن امکان ارتباطات باز و راحت وتوانمندسازی تیم کاری خود برای ارائه و بیان بازخوردهای مختلف از این آسیب‌ها جلوگیری کنند.
10 مهارت رهبری که می‌توانید از مجموعه هری پاتر بیاموزید!

۹– ” درنهایت به این نتیجه می‌رسی که رخ دادن هر اتفاقی ممکن است بهشرط آنکه خطر کنی و بهاندازه کافی صبر و تحمل داشته باشی.”

جینی ویزلی – هری پاتر و شاهزاده دورگه
رهبران گاهی اوقات  در موقعیت‌های پیچیده قرار می‌گیرند که در آن آنها باید دست به خطر بزنند، خطراتی که گاهی ممکن است منجر به شکست شود.
خطر نکردن و تحمل نداشتن می‌تواند خطرناک باشد و باعث شود که رهبران خواسته‌هایحرفه‌ای و اهداف سازمان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.
 بدون خطر کردن افراد و سازمان‌ها  فرصت‌های نوآورانه‌ای را از دست می‌دهند چراکه تنها زمانی که چالش‌ها به وجود می‌آیند راهحل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌شوند.

بنابراین یک مهارت رهبری دیگر داشتن مقداری ریسکپذیری است که می‌تواند تغییری مثبت برای انجام کارهای تأثیرگذار باشد.

۱۰. “کسانی مانند تو [هری] که مسئولیت رهبری بر دوششان قرار دارد و آن را می‌پذیرند چراکه مجبور به پذیرشش هستند، درنهایت متوجه می‌شوند که برای ایفای این نقش بسیار شایسته هستند”.

آلبوس دامبلدور – هری پاتر و یادگاران مرگ

از طریق تجربه، تمرین و یادگیری مستمر است که می‌توان مهارت رهبری را پرورش داد و به رهبر مؤثر و بزرگی تبدیل شد.

مهارت‌های رهبری خود را با خطر کردن، دیدن جهان از زوایای جدید و استفاده از خرد اطرافیانتان -حتی آنانی که تنها در کتاب‌ها وجود دارند- رشد دهید.

منبع

مطالب مرتبط

سرمایه در گردش کسب و کار و آنچه باید درباره سودآوری بدانید

soheila1992

چطور در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

hanimn

چرا رهبران حسابگر بهترند و چطور می‌شود یکی از آن‌ها بود؟

فرشاد سعیدی

سخنرانی و فن بیان: چرا استفاده از “آه” و “اوم” حین صحبت خوب است؟

فرشاد سعیدی

هوش مصنوعی شرکت ebay برای خرید بهتر

عباس رهامی

فناوری و اپلیکیشن‌هایی که به شما کمک می‌کنند بهتر زندگی کنید

Rozhin

از تفاوت و مزایای سئو لینک داخلی و لینک خارجی چقدر می‌دانید؟

نگین ابراهیمی

برای جذب مشتری باید استراتژی داشته باشید

عباس رهامی

چرا استارت آپ ها باید در بهداشت و درمان سرمایه گذاری کنند؟

مهرناز شهریاری

چطور ترافیک را به سمت محتوا هدایت کنیم؟ نوشتن پایان کار نیست!

نگین ابراهیمی

چطور با کیورد پلنر گوگل (keyword planner) بهترین کلمه کلیدی را پیدا کنیم؟

عباس رهامی

۷ نکته ای که به عنوان یک کارآفرین جوان باید بدانید!

نگین ابراهیمی

دیدگاه شما چیست؟