اینترنت اشیاء IoT چگونه چهره ی تجارت را تغییر میدهد؟

با وارد شدن تکنولوژی هایی مانند Apple Siri، Amazon Alexa و … که همان اینترنت اشیاء (IoT) هست به زندگی ما انسان ها  تجارت چهره جدیدی پیدا کرده. بسیاری از ما از یک ترموستات هوشمند برای اندازه گیری دمای اتاق های خانه خود استفاده می کنیم یا از یک زنگ درب هوشمند که حواسش به محوطه جلوی خانه نیز باشد.

اما در خصوص فضاهای خارج از خانه ما چه اتفاقی می افتد؟ اینترنت اشیاء قرار است در بسیاری از جهات زندگی ما را تغییر دهد. بنابراین ما از ۱۴ کارآفرین YEC سؤال زیر را پرسیدیم:

 • به نظر شما چه تکنولوژی هایی احتمال دارند تا روش تجارت مردم را تغییر دهند؟
 1. WebRTC

به نظر من برقراری ارتباطات بر پایه WebRTC (Web Real-Time Communication) بزرگترین اتفاق بعدی برای تجارت ها است، به خصوص بخاطر اینکه مستقیماً سرعت برقراری تماس ما را افزایش میدهدند و در نتیجه آن بازده کاری بیشتر می شود.

پاسخ Phil Laboon از WUDN

 1. اطلاعات حجیم و یادگیری ماشینی

اطلاعات حجیم و یادگیری ماشینی ممکن است به راحتی خودرو های خود ران و پرینتر های سه بعدی قابل تصور نباشند اما از تأثیر گذار ترین تکنولوژی ها بر روی تجارت هستند. این داده ها و الگوریتم های یادگیری ماشینی که جهت کار با این داده ها استفاده می شوند نه تنها جهت ارائه خدمات بهتر از گذشته به مشتریان استفاده میشوند همچنین شرکت های B2B (Business to Bussiness) را جهت تسریع عمکرد و افزایش بازدهی یادی میکنند.

پاسخ Doreen Bloch از Poshly Inc.

 1. خودروهای بدون راننده

خودروهای بدون رانند در حال حاضر بسیار شنیده می شود و در آینده به طول کلی سفر های روزانه شهری ما را دگرگون خواهند کرد که منجر به پربارتر و امنتر شدن جهان خواهد شد. صدها هزار نفر در طول روز جهت کار با شهر نیویورک سر و کار دارند و بسیاری از آن ها با خودرو شخصی اینکار را انجام میدهند. قطعا شما بازده بیشتری در زمانی که رانندگی نمیکنید نسبت به زمانی که رانندگی میکنید خواهید داشت. خودروهای بدون راننده این امکان را به شما خواهند داد تا هنگام سفر های خود بتوانید کارهای بیشتری را به جای رانندگی مردن انجام دهید که مانند کار کردن در دفتر خود خواهد بود.

پاسخ Krestophrt Jones از LSEO.com

 1. پرینتر های سه بعدی

پرینتر های سه بعدی شما را قادر خواهند ساخت تا با لمس چند کلید نمونه های اولیه محصولات خود را بسازید. تولید محصول بسیار اقتصادی تر و پربازده تری خواهد بود و تجارت ها این امکان را خواهند داشت تا محصولات را بسته به نیاز مشتری شخصی سازی کنند.

پاسخ Andrew Schrage  از Money Crashers Personal Finance

 1. روبات های کارورزی

Ben Horowitz بر این باور است که باید به همان مقداری که جهت انتخاب و استخدام کارمندان جدید اهمیت قائل هستیم، برای آموزش دادن و کارورزی آنها نیز سرمایه گذاری کرد. به نظر وی کارآفرینان به اندازه کافی در این مسیر فعالیت نمیکنند. کارورزی نامنظرم منجر به ایجاد یک فرهنگ اشتباه می شود. آموزش کارمندان مانند DNA یک شرکت می ماند ینابراین روبات ها میتوانند در این عرصه به یاری شرکت ها بیایند.

پاسخ Ryan Stoner از Phenomenon

 1. تجارت الکترونیک ToT

با توجه به اینکه هر روزه تعداد بیشتری از ابزارهای ما با استفاده از اینترنت به یکدیگر متصل میشوند، مشتریان فرصت این را بدست آورده اند تا از این اتصال جهت خرید های خود با سرعت بیشتری استفاده کنند و تصمیم بگیرند. تصور کنید که به داخل یخچال خانه نگاهی میاندازید و میبینید که مواد ضروری خانه رو به اتمام هستند، حال تصور کنید که بتوانید از طریق یخچال سفارش بدهید. Amazon در حال حاضر روی Dash Button با محوریت سفارش به همین صورت کار میکند.

پاسخ Nicole Munoz  از Start Ranking Now

 1. UI صوتی

Amazon Alexa اولین بخش تکنولوژی بود که به طول کاملی از پتانسیل انجام کارها به صورت صوتی استقبال کرد و این به خاطر این بود که دقیقا به شکلی که شما خواهید کار میکنند. UI صوتی در محیط های کاری بیشتر مورد پذیرش قرار گرفته است به خصوص در محیط های همگانی.

پاسخ Marat Stary از getPartnered

 1. تصمیم گیری داده محور

تکنولوژی های بسیاری در حال حاضر چهره تجارت را مورد تأثیر خود قرار داده اند. هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم، تصمیم های درست تری خواهیم گرفت. اطلاعات زیادی وجود دارد که تاکنون به نحو قابل فهم طبقه بندی نشده اند و در نتیجه قابل استفاده نیستند. به همین دلیل است که فروشندگان به فروش آنلاین روی آورده و که منجر به دراختیار قرار گرفتن اطلاعات بیشتری برای خرید میشود.

پاسخ Jayna Cooke از EVENTup

 1. واقعیت افزوده

تصور کنید که از خانه خود در خال رانندگی با یک ماشین یا شنا کردن با دولفین ها هستید. صدای موتور خودرو یا صدای امواج اقیانوس این حس را به شما میدهند که واقعاً در محیط هستید. واقعیت افزوده تأثیر بسیاری بر این امر دارد که تجارت ها چگونه عمل خواهند کرد و راه های جدید و نوآورانه ای برای خرید و فروش محصولات و تجارب خواهند داشت.

پاسخ Obinna Ekezie از Wakaanow.com

10. دستیارهای مجازی

دستیارهای مجازی مانند Siri، Cortana، Google Now و Alexa نحوه جستجو در خدمات و محصولات را تغییر داده اند. با گذر زمان مردم بیشتر از دستیار های مجازی  استفاده میکندد. این تکنولوژی صنعت تبلیغات را دگرگون میکند در حالی که بازاریاب ها به دنبال راه های جدیدی برای دسترسی به جلوی چشم بیننده ها هستند. بینندگانی که دیگر از مرورگر های کامپیوترشان برای جستجو در وب استفاده نمی کنند.

پاسخ Guillermo Ortiz از Greek Powered Studios

11.تعمیر پیشگویانه

جالبترین فرصتی که اینترنت اشیاء IoT امسال برای ما فراهم کرد نگهداری پیشگویانه بود که به جای نگهداری های برنامه ریزی شده که برای زمان های مشخص انجام می شود استفاده میشود. برای مثال ماشین آلات تجاری مانند پمپ ها، خودرو ها، خطوط تولید و … نگهداری های معینی دارند که باید طی آنها قطعاتی نو جایگزین قطعاتی شوند که هنوز طول عمر مفید آنها باقی است. اینکار بسیار پرهزینه و اسراف گرایانه است.

پاسخ Mathews از Start Co.

 1. اتوماسیون اداری

مباحث مربوط به اتوماسیون در سرتاسر محیط کار مانند مانند تکنولوژی هوشمند در نحوه نسشتن و برخواستن کارمندان، چیزی مانند ابزارالات هوشمندی که در حال حاضر آنها را همراه خود داریم که به ما میگویند چه زمانی بلند شویم یا چه زمانی قدم بزنیم. اما آنچه دوس داریم ببینیم این است که صندلی ها، میز ها و لامپ های محیط کار در طول روز متناسب با راحتی کارمندان تغییر وضعیت دهند.

پاسخ Cassandra Bailey از Slice Communications

 1. RFID و ابزار های بلوتوث در عملیات های انبارداری

دستگاه های RFID و بلوتوثی شبکه شده نحوه انبارگردانی را به کلی تغییر داده اند. این تکنولوژی به ما کمک میکنند تا سفارش گیری و امور مربوط به محصولات سریعتر انجام شوند. به نظر من این یکی از بزرگترین پیشرفت های تکنولوژی در سال آینده خواهد بود.

پاسخ Zev Herman از Superior Lighting

 1. روبات های مکالمه کننده

سرویس دهی به مشتریان توسط روبات های سخنگو بر روی پلتفورم هایی مانند Facebook Messenger، Apple iMessenger و Slack انجام خواهد شد. این روبات ها برنامه ریزی شدند تا محصولات را متناسب با نیاز مشتری به او پیشنهاد دهند یا سوالات آنان را پاسخ دهند. همچنین میتوانند طنز بگویند و تمامی خدمات مورد نیاز را به صورت شبانه روزی برای مشتریان با کمترین هزینه انجام دهند.

 

 

 

۲ نظرات
 1. هدی می گوید

  این مطلب بسیار عالی بود

 2. آلا می گوید

  خیلی خوب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.