سلامت و تندرستی مشاوره و روانشناسی

تأثیر دروغ‌های کوچک بر مغز انسان

تأثیر دروغ‌های کوچک بر مغز انسان

دروغ‌های کوچک، زمینه‌ساز دروغ‌های بزرگ‌تر هستند. بی‌گمان این جمله را بارها و بارها در زمان کودکی یا بزرگ‌سالی شنیده‌اید. جمله‌ای که میزان منفور و زشت بودن دروغ‌گویی را بیان می‌کند. درحالی‌که بسیاری معتقدند که دروغ‌های کوچک تأثیر چندانی در رفتار ایجاد نمی‌کنند و سخنان گذشتگان در مورد تأثیر دروغ‌های کوچک صحت ندارد اما به‌تازگی تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته است که نشان می‌دهد دروغ‌های کوچک ازنظر عصب‌شناسی سبب ایجاد یک انحراف اخلاقی و بروز بی‌تفاوتی می‌شود.

طبق مقاله منتشرشده در مجله Nature Neuroscience مغز ما تمایل عجیبی به ناسازگاری‌ها و انحرافات رفتاری دارد. به‌طوری‌که پس از تداوم در انجام کارهای نادرست نسبت به اعمال درست بی‌اعتنا می‌شود. این واکنش مغز در مورد دروغ و دروغ‌گویی نیز صادق است. محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) برای اثبات این ادعا دست به انجام آزمایشی زده‌اند که نتایج بسیار جالبی به همراه داشته است.

تأثیر دروغ‌های کوچک بر مغز انسان

در این آزمایش که بر روی ۸۰ شرکت‌کننده اجرا شده است هر یک از افراد می‌بایست تعداد سکه‌های موجود در یک ظرف شیشه‌ای را تخمین می‌زدند و آن را به اطلاع شریک مالی‌شان که تصویر واضحی از ظرف شیشه‌ای نداشت می‌رساندند. در ابتدا نسبت به عمل هریک از گروه شرکت‌کنندگان سه عکس‌العمل متفاوت اعمال شد. به هریک از شرکت‌کنندگان و شرکای مالی گروه اول که تخمین نزدیکی از تعداد سکه‌ها داشتند سود یا پول یکسانی تعلق گرفت. در گروه دوم اما یکی از شرکا یا شرکت‌کنندگان پول یا سود بیشتری نسبت به دیگری دریافت کرد و در گروه سوم اگر یکی از شرکت‌کننده یا شریک مالی تخمین دقیقی از تعداد سکه‌ها می‌زد سود دیگری از سود حدس زننده تأمین می‌شد. با ادامه یافتن آزمایش، نتایج جالب‌تر شد. شرکت‌کنندگان شروع به دروغ‌گویی و اعلام تخمین‌های بالا و گاهی اغراق‌آمیز کردند. بیشترین میزان دروغ‌گویی در گروهی که هم به شرکت‌کننده و هم به شریک مالی سود می‌رسید به چشم می‌خورد. گروه‌هایی که به خودشان سود می‌رسید و شریکانشان دچار ضرر می‌شدند نیز از این قاعده مستثنا نبودند و تخمین‌های اغراق‌آمیز می‌زدند. در بررسی و مقایسه آزمایش MRI که از ابتدای انجام این آزمایش از مغز این افراد تهیه‌شده بود نتیجه جالبی استخراج شد.

تأثیر دروغ‌های کوچک بر مغز انسان

مطابق نتیجه این آزمایش در هنگام استفاده از نخستین دروغ، آمیگدال (بخشی از مغز که مسئول احساساتی مانند ترس و لذت است) فعال شده اما به‌تدریج و با افزایش میزان دروغ‌گویی از فعالیت این بخش از مغز کاسته شده است. دکتر نیل گرت، رئیس دانشکده روانشناسی تجربی کالج لندن (UCL) در توجیه چنین نتیجه‌ای بیان کرد:

احتمال دارد که واکنش خفیف مغز به اعمال نادرستی که به‌صورت مداوم انجام می‌شود منجر به کاهش پاسخ عاطفی مغز به این اعمال شود. در این راستا آمیگدال است که به ما گوشزد می‌کند که کاری که در حال انجام آن هستیم نادرست است؛ بنابراین زمانی که به هشدارهای آمیگدال بی‌توجهی می‌شود این بخش از مغز انسان نیز از فعالیت خود می‌کاهد.

مطالب مرتبط

تکنولوژی آینده را نابود می‌کند یا زندگی ما را می‌سازد؟

پرشان شاکری فر

بیماری های مزمن چشم زنگ خطری برای آلزایمر

راهله نجاریان

جنگ اسکوترها: اسکوتر سواری برای عاشقان اسکوترهای برقی!

عباس رهامی

کاشت ۸۴۰۰۰ کیلومتر مربع درخت برای مبارزه با آلودگی هوا!

bsafamanesh

چه عادتهایی دندان‌هایتان را نابود می‌کنند؟

کیوان

کاهش درد زایمان با استفاده از شربت خرما!

کیوان

فواید اعجاب برانگیز آب نمک چیست؟

کیوان

خواص شربت بید: تنظیم ضربان قلب و پاکسازی کبد

کیوان

توصیه های غذایی برای حفظ سلامت قلب

کیوان

چطور استرس آزاردهنده، اضطراب و ترس‌های مکرر را مدیریت کنیم؟

designer1

چرا قهوه برای سلامت قلب مفید است؟

مهرناز شهریاری

نقش پررنگ زنان نسبت به مردان در کار خانه

کیوان

شروع به کار دیرتر مدارس و خواب بیشتر نوجوانان، تمرکزشان را افزایش می دهد!

وحشت شبانه: رویایی مخوف‌تر از کابوس

مهدی منعمی

اهمیت حمام آب گرم قبل از خواب

کیوان

در میانسالی دور چه چیزهایی را باید خط بکشیم؟!

کیوان

عصاره کرن‌بری منجر به کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی میشود

کیوان

در تابستان لباس‌های تیره بپوشید!

کیوان

Leave a Comment