روکیدا
بیوگرافی و مصاحبه

چطور فقط طی ۱۵ دقیقه برای مصاحبه شغلی آماده شویم؟!

مصاحبه شغلی

تنها چند روز تا مصاحبه شغلیتان فرصت باقی است و احساس می‌کنید به قدر کافی آماده نیستید؟

آگهی شغلی را بارها و بارها خوانده‌اید و کاملا در رابطه با کاری که قرار است انجام شود مطلعید، اما نمی‌دانید دیگر چه کاری برای آمادگی بیشتر باید انجام دهید.

نگران نباشید. تنها ۱۵ دقیقه زمان لازم است که برای مصاحبه شغلی مورد نظرتان کاملا آماده شوید. با این مطلب روکیدا همراه شوید و راه و روشش را یاد بگیرید.

 

۱- مطمئن شوید که نام تمام افراد مصاحبه‌کننده را می‌دانید.

زمان مورد نیاز: یک دقیقه. در مصاحبه‌های شغلی واگذار کردن انجام مصاحبه به افراد دیگر کار غیرمعمولی نیست. برای اطمینان از این موضوع ایمیلی با متنی شبیه به این برای شرکت ارسال کنید:

با سلام و احترام، برای قرار روز سه‌شنبه بسیار هیجان‌زده و خوشحالم. فقط می‌خواستم مطمئن شوم که با خود شما مصاحبه خواهم کرد یا شخص دیگری نیز حضور دارد؟ اگر شخص دیگری نیز حضور دارد ممنون خواهد شد که مرا مطلع کنید. با سپاس.

۲- صفحه توییتر یا لینکدین مصاحبه کننده را بررسی کنید!

زمان مورد نیاز: ۵ دقیقه. احتمالا از جایگاه شغلی مصاحبه‌کننده آگاهید اما پیشینه و سوابق کاری او را نمی‌دانید. پس از اینکه متوجه شدید چه کسانی قرار است با شما مصاحبه کنند، سعی کنید اطلاعات بیشتری راجع به آن‌ها کسب کنید.

لینکدین بهترین نقطه برای شروع به گردآوری اطلاعات است. سوابق آن‌ها را به طور خلاصه مطالعه کنید (دقت کنید که با شرکت‌ یا شرکت‌های دیگری نیز همکاری کرده‌اند یا نه)، ببینید که در هر سمت چه مدت مشغول به کار بوده‌اند، تمام پروفایل آن‌ها را به دقت بررسی کنید.

اگر تاییدیه یا توصیه‌نامه‌ای در صفحه آن‌ها وجود دارد به آن دقت کنید، چرا که می‌تواند به شما کمک کند که بدانید آن‌ها به چه مسائلی توجه می‌کنند و در انجام چه کارهایی حرفه‌ای هستند.

به بخش نظرات همکارانشان نیز توجه کنید، درست است که در این بخش فقط تعریف و تمجید نوشته شده است اما می‌تواند سرنخ‌هایی در رابطه با سبک مدیریتی آن‌ها به شما نشان دهد.

توییتر نیز در این زمینه می‌تواند کمک خوبی باشد: دقت کنید که آن‌ها چه نوع مطالبی به اشتراک گذاشته‌اند، آیا توییت‌های آن‌ها غیررسمی و اعلام نظرات شخصی‌شان است یا رسمی و جدی؟

قطعا توییتر معیار درستی برای آشنایی با سبک کاری افرادی که قرار است با شما مصاحبه کنند نخواهد بود اما به شما کمک می‌کند که با شخصیت آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

۳- آماده باشید که کمی در مورد خودتان توضیح دهید.

زمان مورد نیاز: ۷ دقیقه. ممکن است در ابتدای مصاحبه از شما بخواهند که مقداری از خودتان بگویید یا حتی از شما بخواهند که دلایل علاقه‌تان به شغل مورد نظر را توضیح دهید. برای چنین موقعیتی چند جمله مختصر و مفید آماده داشته باشید.

بسیاری از روانشناسان معتقدند که موفقیت یک مصاحبه شغلی به میزان زیادی به تاثیری که در لحظات ابتدایی بر مدیر و مصاحبه‌کنندگان می‌گذارید بستگی دارد. نیازی نیست که داستان زندگی خود را به طور کامل تعریف کنید، فقط چند جمله کلیدی و موثر در مورد مسیر شغلیتان و اینکه چطور به این مصاحبه شغلی رسیده‌اید کفایت می‌کند.

زیاد وارد جزییات نشوید، سوالات زیادی در ادامه پرسیده خواهند شد که باید به آن‌ها پاسخ دهید، چند جمله کوتاه در معرفی خود بگویید و اجازه دهید که مصاحبه‌کننده در مورد شما بیشتر کنجکاو شود.

چند دقیقه به چیزهایی که می‌خواهید راجع به خودتان بگویید فکر کنید و تصویری کلی از آنچه قرار است بگویید را در خاطر نگه‌دارید (لازم نیست کلمه به کلمه آنچه می‌خواهید بگویید را حفظ کنید فقط داشتن یک تصویر کلی کافی است).

۴- یک سوال مهم در ذهنتان داشته باشید.

زمان مورد نیاز: ۲ دقیقه. یک سوال مهم و کلیدی در طول مصاحبه شغلی مطرح کنید و با این کار خودتان را در ذهن مصاحبه‌کننده ماندگار کنید.

ممکن است بتوانید دو یا سه سوال دیگر نیز آماده کنید اما به یاد داشته باشید که مصاحبه‌های شغلی معمولا از آنچه قرار بوده کمتر طول می‌کشند، بنابراین مهم‌ترین و اساسی‌ترین سوالی که به نظرتان می‌رسد را بپرسید.

اگر نمی‌دانید چه نوع سوالی باید بپرسید، کمی راجع به آن جستجو کنید. به دنبال سوالاتی باشید که به انتظاراتی که از شغل مورد نظر می‌رود یا پیشرفت‌های شغلی شرکت مرتبط باشند. این سوالات باید به شناخت بهتر چارچوب‌های شرکت کمک کنند.

اما زمانی که در مورد انتخاب سوال مطمئن نیستید، سوالی بپرسید که کنجکاوی شما را نشان دهد.

به گفته توماس کامورو پرموزیک، روانشناس و متخصص استعدادیابی: “کنجکاو بودن خود یک مهارت شغلی قابل توجه است”. افراد کنجکاو سریع‌تر و بهتر یاد می‌گیرند و در نتیجه سازگاری بیشتری با تغییرات خواهند داشت.

پیشنهاد این روانشناس این است که پرسش‌هایی کیفی مطرح کنید، سوال‌هایی مانند: اهمیت فاکتور X را در چه چیز می‌بینید؟ یا به نظر شما فاکتور Y چگونه در آینده تغییر خواهد کرد؟

طرح چنین پرسش‌هایی مصاحبه‌کنندگان را متوجه خواهد ساخت که شما از قبل در رابطه با این کار اندیشیده‌اید و متوجه نقش شغل مورد نظر در کل مجموعه هستید، علاوه بر این‌ها این پرسش‌ها یک کار اساسی دیگر نیز انجام می‌دهند: کنجکاوی مداوم نشان می‌دهد که شما واقعا به این شغل علاقه‌مند هستید و به طور جدی به آن می‌اندیشید.

با طرح چنین پرسشی حداقل کاری که انجام می‌دهید این است که پس از مصاحبه شغلی مصاحبه‌کنندگان از علاقه و جدیت شما مطمئن خواهند بود.

منبع

مطالب مرتبط

کد مورس به چه شکل کار می کند و چگونه هنوز در عصر دیجیتال زنده است؟

محمد آقاپور

۳ نکته مهم برای افزایش فروش شما در کسب و کارتان!

مهرناز شهریاری

با این ۱۹ ایده خارق‌العاده به سطوح بالاتر پیشرفت کنید

مهرناز شهریاری

چطور در مصاحبه شغلی موفق شویم؟

hanimn

چقدر کارکنان کسب و کارهای کوچک نسبت به کسب و کارهای بزرگ شادترند؟

مهرناز شهریاری

این ۱۴ شاخص کلیدی می گویند شما در کارتان چند-چند هستید!

فاطمه غفاری

دیدگاه شما چیست؟