Home دانش و فناوری ۱۰ نفر نخستی که در شرکت اپل کار می کردند، امروز کجا هستند؟

۱۰ نفر نخستی که در شرکت اپل کار می کردند، امروز کجا هستند؟

by ماهان
۴ comments

۱۰ نفر نخستی که در شرکت اپل کار می کردند، امروز کجا هستند؟

 

اپل مانند دیگر شرکت ها نبود، این شرکت به طور مستقیم وابسته به یک نفر بود: استیو جابز (Steve Jobs).

جابز محرک اصلی اپل در تبدیل شدن آن به یک شرکت بسیار ارزشمند فناوری در سراسر جهان بود.

اما جابز تمام این کارها را خود به تنهایی انجام نداد.

او همیشه تیمی از افرار با استعداد داشت که به او در ساخت شرکت اپل کمک می کردند. بسیاری از این افراد به فراموشی سپرده شده اند. به همین خاطر این اطلاعات در مورد ۱۰ نفر اولی که در شرکت اپل کار می کردند، را جمع آوری کرده ایم.

اولین مدیرعامل شرکت اپل، Michael Scott، کمک هایی در این مورد به ما کرد، و همچنین Steve Wozniak  کارکنان اولیه را بر اساس آنچه که به یاد داشت، نام برد. ما لیست کاملی از کارکنان اولیه این شرکت را بدست آوردیم.

شماره کارمندان اپل به این معنا نیست که هر کدام از افراد در این شرکت هستند. وقتی Scott وارد این شرکت شد، او به هر کارمند شماره ای داد تا کار بخش حقوق و دستمزد راحتتر شود.

  1. Gary Martinمسئول حسابداری بود

Martin گمان می کرد که شرکت اپل شکست می خورد، اما با این حال وارد شرکت شد. او تا سال ۱۹۸۳ در شرکت اپل حضور داشت. از شرکت اپل او به شرکت Starstruck رفت، شرکتی که بر روی مسافرت های فضایی کار می کند. در دهه بعدی او از این شرکت به شرکت های دیگر در سمت رئیس امور مالی جا به جا می شد.

  1. Sherry Livingstonدست راست مدیر عامل اول شرکت اپل بود

Livingston اولین منشی شرکت اپل بود. او کارهای زیادی انجام داد. Michael Scot، کسی که او را استخدام کرد، می گوید او اساسا تمام کارهای عجیب را انجام می داد و کارها را زودتر از موعد تحویل شرکت می داد.

  1. Chris Espinosaوقتی به دبیرستان می رفت به صورت پاره وقت در شرکت اپل کار می کرد، که هنوز هم همانجا کار می کند!

Chris Espinosa وقتی ۱۴ ساله بود وارد شرکت اپل شد و هنوز به دبیرستان می رفت. او هنوز هم در شرکت اپل کار می کند، و در واقع با سابقه ترین کارمند این شرکت است.

او در وبلاگ شخصی خود نوشته که او کارمند شماره ۸ بوده است چون وقتی Michael Scot در حال شماره گذاری بوده است، او مدرسه بوده است. دیر رسیده و شماره اشتباهی به او داده شده است.

  1. Michael Scotمدیر عامل اصلی بود

Scot گفت برای شوخی به خودش شماره ۷ را داده بوده است. این قضیه به  James Bond-007 بر می گردد. Scot تمامی کارمندان را شماره گذاری و آنها را سازمان دهی کرده بود. او توسط Mike Markkula کسی که ۲۵۰،۰۰۰ دلار در شرکت اپل سرمایه گذاری و به طرح ریزی طرح کسب و کار این شرکت کمک کرده بود، به سمت مدیرعاملی در آمد.

  1. Randy Wiggintonبرای چندین شرکت فناوری مهم کار کرده بود

Michael Scot در مصاحبه ای با ما می گوید: کار اصلی Wigginton بازنویسی  BASIC بود، بنابراین برای Apple II کار می کرد. BASIC زبان اولیه برنامه نویسی بود، چیزی که هسته اصلی کامپیوتر است. بعد از شرکت اپل در eBay، Google ، Chegg و Square کار کرده است.

  1. Rod Holtمهم ترین عامل توسعه Apple II بوده است

Holt یک طراح بسیار مورد توجه بود، کسی که در ابتدا برای پیوستن به شرکت اپل، شک و تردید داشت. او می گوید در” برگشت به Little Kingdom”،  Steve Jobs او را متقاعد کرد که در شرکت اپل کار کند. Holt به توسعه قدرت در ارائه Apple II کمک کرد. بعد از ۶ سال حضور در اپل، او توسط مدیریت جدید بیرون کشیده شد.

  1. Bill Fernandezبعد از هر دو Steve اولین کارمند بوده است

Bill Fernandez اولین بار Steve Jobs را در دبیرستان Cupertino Junior، وقتی که Jobs دانش آموز تازه وارد آن مدرسه بود، ملاقات کرد. Fernandez همچنین همسایه و دوست Steve Wozniak بود. در اینجا آن چه که Fernandez در پروفایل LinkedIn خود نوشته است، آمده:

“معرفی بنیان گذاران، Woz و Jobs. بعدا توسط آنها به عنوان اولین کارمند شرکت اپل، استخدام شدم. در موقعیت های مختلفی مشغول به کار بودم، اول در قسمت سخت افزار، بعد در قسمت نرم افزار، و آخر سر در قسمت طراحی رابط کاربر. بر روی پروژه های Apple-1 ، Apple-2، Macintosh و دیگر پروژه های سخت افزاری کار کرده ام.همچنین بر روی پروژه های MacOS، QuickTime، HyperCard و دیگر پروژه های نرم افزاری، کار کرده ام.”

وقتی Jobs و Wozniak شرکت اپل را راه اندازی کردند، آنها Fernandez را به عنوان اولین کارمند استخدام کردند. او تا سال ۱۹۹۳ در شرکت اپل حضور داشت، بعد از آن وارد شرکت Ingres ، شرکت داده های اطلاعاتی، شد. او در حال حاضر مدیر عامل شرکتی به نام Omnibiotics است.

  1. Mike Markkulaسرمایه گذار بود

Markkula مانند هر دو Steve، وسیله ای برای توسعه شرکت اپل بود. او در شرکت اپل به میزان ۲۵۰،۰۰۰ دلار ، سرمایه گذاری کرد. با این پول، او ۳۰درصد از شرکت را خریداری کرد. او همچنین در مدیرت شرکت، توسعه یک طرح کسب و کار، استخدام اولین مدیرعامل، و در پیوستن Steve Wozniak به شرکت اپل، بسیار کمک کرد.

Markkula کارمند اولیه Intel بود و وقتی ۳۰ ساله بود،زمانی که شرکت عمومی شد، میلیونر شد. با توجه به ” برگشت به Little Kingdom”، سرمایه گذاری او در شرکت اپل، کمتر از ۱۰درصد ارزش کلی در آن زمان بود.

او تا سال ۱۹۹۷ در شرکت اپل حضور داشت و برکناری و بازگشت دوباره Steve Jobs را دید. وقتی Jobs به شرکت برگشت، Markkula رفت. از آن زمان به بعد او در چند پروژه راه اندازی سرمایه گذاری کرد و به دانشگاه  Santa Clara برای مرکز Markkula برای Applied Ethics، پول اهدا کرد.

  1. Steve Jobsتبدیل به کارمند شماره ۲ شد، فقط به خاطر بی میل شدن او

چرا Jobs به جای آنکه کارمند شماره ۲ باشد، شماره ۱ نشد؟ Michael Scott می گوید، “من این کار را برای Jobs نکردم چون فکر کردم که برای او بیش از حد است.” Jobs، همان طور که به خوبی شناخته شده است، از شرکت اپل برکنار شد، یک شرکت جدید به نام NeXT راه اندازی کرد، سپس به اپل بازگشت و به اپل عظمت بخشید (وقتی که شرکت اپل، NeXT را خرید). در این بین، او شرکت Pixar را اداره می کرد. Steve Jobs در اکتبر سال ۲۰۱۱ فوت کرد.

  1. Steve Wozniakکارشناس فنی بود

Wozniak در واقع وارد شرکت اپل نشده بود. او در شرکت HP در Oregon پیشنهاد کار داشت و در نظر داشت که در آن مشغول به کار شود. واضح است که او انتخاب درستی انجام داد. سال ها بعد، Wozniak چهره شناخته شده اس در Silicon Valley بود، او مصاحبه و سخنرانی هایی انجام داد، و در ” Dancing with the Stars” حضور پیدا کرد.

Ronald Wayne تصمیم گرفت سهم خودش را به میزان ۱،۷۰۰ دلار بفروشد

Ronald Wayne شریک اصلی Steve Jobs و Steve Wozniak، در شرکت اپل بود، اما تصمیم گرفت که این کسب و کار مناسب او نیست. او از این شرکت بیرون رفت. برای آمکه همه چیز رسمی باشد، Markkula سهم او را در سال ۱۹۷۷، ۱،۷۰۰دلار خرید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

۴ comments

حسام چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۴

ایول روکیدا

Reply
نگین چهارشنبه , ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۰

این مطلب خیلی عالی بود

Reply
حالا شما هم می‌توانید از پارک اپل دیدن کنید! - روکیدا چهارشنبه , ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶

[…] بازدید از پارک زیبای اپل دیگر لازم نیست کارمند این شرکت یا خبرنگار باشید. مرکز […]

Reply
همکاری بی‌سابقه شرکت‌های فناوری جهان برای تحقق سکونت در ماه - روکیدا یکشنبه , ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷

[…] از مدیر عامل‌های شرکت‌های سیلیکون ولی (دره سیلیکون – Silicon Valley) و مهندسی تصمیم گرفتند با […]

Reply

Leave a Comment