دوشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۷
روکیدا
دانش و فناوری نجوم، هوا و فضا

کشف دورترین سیگنال کهکشان رادیویی در فاصله ۱۲ میلیارد سال نوری!

کشف دورترین سیگنال کهکشان رادیویی در فاصله 12 میلیارد سال نوری
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۲ دقیقه.

کهکشان همیشه برای بشر ناشناخته و البته جذاب و شگفتی آور بوده است. به همین دلیل است که علم هوا فضا و کهکشان شناسی یکی از موضوعات علمی است که دانشمندان بر روی آن تحقیق می‌کنند.

در همین راستا اخیرا یک تیم بین المللی از ستاره شناسان، دورترین کهکشان رادیویی­ را که تا آن زمان دیده نشده بود، کشف کردند. محققان با اندازه گیری انتقال به سرخ (سرخ گرایی) نور آن، متوجه شدند که این شی حدود ۱۲ میلیارد سال نوری فاصله دارد، و به زمانی برمی‌گردد که جهان تنها یک کودک بوده است.

کهکشان‌های رادیویی نوعی سیستم فعال هستند که به صورت ویژه در طول موج‌های رادیویی نامحدودند ، به لطف جت‌های بزرگ (فواره‌های گازی) ذرات نسبیت، آنها از سیاه چاله‌های فوق العاده بزرگ در مرکزشان، خارج می‌شوند.

این کهکشان خاص رادیویی به نام TGSS J1530 + 1049 نامگذاری شده است و در ابتدا با استفاده از تلسکوپ غول پیکر رادیویی Meter-wave (GMRT) در هند کشف شد. این تیم، که از محققان هلندی، برزیلی، ایتالیایی و انگلیسی تشکیل شده بود، سرخگرایی نور کهکشان را با استفاده از تلسکوپ شمالی Gemini در هاوایی و تلسکوپ بزرگ دوچشمی در آریزونا اندازه گیری کردند تا بفهمند که این کهکشان چقدر از آنها دور است.

به لطف اثر داپلر، نور از یک شی که از ما دور می‌شود، قرمزتر از آن چیزی به نظر می‌رسد که در واقعیت است. آن به این دلیل است که امواج نوری با گسترده شدن جهان، طولانی‌تر می‌شوند و در انتهای طیف، طول موج به سمت قرمزی می‌رود. با استفاده از این انتقال به سرخ (سرخگرایی)، دانشمندان می‌توانند محاسبه کنند که آن شی چقدر دور است و بنابراین چند سال دارد.

این کهکشان رادیویی دارای یک سرخگرایی z = 5.72 است که نشان می‌دهد که این فاصله نزدیک به ۱۲ میلیارد سال نوری است. به این معنی که نور، ۱۲ میلیارد سال سن دارد، بنابراین وقتی که جهان تنها یک میلیارد سال سن داشته است، آن ;I;ahk سوسو (چشمک) می‌زده است.

جالب است که انتظار نمی‌رفت که این نوع از کهکشان‌های فعال در اوایل ظهور جهان وجود داشته باشند. چرا که دانشمندان بر این عقیده بودند که به طور کلی برای سیاهچاله‌های فوق العاده بزرگ در مرکزشان، طولانی‌تر باشد اما این یافته‌های اخیر نشان می‌دهند که آن باید سریعتر از آنچه تصور می‌شد، اتفاق بیفتد.

هوب روتگرینگ (Huub Röttgering) یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید: «کهکشان‌های رادیویی روشن، سیاهچاله‌های فوق العاده بزرگ را پناه می‌دهند. یافتن چنین اشیایی در اوایل تاریخ جهان، شگفت انگیز است؛ مدت زمانی که این سیاه چاله‌های فوق العاده بزرگ شکل گرفتند و رشد کردند، باید خیلی کوتاه بوده باشد.»

TGSS J1530 + 1049 موفق به شکست یک رکورد‌‌دار تقریبا ۲۰ ساله شد- دورترین کهکشان رادیویی قبلی TN J0924-2201 بود که در سال ۱۹۹۹ کشف شده بود و با سرخگرایی z = 5.19، نزدیک به ۱۱ میلیارد سال نوری قرار داشت.

کشف دورترین سیگنال کهکشان رادیویی در فاصله ۱۲ میلیارد سال نوری!
۵ (۱۰۰%) ۱ امتیاز

مطالب مرتبط

با فناوری ماده تاریک چه پیشرفت هایی می توانیم داشته باشیم؟

جواد کوهکن

آیا دولت آمریکا مدارک وجود بیگانگان فضایی را مخفی می کند؟

آرمان شریعتی

چرا گاهی اوقات زمان برایمان کُندتر می‌گذرد؟

علی حامدنژاد

کشف احتمالی یک دریاچه زیرزمینی ۲۰ کیلومتری در مریخ

پرشان شاکری فر

دانشمندان نظریه نسبیت انیشتین را تایید کردند!

پرشان شاکری فر

باید به جستجوی موجودات فضایی ادامه دهیم

فاطمه غفاری

دیدگاه ارزشمند شما درباره این مطلب چیست؟