این آینده درمان سرطان است!

ممکن است باعث تعجب شما شود که یک مقاله در خصوص سرطان چه ربطی به یک مجله مرتبط با تکنولوژی دارد. حقیقت امر این است که غول های تکنولوژی قهرمانان اصلی در مسیر یافتن درمان مرگ آور ترین بیماری کنونی جهان هستند.

پروژه ژنوم انسانی (Human Genome Project) این امکان را برای دانشمندان فراهم کرده که بر روی DNA انسان به کاوش بپردازند و مهندسین با استفاده از این اطلاعات روش های پیشگامانه جدیدی برای درمان این بیماری ایجاد میکنند.

به عنوان یک نقطه اوج در دستیافته های تکنولوژی در بحث درمان سرطان استفاده از پروفایل و اطلاعات مربوط به تومور خود فرد بیمار به جای استفاده از اطلاعات کلی در خصوص سرطان بسیار سریعتر و کم هزینه تر خواهد بود.

رویکردی متفاوت: تشخیص دقیق سرطان

برای ۱۴ میلیون نفر در سال بیماری سرطان تشخیص داده می شود. قبل از اینکه دانشمندان به بررسی و آنالیز DNA تومور های سرطانی بپردازند، بیشتر سرطان ها بر اساس محل قرارگیری آنها در بدن مورد درمان قرار میگرفتند. اخیراً محققین به این نتیجه رسیده اند که شناسایی محل تشکیل سرطان به اندازه شناسایی جهش های ژنتیکی ای که عامل ایجاد آنها هستند برای درمان مهم نیستند.

این نتیجه گیری پایه و اساس تشخیص دقیق بیماری است. این ایده که بررسی ترکیب ژنتیکی تومور فرصت درمان هدفمند بیماری را فراهم میکنند بدون توجه به اینکه سرطان در کجا آشکار شده است.

یکی از مزیت های این روش حفظ زمان ارزشمند مریض و همچنین انرژی وی در هنگام انتخاب روش های درمان است که در مورد برخی مسئله مرگ و زندگی خواهد بود.

روش درمان سرطان چگونه کار می‌کند؟

به گفته Ronen Solomon رئیس بخش تحقیقات مؤسسه Philips (یک مؤسسه ژئونومیک تومور شناسی)، سرطان یک سفر یکطرفه نیست ولی سیری جاری به سمت مقصدی ناشناخته است. تشخصی تنها شروع کار است اما یک بررسی جامع برای انتخاب بهترین و دقیقترین مسیر درمان بیماری مورد نیاز است.

مؤسسه Philips و ابزارهایی که در اختیار دارد کلید فعالیت Ronen بر روی درمان های فردی است. با استفاده از تکنولوژی های صحیح جهت جمع آوری اطلاعات پزشکی، سرعت دستیابی به داروی ساخته شده مختص بیماری فرد بسیار افزایش پیدا میکند.

جهت شنایایی دقیق پزشکی شما نیاز به یک سیستم کامل دارید. تیم Ronen با کمک سایر دپارتمان های موجود در شرکت Philips از اولین های صنعت خواهند بود که یک دید کلی بر روی فرآیند درمان خواهند داشت.  با روش یکپارچه درمان سرطان خود، مؤسسه Philips ابزار های مورد نیاز جهت حمایت و پشتیبانی از بیماران را فراهم آورده است.

برای Ronen این پروژه تنها یک کار نبوده و روشی جهت گرامیداشت خاطره مادر وی است. چرا که مادر او در زمانی که دانشجوی مهندسی بود مورد تشخیص قرار گرفت. Renon تصمیم گرفت که علوم مهندسی جهان را با دانش پزشکی تلفیق کند و با پیشینه ای که در مهندسی نرم افزار داشت موفق شد تا یافته هایش را در راستای سرعت بخشیدن به یافته های تومورشناسی مورد استفاده قرار دهد.

متأسفانه در زمان مادر Ronen این روش قابل استفاده نبود چراکه علم هنوز به این اندازه پیشرفت نکرده بود و از طرف دیگر تکنولوژی کنونی نیز وجود نداشت و روش درمان سرطان صرفاً یک روش صحیح و خطا بود.

آینده داروی دقیق سرطان !

اختلالات ژنتیکی نه تنها میتوانند موجب برخی سرطان ها شوند بلکه در شرایطی موجب بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، پارکینسون و ناراحتی های قلبی خواهند شد. با وجود اینکه شرایط ژنتیکی مختلفی کشف شده اند اما در خصوص فیزیولوژی آنها بسیاری نقاط ناشناخته بسیاری وجود دارد.

مدل های درمانی کنونی عمدتاً بر پایه پزشکی مبتنی بر واکنش است یعنی فرد باید بیمار شود و سپس دارو را دریافت کند. اما اگر بشود به طور کلی از بیمار شدن فرد جلوگیری کرد چه؟

روش های تعیین توالی مدرن و شناسایی اینکه چه چیزی موجب رشد سرطان می شود به طور کلی جهره درمان سرطان را در سال های اخیر تغییر داده است. این روش درمان آینده خواهد بود: هدفمند و مختص بیمار و پشتیبانی شده با استفاده از تکنولوژی.

جهت تحقق این امر ما نیاز به ساخت پلی میان علوم پزشکی و مهندسی خواهیم داشت و اطلاعات بسیار حجیم و تکنیک های یادگیری پزشکی در ترکیب با علوم در حال تکامل ژنومی مسیر رسیدن روش های پیشگیری کلی از سرطان را فراهم خواهند آورد.

۲ نظرات
  1. مریم می گوید

    بسیار آموزنده

  2. […] ظهور پیدا کرده که در آن می‌توان به شکل هدفمندتری به درمان سرطان پرداخت. در این روش، سلول‌های سرطانی تومور، عمل تکثیر […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.