معایب و مزایای ۴ نوع هاست: هاست اشتراکی، سرور مجازی، سرور اختصاصی و هاست ابری

قبل از انتخاب یک میزبان وب، مهم است که بدانید می‌خواهید از کدام یک از مدل‌های میزبانی استفاده کنید. اگر قصد راه اندازی یک وبسایت کوچک را برای اولین بار دارید بهتر است از مدل اشتراکی استفاده کنید زیرا همواره می‌توانید آن را به VPS، اختصاصی و یا ابری ارتقا دهید.

web-hosting
وقتی که خود را برای راه اندازی یک وبسایت جدید آماده می‌کنید، انتخاب یک میزبان وب می‌تواند تصمیم سختی باشد. حتی برای برنامه نویسان با تجربه نیز کار آسانی نیست که از بین تعداد بی‌شمار کمپانی‌های ارائه دهنده میزبان وب با خدمات و ویژگی‌های مختلف، یکی را به راحتی انتخاب کنند.
web-hostingweb-hosting

 

اما نکته مهم قبل از انتخاب یک میزبان وب این است که بدانید به  چه نوع میزبانی نیاز دارید.

در این مقاله، ما چهار نوع اصلی از میزبان‌های وب یعنی اشتراکی، VPS، اختصاصی و ابری  را بررسی خواهیم کرد. هرکدام از این گزینه‌ها، مزایا و معایب مخصوص به خود‌ را دارند که برای شما می‌تواند بسیار مهم باشد. زیرا با دانستن آن‌ها می‌توانید مشخص کنید که کدام یک از این چهار نوع میزبانی برای سرور شما مناسب‌تر خواهد بود.

چگونه یک هاست مناسب برای سایتمان انتخاب کنیم؟

هاست اشتراکی

میزبانی اشتراکی پر استفاده‌ترین نوع میزبانی در میان افرادی است که برای اولین بار وبسایت خود را راه‌اندازی می‌کنند. وقتی که شما برای یک میزبان اشتراکی ثبت نام می‌کنید، کمپانی میزبانی وب، وبسایت شمارا در کنار صد‌ها یا شاید هم هزاران وبسایت دیگر بر روی یک سرور قرار می‌دهد. این به این معناست که هر مشتری مجبور است که فضا و منابع  را با سایر مشتریان به اشتراک قرار دهد. مانند پردازنده، حافظه و حافظه جانبی.

استفاده از میزبانی اشتراکی مانند زندگی در یک آپارتمان است. همه‌ی سکنه در یک ساختمان زندگی می‌کنند و چیز‌هایی مانند آسانسور، راه پله، پارکینگ و سطل‌های آشغال را با یک دیگر به اشتراک می‌گذارند.

مزایا

 • ارزان است. بعضی از کمپانی‌هامبلغی حدود ۴ دلار را در ماه برای میزبانی اشتراکی دریافت می‌کنند.
 • برای شروع مناسب است.  استفاده از آن برای افراد آماتور نسبت به سایر انواع میزبان‌های وب آسان‌تر است.
 • امن است، بروزرسانی‌ها و نگهداری از سرور برای شما مدیریت شده است.

معایب

 • با توجه به اینکه تعداد زیادی وبسایت بر روی یک سرور در  حال اجرا می‌باشند ممکن است سرعت سرور کم شود و بارگذاری صفحات وبسایت شما به کندی انجام شود.
 • امنیت تضمین شده نیست. به دلیل اینکه شما نمی‌دانید چه کس دیگری از همان سرور استفاده می‌کند، اگر یک وبسایت مثلا مشکل حافظه داشته باشد یا هک شده باشد، ممکن است وبسایت شما تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • صلاحیت و کنترل کارایی. اگر سرور بیش از اندازه مورد ازدحام قرار گیرد و یا یک وبسایت بیشتر از حق خود از منابع استفاده کند ممکن است کارایی سرور با تداخل مواجه شود.
 • اعطاف پذیر نیست. به دلیل حافظه و پهنای باند محدود امکان از انعطاف پذیری کمی برخوردار است.

هزینه

میزبانی اشتراکی می‌تواند در ماه،  بسته به وب سروری که انتخاب می‌کنید، بین ۴ تا ۱۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد.

 بهترین موارد استفاده

وبسایت‌های کوچک با حداقل ترافیک مانند وبلاگ‌ها و وبسایت‌های شخصی بهترین موارد استفاده از میزبانی اشتراکی هستند.

هاست سرور مجازی خصوصی(VPS)

از نظر اشتراک منابع و فضا میزبانی اشتراکی و VPS شبیه به هم هستند با این تفاوت که در VPS وبسایت‌های کمتری در کنار یک دیگر قرار می‌گیرند و سرور در قسمت‌ متفاوتی پیکربندی شده‌ است. برخلاف میزبانی اشتراکی، VPS معمولا منابع اساسی مورد نیاز را ارائه می‌کند سپس بسته به نیاز و نرخ ترافیک وبسایت شما منابع اظافی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

VPS مانند زندگی در کوندو می‌باشد. در حالی که شما یک ساختمان را با سایر سکنه به اشتراک می‌گذارید،شما مسئول نگهداری و ترمیم‌های احتمالی ملک خود هستید. اما سکنه کمتری در کوندو وجود دارند و شما همچنین جای پارک مخصوص خود را دارید.

مزایا

 • از یک سرور اختصاصی به صرفه‌تر است و شما به اندازه نیازتان هزینه می‌کنید.
 • مورد اطمینان‌تر می‌باشد. در امر پیکربندی سرور، میزبان لایه‌ای را نصب می‌کند که سرور شما از سایر مشتریان جدا باشد.
 • سریع است. در مقایسه با میزبانی اشتراکی منابع بیشتری به شما اختصاص می‌یابد که موجب افزایش سرعت سرور شما می‌شود.
 • دسترسی به روت سرور. شما می‌توانید بر اساس نیازهایتان سرور خود را خصوصی سازی کنید و بر محیط میزبانی کنترل بیشتری داشته باشید.
 • انعطاف پذیر است. VPS می‌تواند با توجه به نیاز‌های شما رشد کند و امکانات بیشتری در اختیار شما قرار دهد.

معایب

 • بعضی از کمپانی‌ها سرور خود را فزون فروشی می‌کنند. آن‌ها امیدوار هستند  هر سایتی که از سرور مشترک استفاده می‌کند در ترافیک حداکثری خود نباشد.
 • از میزبانی اشتراکی گرانتر است.
 • اگر شما یک VPS از پیش مدیریت شده‌را انتخاب نکنید ممکن پیکربندی آن برای شما سخت باشد که موجب راه اندازی دیرتر وبسایت شما خواهد شد.

هزینه

VPS می‌تواند در ماه، بسته به وب سروری که انتخاب می‌کنید، بین ۲۰تا ۱۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد.

بهترین موارد استفاده

اگر میزبانی اشتراکی نیاز‌های شما را برآورده نمی‌کند و خواهان افزایش منابع و کنترل بیشتر بر روی محیط میزبانی خود هستید ، VPS گزینه‌ مناسبی برای شما خواهد بود.

هاست سرور اختصاصی

در سرور اختصاصی وبسایت بر روی یک سرور فیزیکی اختصاصی، برای استفاده شخصی شما  ذخیره شده‌ است. شما سرور را با کسی به اشتراک نمی‌گذارید و  حق استفاده کامل از سرور را دارید و همچنین می‌توانید محیط میزبانی را بر طبق مشخصات دقیق مد نظر خود پیکربندی کنید.

این نوع میزبانی عموما گرانتر است اما در عوض کارایی بیشتر و امنیت بهتر را نسبت به سایر مدل‌های میزبانی به شما ارائه می‌کند.

میزبانی اختصاصی مانند زندگی در خانه خود می‌باشد. شما می‌توانید خودرو خود را در جلودر خود پارک کنید و خانه را به هر رنگی که دوست دارید در بیاورید. البته شما هنوز مسئول نگهداری خانه خود هستید و بستگی به شما دارد که یک سیستم امنیتی برای فراری دادن سارقان نصب کنید یا خیر.

مزایا

 • شما یک سرور اختصاصی دارید که تماما در اختیار شما می‌باشد.
 • شما دسترسی کامل به همه تنظیمات دارید و می‌توانید کاملا با توجه به نیاز‌های وبسایت خود  سرور را شخصی سازی کنید.
 • سریع است. شما دسترسی ۱۰۰ درصدی به منابع سرور دارید.
 • بازدهی بالا. به دلیل اینکه شما سرور را دقیقا بر اساس نیاز‌های وبسایت خود پیکربندی می‌کنید، بازدهی سرور بسیار بالا می‌رود.
 • امن است. از آنجایی که شما به تنهایی از سرور استفاده می‌کنید لازم نیست مانند میزبانی اشتراکی نگران همسایه بد باشید.
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته. از آنجایی که شما برای سرور اختصاصی خود هزینه زیادی صرف می‌کنید، کمپانی‌های میزبانی وب بهترین خدمات و پشتیبانی را به شما ارائه خواهند کرد.

معایب

 • قیمت بالا.
 • به دانش و تخصص برای راه اندازی و نگهداری از سرور نیاز دارید. شما مسئول سرور خود هستید و اگر مشکلی در آن به وجود بیاید تعمیر آن بر  عهده خودتان خواهد بود.

هزینه

میزبانی اختصاصی می‌تواند در ماه، بسته به نیاز‌هایتان، بین ۸۰تا ۵۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد.

بهترین موارد استفاده

با توجه به قیمت بالا این نوع سرور، انتخاب آن برای کسب و کار‌های بزرگ و سایت‌ها با ترافیک بالا که حداقل ماهانه ۵۰۰۰۰۰ بازدید از آن‌‌ها می‌شود،  مناسب می‌باشد. همچنین اگر کسب و کار شما نیازمند امنیت بالا می‌باشد میزبانی اختصاصی گزینه مناسبی می‌باشد.

 هاست ابری

میزبانی ابری بر اساس تکنولوژی رایانش ابری کار می‌کند که تعداد نا محدود سخت افزار این امکان را می‌دهد که عنوان یک سیستم عمل کنند. بنابراین بجای میزبانی کردن وبسایت بر روی یک سرور، آن بر روی یک قسمت مجازی از سرور میزبانی می‌شود و منابع آن از یک شبکه در سرور موجود تامین می‌شود. این به سرورهای  چندگانه این امکان را می‌دهد که با یک دیگر کار کنند و از پس ترافیک بالا بر بیایند. بله شما در این مدل منابع خود را مانند VPS  به اشتراک می‌گذارید اما چون سرور‌های بیشتری وجود دارند، منابع بیشتری نیز برای تخصیص به همه وجود خواهد داشت.

میزبانی ابری کاملا قابل اطمینان است، زیرا منابع مورد نیاز خود را از چند سرور تامین می‌کند و اگر سروری از کار بی‌افتد سرور دیگر جای آن را خواهد گرفت. همچنین این مدل کاملا انعطاف پذیر بوده و می‌تواند بسته به نیاز‌های وبسایب شما گسترش یابد.

میزبانی ابری مانند اجاره یک اتاق می‌باشد. شما از خانه به همراه صاحب خانه و سایر سنکه به صورت مشترک استفاده می‌کنید.

مزایا

 • قابل اطمینان است. برخلاف سایر مدل‌ها که بر روی سخت افزار‌های فیزیکی قرار دارند، میزبانی ابری بر روی  چند مرکز داده  با افزونگی چندتایی قرار می‌گیرد باعث محافظت در مقابل خرابی می‌شود.
 • انعطاف پذیری نا محدود. اگر نیاز به منابع بیشتر را احساس کنید، میزبانی ابری به راحتی می‌تواند به اندازه نیاز شما بدون محدودیت  گسترش یابد.
 • هزینه کم. شما فقط بابت منابع مورد استفاده خود هزینه می‌کنید.

معایب

 • نیاز به دانش و تخصص پیشرفته دارد. این مدل انتخاب مناسبی برای راه اندازی اولین وبسایت شما نمی‌باشد.
 • امنیت آن صد درصد نیست. شما منابع خود را با سایر وبسایت‌ها به اشتراک می‌گذارید، این امر ممکن است نگران کننده باشد.

هزینه

هزینه این مدل ماهانه ۳۰ دلار به بالا است. البته این مبلغ بنا بر استفاده شما از منابع تعیین می‌شود.

بهترین موارد استفاده

میزبانی ابری یک گزینه ایده‌آل برای کس و کار با هر اندازه‌ای می‌باشد. اما اگر شما تخصص لازم برای راه‌اندازی و استفاده از آن را ندارید بهتر از از سایر مدل‌های میزبانی استفاه کنید.

خلاصه مطلب

قبل از انتخاب یک میزبان وب، مهم است که بدانید می‌خواهید از کدام یک از مدل‌های میزبانی استفاده کنید. اگر قصد راه اندازی یک وبسایت کوچک را برای اولین بار دارید بهتر است از مدل اشتراکی استفاده کنید زیرا همواره می‌توانید آن را به VPS، اختصاصی و یا ابری ارتقا دهید.

منبع: wp rocket

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.