چطور این عادت‌های بد زندگی فریلنسری شما را نابود می‌کنند؟

Avengers-Infinity War

کار کردن برای خودتان می‌تواند یکی از هیجان انگیز‌ترین و جالب‌ترین تجربه‌های شما باشد. این آزادی که هر زمان و هر جایی که بخواهید می‌توان کار کرد یکی از بزرگترین دلایلی است که بسیاری از طراحان وب تصمیم گرفتند به عنوان یک فریلنسر(دور کار) فعالیت کنند. این تجربه‌ی آزادی را هنگام کار کردن برای یک فرد دیگر نخواهید داشت.

اما این سبک زندگی هم می‌تواند نکات منفی خودش را داشته باشد. هر چند نداشتن یک رئیس که تمام مدت شما را زیر نظر داشته باشد بسیار عالی است، در عین حال داشتن این آزادی عمل هم ممکن است منجر به سوءاستفاده فریلنسر و کار نکردن شود. اگر حواستان را جمع نکنید ممکن است عاداتی کسب کنید که هم به بعد شخصیتی و هم به بعد حرفه‌ای شما ضربه بزند.

مانند بسیاری از عادات بد دیگر این عادات هم به آرامی وارد زندگی فریلنسر می‌شوند و اگر حواستان به آنها نباشد در نهایت کل زندگی شما را تسخیر می‌کنند. اجازه بدهید نگاهی به عادات بدی که ممکن است پیدا کنید بیندازیم و در مورد چگونگی اصلاح آنها صحبت کنیم.

بی مسئولیتی در قبال کارفرما

این یکی از مخرب‌ترین کارهایی است که یک فریلنسر می‌تواند با حرفه و شغل خود انجام دهد. بارها این مشکل را دیده‌ایم. کارفرمایان از تلاش برای گرفتن پاسخ از فریلنسر خسته می‌شوند و به فکر سپردن کار به فرد دیگری می‌افتند.

اعتراف می‌کنم من هم یک بار یک ایمیل را از قلم انداختم. روزهای شلوغی بود و قصد داشتم رابطه‌ام را با فردی درست کنم. این اتفاق گاهی پیش می‌آید و باعث نمی‌شود شما به فرد بدی تبدیل شوید. (در مورد خودم امیدوارم این اتفاق نیفتاده باشد)

وقتی این موضوع به مشکل تبدیل می‌شود که دائما اتفاق بیفتد و باعث شود کارفرما یک روز کاری یا بیشتر منتظر پاسخی از جانب شما بماند. این رفتار باعث می‌شود کارفرما در تعلیق بماند و ممکن است مانع ادامه‌ی برخی از کارهای دیگرش شود.

  • راه‌حل: در هر روز زمانی برای پاسخ دادن به پیام‌های کارفرما کنار بگذارید. در ابتدا ممکن است نیاز به کمی منضبط بودن داشته باشید اما به مرور برای خودتان یک عادت خوب پیدا کرده‌اید.

Post-It Notes

انجام ندادن برخی جزئیات برای ذخیره کردن زمان

ممکن است گاهی بسیار مشغول باشید. زمان‌هایی که برای مدت طولانی پشت میزکار خود می‌نشینید و حتی فرصت نمی‌کنید به بدنتان کش و قوسی بدهید. علاوه بر این اگر مانند من فردی باشید که در چنین شرایطی مستعد استرس گرفتن باشد، ممکن است برخی جزئیات را در کارتان فراموش کنید. جزئیاتی که کیفیت و عملکرد کارتان را تضمین می‌کند.

بخش اذیت‌کننده وقتی است که در هنگام تلاش برای انجام کارها و راضی کردن همه با از قلم انداختن برخی از جزئیات باعث می‌شوید حجم کار خودتان بیشتر شود و اشتباهات بیشتر و بیشتر نمایان شود. حتی ناخوشایندتر زمانی است که برخی مشکلات تا ماه‌ها خودشان را نشان ندهند. (این اتفاق برای من افتاده است)

راه‌حل: هر چقدر هم که کار سختی باشد، برای هر کدام از بخش‌ها و وظایف‌تان زمان کافی تخصیص بدهید. اینکه با عجله همه‌ی کارها را تمام کنید بسیار وسوسه‌ کننده است اما تمام تلاش‌تان را بکنید تا کارتان را به درستی انجام دهید.

بی‌توجهی به مسائل مالی

این‌طور که به نظر می‌رسد فریلنسرها به خصوص طراحان حسابداران خوبی نیستند. اما اگر درآمد دارید باید حواستان به هر ریالی که کسب و یا خرج می‌کنید باشد. در غیر این صورت ممکن است با انبوهی از مشکلات مالی و مالیاتی مواجه شوید.

اما مسائل مالی چیزی فراتر از پیگیری درآمدها و خرج‌ها است. همچنین بسیار ضروری است که به دقت یادداشت کنید چه کسی و به چه میزانی به شما بدهکار است. علاوه بر آن اگر برای کار کارفرما هزینه کرده‌اید باید فاکتورها را برای گرفتن پول داشته باشید.

این کار نظم و انضباط زیادی را می‌طلبد و ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن عادت کنید. برای مثال من برای مدت زمان نسبتا طولانی این عادت بد را داشتم که فاکتورها را برای گرفتن هزینه‌ها از کارفرما به درستی مرتب نمی‌کردم. فکر می‌کردم یادم می‌ماند که برای چه کاری و به چه میزانی هزینه پرداخت کردم. اگر بخواهم خلاصه بگویم بخشی از هزینه‌ها را فراموش کردم.

راه‌حل: فرآیند ثبت تمام کارهای مالی را به طور کامل انجام دهید. شما این آزادی عمل را دارید که این کار را به نحوی که دوست دارید انجام دهید. اما به هر شکلی این کار را انجام می‌دهید، آن را به تعویق نیندازید.

Calculator, Pen and Paper

پر کردن اطرافتان با وسایلی که حواستان را پرت می‌کنند

یکی دیگر از مزایای فریلنسر(دورکار) بودن این است که محیط کارتان را به شکلی که خودتان دوست دارید می‌چینید. هر چند که داشتن هر وسیله‌ای که می‌خواهید و به شکلی که دوست دارید بسیار عالی است، اما باید حواستان باشد در این کار زیاده‌روی نکنید.

بسیار محتمل است که هنگامی که باید مشغول کار باشید به دام روشن کردن تلویزیون و گوش کردن به یک مسابقه‌ی ورزشی بیفتید. هر چند برخی می‌توانند به این شکل کار کنند، برای بسیاری دیگر این کار موجب حواس‌پرتی می‌شود. کار ما به طور مشخص احتیاج به نیرو و حواس ذهن‌مان دارد. هر مقداری از حواسمان که پرت مسائل دیگر شود می‌تواند به همان میزان به انجام کارها ضربه بزند.

راه‌حل: محل کارتان را تعیین کنید تا هر زمان در آن مکان هستید حواستان را جمع کنید. هر کار دیگری هم که به عنوان سرگرمی در کنار کار انجام می‌دهید باید به شکلی باشد که حواستان را از تمرکز روی کار پرت نکند.

Video Game Controller

باور به این موضوع که به اندازه‌ی کافی خوب نیستید

این مورد نسبت به بقیه‌ی موارد فلسفی‌تر است اما به هر حال به اندازه‌ی بقیه محتمل است. همه‌ی ما می‌دانیم که فریلنسرهای بااستعداد زیادی وجود دارند. برخی از آنها کارهای خارق‌العاده‌ای انجام می‌دهند. دیدن این‌ها ممکن است منجر به این شود که فکر کنید توانایی لازم برای رسیدن به آن سطح را ندارید.

این طرز فکر منجر می‌شود به این که برای بهتر شدن خودتان تلاشی نکنید. ممکن است یک پرو‌زه را ببینید و کاملا جذب آن شوید اما برای انجام دادن آن پیشنهاد ندهید چون فکر می‌کنید خارج از سطح مهارت و توانایی شما است. اما همان‌طور که احتمالا مادرتان هم به شما گفته است این طرز فکر باعث می‌شود به هیچ موفقیتی نرسید.

راه‌حل: به نظر من هر فریلنسر چند بار در طول زندگی حرفه‌ای خود با این مسئله روبرو می‌شود. برای رهایی یافتن از ترس‌تان کاری انجام دهید که به شما حس خوبی بدهد. یک مهارت جدید یاد بگیرید یا یک پروژه‌ی شخصی و جالب را شروع کنید. کمی بهبود دادن اعتماد به نفستان موجب اتفاقات شگفت‌انگیزی می‌شود.

Frustrated Man at Desk

نیازی به کمال‌گرایی نیست

در طی مسیر کاری‌تان به عنوان یک فریلنسر هر کدام از عادات بد بالا می‌تواند به شما ضربه بزند. اما این نباید موجب ترستان شود. همه‌ی ما شرایطی را تجربه می‌کنیم که اوضاع به شکل ایده‌آلی که مدنظرمان است نخواهد بود. راه حل این مشکل استفاده از آن زمان‌ها برای کسب تجربه است.

در مسیر همیشه بالا و پایین وجود دارد. اما بهترین فریلنسرها همیشه در حال انجام کار هستند تا هر روز بهتر از دیروز شوند و همه‌ی آن‌ها هم می‌دانند که در راه با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. هیچ‌کس نمی‌گوید راه رسیدن به موفقیت صاف و هموار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.