۵ دلیل که شما را به خوردن تخم‌مرغ تشویق می‌کند

بدون شک تخم‌مرغ یکی از مفیدترین مواد غذایی در رژیم غذایی محسوب می‌شود که برخی از مصرف آن اجتناب می‌کنند. پرهیز از مصرف تخم‌مرغ دلایل بسیاری دارد. در این مطلب از روکیدا با ۵ دلیل شما را تشویق به آشتی با این ماده غذایی می‌کنیم.

بدون شک تخم‌مرغ یکی از مفیدترین مواد غذایی در رژیم غذایی محسوب می‌شود که برخی از مصرف آن اجتناب می‌کنند. پرهیز از مصرف تخم‌مرغ دلایل بسیاری دارد. برخی اظهار می‌کنند به پروتئین آن حساسیت دارند. عده‌ای معتقدند مصرف بیش‌ازحد این ماده غذایی عوارض جانبی فراوانی به همراه دارد. گرچه ادعای دسته دوم کاملاً درست و به‌جاست و مصرف کنترل نشده تخم‌مرغ می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر کبد و معده بگذارد اما این دلایل نباید سبب حذف کامل این ماده غذایی از رژیم غذایی شود. در این مطلب از روکیدا با ۵ دلیل شما را تشویق به آشتی با این ماده غذایی می‌کنیم.

5 دلیل که شما را به خوردن تخم‌مرغ تشویق می‌کند

یکی از ارزان‌ترین منابع تأمین پروتئین بدن تخم‌مرغ است

منابع تأمین پروتئین بسیار متنوع‌اند. از منابع گوشتی که بیشترین میزان پروتئین را شامل می‌شوند تا برخی از حبوبات می‌توان برای تأمین پروتئین بدن استفاده کرد؛ اما اگر به دنبال منبعی ارزان و درعین‌حال سرشار از پروتئین می‌گردید تخم‌مرغ بهترین انتخاب است. ازآنجایی‌که زرده و سفیده تخم‌مرغ هرکدام شامل حدود ۵۰ درصد پروتئین هستند می‌توان روی این ماده غذایی به‌عنوان منبعی برای تأمین آمینواسیدهای ضروری بدن حساب کرد.

با تخم‌مرغ صبحانه کامل و سیرکننده‌ای را تجربه کنید

اگر می‌خواهید صبحانه‌ای کامل و سیرکننده داشته باشید تا در طول روز حس گرسنگی و ضعف شمارا آزار ندهد بهتر است از یک منبع غنی از پروتئین مانند تخم‌مرغ استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که روز خود را با مصرف تخم‌مرغ به‌عنوان صبحانه آغاز می‌کنند از بازدهی و شورونشاط بالاتری نسبت به افرادی که از سایر منابع پروتئینی استفاده می‌کنند برخوردارند و در طول روز هورمون گرسنگی در بدن آن‌ها کمتر ترشح می‌شود.

5 دلیل که شما را به خوردن تخم‌مرغ تشویق می‌کند

تخم‌مرغ از چشمان شما در برابر اشعه‌ی مضر محافظت می‌کند

زرده تخم‌مرغ حاوی یک ماده زردرنگ تحت عنوان لوتئین است که در شبکیه چشم متمرکزشده است. این ماده از چشم در برابر دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد (شایع‌ترین علت از بین رفتن دید) محافظت می‌کند. با حضور چشم‌گیر گوشی‌های هوشمند در زندگی روزمره، نور آبی منتشرشده از صفحه‌های نمایش یکی از عوامل مؤثر در بیماری‌های چشم محسوب می‌شود. لوتئین چشم را از مضرات این نور نیز حفظ می‌کند. گرچه همچنان ابهاماتی در مورد تأثیرات نور آبی بر چشم انسان وجود دارد اما برخی از کارشناسان معتقدند که این نور پایه اصلی سرطان و بیماری‌های چشم است.

چربی تخم‌مرغ مضر نیست

برای چندین دهه، این تفکر که مصرف تخم‌مرغ سبب افزایش کلسترول خون و ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود پابرجا بود تا اینکه کارشناسان بیان کردند کلسترولی که از طریق مصرف تخم‌مرغ و صدف وارد خون می‌شود کلسترولی نیست که در عروق رسوب کند و سبب بیماری‌های قلبی و عروقی شود. درواقع کلسترول این دسته از مواد غذایی کلسترول طبیعی هستند. البته این بدان معنا نیست که مصرف بیش‌ازاندازه این دسته از مواد غذایی بدون خطر است. هم‌چنان‌که در جدیدترین نسخه دستورالعمل‌های تغذیه‌ای برای آمریکایی‌ها پیشنهادشده است که مصرف کلسترول را تا ۳۰۰ میلی‌گرم در روز کاهش دهند لازم است در مصرف کلسترول طبیعی نیز از حد مجاز تجاوز نکرد.

5 دلیل که شما را به خوردن تخم‌مرغ تشویق می‌کند

با تخم‌مرغ بدنی عضلانی خواهید داشت

باگذشت زمان و با رسیدن به میان‌سالی بدن به‌طور طبیعی شروع به از دست دادن توده بدنی می‌کند و در هر دهه حدود ۵ درصد از این توده را حذف می‌کند. با حذف یا کاهش توده بدنی به‌تدریج احساس ضعف و خستگی افزایش می‌یابد و بیماری‌ها به بدن حمله‌ور می‌شوند. بااینکه ورزش‌های قدرتی می‌توانند در حفظ بخشی از آن به شما کمک کنند اما مصرف پروتئین نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده و مفید باشد. تخم‌مرغ حاوی پروتئین باکیفیت بالایی است که پس از ورزش عضلات را تعمیر و به بازسازی آن‌ها کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.