زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۳ دقیقه.

در حال حاضر که شرکت گوگل ۲۰ سالگی تاسیس خود را جشن می‌گیرد، بیش از ۷۰۰۰ نفر در آنجا مشغول به کار هستند. شرکت اصلی، سازماندهی مجددی را در سال ۲۰۱۵ انجام داد. همه این کارمندان به رهبر نیاز دارند آن هم نه هر رهبری، رهبرانی که می‌توانند در محیط‌های مختلف تغییرات زیادی ایجاد کنند. به دلیل ویژگی‌های برتر گوگل (که در حال حاضر به صورت گسترده کپی و تقلید شده ) توجه زیادی به شرایط استخدام شده است.

گوگل - مدیران گوگل
شرکت گوگل

دلایل موفقیت شرکت گوگل

در حقیقت موفقیت این شرکت به دلیل وجود مدیران نخبه و با استعدادی است که گوگل را در طول دو دهه گسترش داده و آن را سرپا نگه داشته اند. در Silicon Valley today نتایج تمام تلاش‌ها وجود دارد. کارمندان برجسته سابق گوگل، اکنون مشغول کار کردن در بزرگترین شرکتهای اینترنتی جهان هستند.

داشتن افکار بزرگ

” تحت فشار بودن و تحویل سریع” ویژگی بسیار خوبی است اما برعکس چیزی است که به رهبران گوگل آموزش داده شده است. تحویل سریع  به این معنی است که هدف‌های بلند بالایی ندارید.

این فلسفه را مدیران، هدف و نتایج کلیدی نام گذاری کردند. یک روش تعیین هدف و عملکرد که در اینترنت آغاز شد، اما اکنون بیشتر در گوگل کاربرد دارد.

” گوگل یک ایده بسیار استثنایی دارد، ایده‌ای که اعتقاد داریم در آینده به واقعیت تبدیل شود بنابراین اکنون براساس این باورها عمل می‌کنیم”

گوگل - مدیران گوگل
مهارت‌های گوگل

اشمیت به اسمیت می‌گوید : همیشه مدیران خود را به جای اینکه برایشان راه حل پبدا کنم، به سمت سخت‌ترین چالش‌ها می‌برم. پیام او این است که: هر کاری که انجام می‌دهید، باید بدانید که چگونه قسمت‌های سخت کامپیوتری را انجام دهید، این مزیت گوگل رقابتی است.

برای هدایت کردن، باید الهام بخش باشید

در دوره‌های اول حتی با افزایش هزاران هزار کارمند، شرکت گوگل یک ساختار غیر عادی به جای کسب و کار داشت که از طریق عملکرد شغلی تشکیل می‌شد. در عمل، این به معنای به دست آوردن چیزی است که انجام شده. یکی باید قادر به جذب نیرو از قسمت‌های دور شرکت باشد نه دستور دادن به کسانی که بیشتر در زنجیره هستند. این امر به توانایی برقراری ارتباط موثر کمک می‌کند. اسمیت می‌گوید:

”شما چگونه زمانی که وابسته افراد دیگری هستید که برای شما کار نمی‌کنند، کاری را انجام می‌دهید؟ شما باید دلیلی برای ارتباط با آنها داشته باشید.

گوگل - مدیران گوگل
آموزش مهارت‌های شرکت گوگل

میگو جورجیادیس رئیس سابق گوگل در آمریکا که در حال حاضر رئیس آنستری است گفته “همه چیز یک بحث فکری بود.” “رهبرانی موفق شدند که الهام بخش بودند”. وظیفه رئیس، الهام بخشیدن به جای  مسئولیت‌ دادن‌های کم اهمیت است.

حتما بخوانید:
مدیریت کسب و کار: وفاداری و رضایت کارکنان به چه دردی می خورد؟!

از قدرت زبان خود استفاده کنید

دلیلی وجود دارد که شرکت گوگل از تفکر “۱۰Xer” صحبت می‌کند. اگر چه این فرهنگ مهندسان است. پیج و اشمیت متوجه شدند که زبان، قدرت زیادی برای الهام بخشیدن به مردم برای انجام دادن کارهای بزرگ دارد. به طور خاص لری پیج واقعا در دادن ایده‌های بزرگ و انگیزشی خوب بود. لری پیج هدف‌هایی چون تبدیل نقشه جهان به یک تصویر کوچک را  برای افراد عادی که بتوانند درک کنند، شناسایی کرد. جورجیادیس می‌گوید:

من همیشه به این جمله لری فکر می‌کنم: “غیر ممکن، ممکن است”.

لوری پیج برای ارزیابی بازده کسب و کارهای جدید از اصطلاح ”آزمایش مسواک زدن” استفاده می‌کند. “همه مردم باید هر روز این کار را انجام دهند تا تبدیل به یک ایده عالی شود.”

گوگل - مدیران گوگل
شرکت گوگل

منبع: inc.com

پاسخ

Please enter your comment!
Please enter your name here