این ۶ درس مهم زندگی را باید از موفق‌ترین تاجران جهان بیاموزید

به‌راستی چه عاملی تاجران موفق را از سایر تاجران جدا می‌کند؟ تاجرانی که باوجود تخصصی که در حرفه خوددارند اما به‌ندرت شاهد افزایش حقوق یا ترفیع هستند. گرچه تاجران موفق و زبده همانند سایر تاجران کار خریدوفروش محصولات را به بهترین شکل انجام می‌دهند اما عاملی که سبب موفقیت این دسته می‌گردد تنها به‌کارگیری چند درس ساده در زندگی و کسب‌وکارشان است. با روکیدا همراه باشید.

به‌راستی چه عاملی تاجران موفق را از سایر تاجران جدا می‌کند؟ تاجرانی که باوجود تخصصی که در حرفه خوددارند اما به‌ندرت شاهد افزایش حقوق یا ترفیع هستند. گرچه تاجران موفق و زبده همانند سایر تاجران کار خریدوفروش محصولات را به بهترین شکل انجام می‌دهند اما عاملی که سبب موفقیت این دسته می‌گردد تنها به‌کارگیری چند درس ساده در زندگی و کسب‌وکارشان است.

درس‌هایی که اتخاذ تصمیم‌هایی استراتژیک و روبه جلویی را باعث می‌شود. در این مطلب از روکیدا، به ۶ مورد از این درس‌ها می‌پردازیم که توجه بدان‌ها سبب پیشرفت چشمگیری در کسب‌وکار می‌گردد:

بهترین راه برای خرج کردن ثروت، سرمایه‌گذاری است

درس ۱: بهترین راه برای خرج کردن ثروت، سرمایه‌گذاری است

فریب زندگی پر زرق‌وبرق افراد مشهور و سوپراستارها را نخورید. اگر کمی دقت کنید درخواهید یافت که افراد موفق هرگز پول خود را صرف خریداری خودروهای لوکس فراری یا ساعت‌هایی با روکش طلا نمی‌کنند. بلکه سرمایه خود را صرف سرمایه‌گذاری بر کسب‌وکارهای مستعد که قابلیت پیشرفت دارند می‌کنند و درواقع با یک تیر دو نشان می‌زنند. وارن بافت، موفق‌ترین سرمایه‌گذار آمریکایی در قرن بیستم، یکی از این افراد است. وارن بافت که به‌عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته می‌شود سود به‌دست‌آمده از تجارت خود را با سرمایه‌گذاری خرج می‌کند و بدین ترتیب پرچم موفقیت خود را محکم‌تر در زمین تجارت و درآمدزایی فرومی‌کند. سرمایه‌گذاری سبب ذخیره سرمایه‌تان می‌شود؛ بنابراین دنبال راهی باشید که بتوانید با آن سرمایه‌ای را که حاصل تلاش شبانه‌روزی‌تان بوده است حفظ یا چند برابر کنید. بدون شک رانندگی هرچه بیشتر با خودروی آخرین‌ مدل تنها از ارزش خودرو و درنتیجه از ارزش سرمایه شما می‌کاهد اما سرمایه‌گذاری بر روی یک کسب‌وکار نتیجه‌ای کاملاً متفاوتی را به دنبال دارد.

آنچه در مقابل موفقیت است، شکست نیست؛ دست‌به‌کار نشدن است.

درس ۲: آنچه در مقابل موفقیت است، شکست نیست؛ دست‌به‌کار نشدن است

همه ما از شکست می‌ترسیم. این در طبیعت انسان‌هاست که تصور می‌کنند شکست می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده و مخرب باشد. درحالی‌که این عقیده که شکست در مقابل موفقیت قرار دارد نادرست است. چراکه شکست بدان معناست که شما برای رسیدن به اهدافتان تلاش کرده‌اید. مهم‌ترین عاملی که در مقابل موفقیت قرار می‌گیرد دست‌به‌کار نشدن است که عوارض آن در تلاش برای رسیدن به اهداف بیش از عوارض شکست است. در اقدام نکردن شما فرصت نکته آموزی و تجربه را از خود می‌گیرید و خلاف تصورتان چند گام از هدفتان دور می‌شوید. حال‌آنکه شکست شمارا یک گام در سفر پرماجرا برای رسیدن به اهدافتان جلو می‌اندازد. بااین‌حال بیشتر افراد اجازه می‌دهند که ترس از شکست آن‌ها را فلج کند و در دام اقدام نکردن بیندازد.

تا زمانی که به شغلتان عشق نورزید مزه موفقیت را نخواهید چشید.

درس ۳: تا زمانی که به شغلتان عشق نورزید مزه موفقیت را نخواهید چشید

احتمالاً این جمله را بارها و بارها در مقالات مختلف خوانده یا از همکاران خود شنیده‌اید. رسیدن به اوج موفقیت در هیچ حرفه‌ای به‌آسانی به دست نمی‌آید. بنا بر همین دلیل است که افرادی که با لذت و عشق سرشاری که به حرفه و شغلشان دارند بیش از افرادی که زندگی شغلی خود را به جهنمی تبدیل کرده‌اند به موفقیت می‌رسند. برای افراد بزرگی چون جف بزوس و هاوارد شولتز کارآفرینی جزء جدانشدنی از شخصیت و هویت آن‌ها است و حرفه‌شان تنها عاملی است که به آن‌ها شورونشاط سرشاری می‌بخشد؛ بنابراین حتی اگر در حرفه‌ای پردرآمد و با پرستیژ بالا استعداد داشته باشید اما نتوانید حرفه‌تان را به منبعی انرژی‌زا برای خودتان تبدیل کنید این بدان معنا خواهد بود که شما وقت خود را تلف‌کرده‌اید. چراکه مهم‌ترین عاملی که سبب پیشرفت ما در حرفه یا شغلمان می‌شود داشتن انگیزه و علاقه است نه داشتن درآمد بالا که تنها حساب‌های بانکی‌مان را پر می‌کنند.

با تعیین استانداردهای بالا برای خود حس رقابت را در خود و دیگران تقویت کنید

درس ۴: با تعیین استانداردهای بالا برای خود حس رقابت را در خود و دیگران تقویت کنید

برتری و موفقیت با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند. موفق‌ترین سازمان‌ها در جهان، سازمان‌هایی هستند که می‌توانند به‌خوبی مستعدترین افراد از سراسر جهان را جذب و حفظ کنند و حتی به آن‌ها انگیزه بالایی دهند. جالب است بدانید که اغلب این سازمان‌ها توسط مدیرانی رهبری می‌شوند که برای حرفه خود استانداردهای بالایی را تعیین کرده‌اند و سعی می‌کنند سایرین را نیز در چارچوب این استانداردهای بالا نگه‌دارند. مسئولیت‌پذیر باشید. به‌جای بهانه‌تراشی برای توجیه عملکرد ضعیف خود، به دنبال راهی بگردید که شما را به فراتر از اهدافی که در سر می‌پرورانید برساند. با افزایش حقوق و مزایا، افراد مستعد را نیز تشویق کنید که شما را برای رسیدن به این هدف و مسیر همراهی کنند تا جایی که به شبکه‌ای از موفق‌ترین‌ها و مستعدترین‌هایی برسید که به‌خوبی شما را به اهدافتان می‌رسانند.

پرسش سؤالاتی که پاسخی واضح دارند نشانه نادانی و بی‌کفایتی نیست

درس ۵: پرسش سؤالاتی که پاسخی واضح دارند نشانه نادانی و بی‌کفایتی نیست

همان‌طور که ترس از شکست یک ویژگی ذاتی و طبیعی در انسان است ترس از احمقانه ظاهر شدن در برابر همکاران به دلیل پرسش سؤالاتی مهم با پاسخ‌های واضح بدیهی نیز یکی دیگر از ویژگی‌های ذاتی است که دوری از آن نتایج مخربی به دنبال دارد. از موفق‌ترین افراد کسانی هستند که توجهی به این دسته از هنجارها ندارند و از طرح سؤالاتی که ممکن است کلیشه‌ای به نظر رسند ترسی ندارند. این افراد با طرح سؤالاتی راجع به اصول اساسی که غالباً پاسخ واضحی دارند راحت‌تر از سایرین در مسیر تبدیل و تغییر ایده‌های تجاری به موفقیت می‌رسند.

نباید انرژی خود را صرف برخی امور بیهوده کرد

درس ۶: نباید انرژی خود را صرف برخی امور بیهوده کرد

استیو جابز، یکی از بنیان‌گذاران شرکت اپل، به شلوار جین آبی‌رنگ و پلیور یقه دار مشکی که همیشه به تن می‌کرد مشهور بود. از شهرت مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک، به خاطر شلوار جین آبی‌رنگ و تی‌شرت خاکستری ساده‌اش نیز نمی‌توان چشم پوشید. درواقع علت موفقیت و شهرت این دو کارآفرین به این دلیل است که آن‌ها بخش زیادی از تمرکز و انرژی تازه خود در صبح را صرف انتخاب و امتحان لباس‌های گوناگون نمی‌کردند و بدین ترتیب انرژی مفیدشان صرف تصمیم‌گیری‌های مهم در طول روز می‌شد. اتخاذ این درس در بخش‌های مختلف زندگی می‌تواند سبب ذخیره انرژی برای تمرکز روی تصمیم‌های مهم‌تر و طرح‌ها و ایده‌های بهتری شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.