سریع‌ ترین دوربین جهان، قادر است ۱۰ تریلیون فریم در ثانیه، عکسبرداری کند

به گزارش روکیدا سریع‌ ترین دوربین جهان، قادر است ۱۰ تریلیون فریم در ثانیه، عکسبرداری کند. این رکورد تا سال گذشته متعلق به یک تیم سوئدی با یک دوربین ۵ تریلیون فریم در ثانیه بود،

تماشای ویدئوهای اسلوموشن (حرکت آهسته)، هنوز هم جذاب است، با بهترین تجهیزات می‌توان هزاران فریم را در ثانیه فیلمبرداری کرد. اما اکنون سریع‌ترین دوربین دنیا که توسط محققان Caltech و INRS توسعه یافته است،  قادر است به طور شگفت انگیزی ۱۰ تریلیون فریم را در یک ثانیه فیلم برداری کند! این عدد آنقدر بزرگ است است که با آن می‌توان فعل و انفعال در حد نانوی بین نور و جسم، بررسی کرد.

رکورد قبلی سریع‌ ترین دوربین جهان سال گذشته متعلق به یک تیم سوئدی با یک دوربین ۵ تریلیون فریم در ثانیه بود، که آن نیز توسعه یافته‌ی یک سیستم ۴.۴ تریلیون فریم در ثانیه بود. این دوربین جدید به طور حیرت انگیزی دو برابر رکورد قبلی می‌باشد، که با دنیایی در مقیاس نانو برابری می‌کند و رزولوشن بیشتری دارد.

برای تکنیک تصویربرداری جدید، این تیم شروع به کار با عکاسی فشرده فوق العاده سریع (CUP) کرد، روشی که قابلیت ۱۰۰ میلیارد فریم در ثانیه را نیز دارد. این چیزی نیست که بشود با آن شوخی کرد، اما انقدر سریع نیست که بتواند فعل و انفعالات پالس‌های لیزر فوق العاده سریع را که در مقیاس فمتوثانیه هستند، عکس بگیرد. (فمتوثانیه، ۱۰-۱۵ ثانیه است)

بنابراین این تیم، این تکنولوژی را با استفاده از ترکیب یک دوربین متحرک سریع فمتوثانیه و یک دوربین ثابت، ساختند و آن را با یک تکنیک اکتساب داده به نام تبدیل رادون، اجرا کردند. این سیستم پیشرفته، T-CUP نامگذاری شد.

سریع‌ ترین دوربین جهان، قادر است 10 تریلیون فریم در ثانیه، عکسبرداری کند

 

Lihong Wang یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه می‌گوید: «ما می‌دانستیم که با استفاده از یک دوربین متحرک سریع فمتوثانیه ای، کیفیت تصویر محدود خواهد شد .» «به منظور بهبود آن، ما یک دوربین دیگر اضافه کردیم که یک تصویر استاتیک را به دست می‌آورد. در کنار تصویری که توسط دوربین متحرک سریع فمتوثانیه ای بدست می‌آید، می‌توانیم از آنچه که تبدیل رادون نامیده می‌شود استفاده کنیم تا تصاویری با کیفیت عالی در حین ضبط ده تریلون فریم در ثانیه بدست آوریم. »

در اولین تست، دوربین با گرفتن یک پالس نور لیزر فمتوثانیه ای، شایستگی و ارزش خود را اثبات کرد، با ضبط ۲۵ تصویر که هر ۴۰۰ فمتوثانیه، جدا بودند. از طریق این فرآیند، این تیم توانست تغییرات شکل، شدت و زاویه پالس نور را در حرکتی بسیار کندتر از قبل ببیند.

عکس برداری با سریع ترین دوربین جهان می‌تواند کمک کند تا رویدادها را بسیار آهسته‌تر از قبل ببینیم، که ممکن است در نهایت اسرار جدیدی را در دنیای فوق العاده سریع فیزیک و زیست شناسی آشکار کند. البته این تیم تصمیم دارد که فراتر از ۱۰ تریلیون در ثانیه برود.

جینیانگ لیانگ، نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: «این به تنهایی یک موفقیت است، اما در حال حاضر ما به افزایش سرعت تا یک کادریلیون (quadrillion) فریم در ثانیه، فکر می‌کنیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.