شکلات تلخ چه تاثیری روی استرس، حافظه و خلق‌وخو دارد؟

مزایای شکلات تلخ برای همه به خوبی شناخته‌شده است. درون کاکائو، منبع خوبی از آنتی اکسیدا‌‌ن‌­هایی وجود دارد که می‌تواند بدن را دربرابر پیری و بیماری محافظت کند.دو مطالعه جدید به دنبال پیدا کردن این موضوع هستند، که چه میزان غلظت از کاکائو می‌تواند عملکرد شناختی را همراه با سلامت اندوکرین و قلب و عروق افزایش دهد. همچنین این سوال برای آن‌ها وجود دارد که آیا هرچه شکلات تیره‌تر باشد نتایج آن بهتر است؟

این مطالعه توسط محققان دانشگاه لوما لیندا کالیفرنیا انجام‌شده است. آن‌ها ادعا کرده‌اند که مزایا کاکائو از لحاظ سلامتی، برای اولین بار توسط آن‌ها بررسی‌شده است. در این مطالعه کاکائو با غلظت بالا و به صورت معمولی مصرف‌شده است.

لی اس. برک (Lee S. Berk)، محقق در زمینه نوروایمونولوژی روان و علوم مواد غذایی از دانشگاه لوما لیندا، به این موضوع اشاره کرد “سالهاست که ما تاثیرات شکلات تلخ بر روی عملکرد عصبی را از نظر محتوای شکر بررسی کرده‌ایم. هرچه میزان شکر بیشتر باشد، ما خوشحال‌تر هستیم.
ولی این برای اولین ­‌بار است که ما تاثیر غلظت زیاد کاکائو در اندازه‌های کوچک و به اندازه یک تکه شکلات را در انسان‌ها، برای مدت زمان کوتاه و طولانی مورد بررسی قرار می‌دهیم. داده‌های این مطالعه ما را شگفت‌زده کرد.”

اولین مطالعه درباره این موضوع بر روی پنج نفر انجام شد. از آن‌ها خواسته شده بود که برای ۴۸ ساعت از خوردن هرگونه غذای حاوی آنتی اکسیدان زیاد خودداری کنند. سپس به آن‌ها ۴۸ گرم (۱.۷ انس) شکلات تلخ با میزان کاکائو بالا –غلظت ۷۰ درصد- روزانه و برای هشت روز داده شد.

پس از آن پاسخ ایمنی و بیان ژن از طریق نمونه خون و تست‌های RNA، در هر ساعت و در یک هفته بعد مورد بررسی قرار گرفت. محققان بیشتر تمرکز خود را بر روی پروتئین‌­ها و سیتوکین­‌های ضد التهاب گذاشته بودند.

کاکائو

محققان شاهد افزایش فعالیت سلول T، پاسخ ایمنی و تحریک ژن‌های مرتبط با سیگنال عصبی و ادراک حسی بودند. همه این‌­ها به نوبه خود با هاپیرپلاستی –حالتی که مغز پذیرای حافظه عضلانی و یادگیری مهارت‌های جدید است- مرتبط بودند.

در مطالعه دوم، دوباره به پنج فرد سالم ۴۸ گرم شکلات تلخ با ۷۰ درصد کاکائو داده شد. سپس فعالیت مغز آن‌ها با قراردادن الکترود در نه قسمت مختلف جمجمه کنترل شد. پاسخ الکتروآنسفالوگرافی ۳۰ و ۱۲۰ دقیقه پس از مصرف، اندازه‌­گیری شد. تیم تحقیقاتی، افزایش فعالیت و نوروپلاستی در مناطق مختلف مرتبط با سلامت رفتاری و مغز مشاهده کرد.

برک همچنین اشاره کرد “این مطالعات نشان می­‌دهد که هرچقدر غلظت کاکائو بیشتر باشد، تاثیر مثبت شناختی، حافظه، خلق و خو، ایمنی و بقیه اثرات مفید نیز افزایش می­‌یابد.”

این تیم از الان به بعد قصد دارد تا مطالعات بیشتری را در این زمینه انجام دهد. در مطالعات جدید از گروه­‌های بیشتری از شرکت­‌کنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر غلظت کاکائو بر روی رفتار مغز استفاده می‌­کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.