روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

عکس سلفی در درازمدت به حافظه شما آسیب می‌زند؟

چند راز برای اینکه سلفی های فوق العاده‌ای بگیرید

یک ضرب‌المثل قدیمی است که می‌گوید” یک عکس ارزش هزار کلمه را دارد”.  اما آن در مورد حافظه شما چه اندازه ارزش دارد؟  جواب این است”نه زیاد”. تحقیق‌ها نشان داده وقتی شما چیزی را از درون لنز دوربین می‌بینید، آن را به یاد نخواهید آورد.

عکس سلفی در درازمدت به حافظه شما آسیب می‌زند؟

دوربین جای حافظه را می‌گیرد

NPR اخیرا درباره اثرات منفی گرفتن عکس گزارشی را منتشر کرده‌است؛ بر اساس آن وقتی شما یک عکس می‌گیرید، کم‌تر به یاد دارید که از چه عکس گرفته‌اید. متن گزارش به شکل زیر است

“آن‌ها از اشیایی که عکس می‌گرفتند، چیز کمتری به یاد داشتند، و همچنین جزئیات کم‌تری از آن اشیاء به یاد داشتند. حتی زمانی که به تصاویر گرفته شده توسط خود نگاه می‌کردند همچنان چیز کمتری از آن‌ها را به یاد داشتند”.

یک دلیل خوب که در لحظه زندگی کنید

به تمام لحظه‌هایی که دوربین خود را بیرون آورده تا بهترین لحظه‌های زندگی را  ماندگار کنید فکر کنید: یک لحظه هیجان انگیز از یک مسابقه، بازی کردن بچه‌ها در پارک، خوشمزه‌ترین وعده غذایی که تابحال خورده‌اید و لحظه‌هایی مثل این‌ها. وقتی دوربین خود را برای ضبط این صحنه بیرون می‌آورید، دیگر آن صحنه در مرکز توجهات نیست بلکه گرفتن بهترین تصویر از آن مهم‌ترین کار است.

شما خود را از آن لحظه خارج می‌کنید، و امیدوارید که بعد‌ها از روی تصویر، آن را دوباره زنده کنید یا به دوستان خود با استفاده از اشتراک آن در صفحات مجازی فخر بفروشید.  به هر حال اگر تحقیقاتی مثل تحقیق هنکلز درست باشد، ما ذهن خود را از بهترین خاطره‌ها محروم می‌سازیم.

چند راز برای اینکه سلفی های فوق العاده‌ای بگیرید

به گفته هنکلز”هر زمانی که بر روی این حافظه‌های خارجی حساب باز می‌کنیم،  فرصت را از ذهن خود برای به یاد داشتن اتفاقات در حال رخ دادن سلب می‌کنیم”.

بنابراین بار دیگر که خواستید یک عکس بگیرید و آن را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید، برای یک لحظه دست نگه دارید و قدر چیز‌هایی که در حال دیدن آن‌ها هستید را بدانید. در لحظه زندگی کنید و به یاد داشته باشید که این لحظه ها، لحظه‌هایی هستند که به زندگی ارزش می‌دهند، ممکن است از میان لنز دوربین از تمام آن بهره‌مند نشوید.

منبع: worldlifestyle

مطالب مرتبط

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

بهترین بازی های ایکس باکس وان ۲۰۲۰

محمد آقاپور

با بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۰ آشنا شوید

محمد آقاپور

رادیکال های آزاد چگونه بر بدن ما اثر می گذارند؟

محمد آقاپور

چگونه لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنیم؟

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟