پنج بحث داغ تکنولوژی در سال ۲۰۱۶

با نگاهی به سال ۲۰۱۶ که رو به اتمام است، هیئت تحریریه مجله ZDNet پنج بحث اصلی تکنولوژی که بیشترین تاثیر را بر روی صنعت گذاشته اند را مشخص کرده که بدون معطلی به سراغ معرفی و بررسی آنها می رویم:

 1. امنیت سایبری: شکاف های اطلاعاتی بیشتر میشوند!

باید اعتراف کرد که از سال ۲۰۱۶ میتوان به عنوال سال شکاف اطلاعاتی نام برد چرا که از سال ۲۰۰۰ هر ساله وضعیت به همین گونه بوده ولی در سال ۲۰۱۶ این مشکل به حد کمال رسید. به خصوص در بازاری که حملات سایبری سال های گذشته در آن برای مجرمان ارزشمند هستند. Yahoo سال ۲۰۱۶ را با فاش نمودن حدود ۱ بیلیون حساب کاربری خود به پایان می رساند در حالی که این حادثه جدا از حمله قبلی به سرورهای این غول آمریکایی است که منجر به در معرض خطر قرار گرفتن اطلاعات ۵۰۰ میلیون کاربر آن شد. به همین دلیل Yahoo جایزه فاجعه امنیت سایبری سال ۲۰۱۶ را از آن خود کرد.

پنج بحث داغ تکنولوژی در سال 2016

چیزی که یاد گرفتیم این است که شکاف های اطلاعاتی گذشته ممکن است در آن زمان پنهانکاری شده باشند ولی در سال های بعدی منجر به مشکلات اطلاعاتی جدیدی خواهند شد. در نظر بگیرید که:

 • Yahoo حمله سایبری ای را فاش کرد که در آن ۱ بیلیون حساب کاربری در معرض خطر قرار گرفتند.
 • Yahoo نام ۵۰۰ میلیون از کابران خود را افشا کرد و این اتفاق در زمانی افتاد که Verizon در صدد خرید و مالک شدن این شرکت بود.
 • سیستم های پرداخت واحد Oracle’ Micros هک شدند.
 • اطلاعات ۴۰۰ میلیون از کاربران AdultFriendFinder افشا شدند.

در همین حال اطلاعاتی که از حملات سایبری قدیمی تر ربوده شده بودند نیز افشا شدند.

حملات دیداس (Distributed denial of service:DDoS) نیز شروع شد. این حمله یعنی سرازیر کردن تقاضاهای زیاد به یک سرور و استفاده بیش از حد از منابع (پردازنده، پایگاه داده، پهنای باند، حافظه و…) به طوری که سرویس دهی عادی آن به کاربرانش دچار اختلال شده یا از دسترس خارج شود. Dyn که یک سرویس مدیریت DNS می باشد نیز توسط یک DDoS که نهایتاً مشخص شد محوریت آن استفاده از اینترنت دستگاه ها به عنوان یک سلاح بود مورد حمله قرار گرفته بود.

یک موضوع مشترک که همواره مطرح بوده این است که انسان ها ضعیفترین عضو در زنجیره امنیتی بوده اند مخصوصاً با توجه به اینکه حملات سایبری روز به روز خلاقانه تر می شوند.

 1. Cloud: سرویس وب آمازون (AWS) برترین ارائه دهنده سرویس Cloud!

جالبترین نکته در خصوص سرویس وب آمازون (Amazon Web Service) این است که این شرکت موفقیت بسیاری در جذب مشتریان سرمایه گذار خود داشته است و سرمایه گذاری عظیمی که بر روی زیر ساخت ها به عنوان یک سرویس نموده است بسیار قابل توجه است. در حالی که  از سایر زمینه های فعالیت شرکت نیز جا نمانده است.  AWS به یکی از پرسودترین تجارت های Amazon تبدیل شده در حالی که این شرکت اساساً یک شرکت سرمایه گذاری Cloud بوده که تجارت الکترونیک را به چشم یک کار جرئی انجام میدهد.

صنعت Cloud یا همان سرویس ابری باعث شده که برخی از پیشرفت ها در سایر بخش ها ارزش کمتری پیدا کنند مانند:

 • Google بر روی هوش مصنوعی و ماشین های یادگیرنده به عنوان اصلی ترین فعالیت خود سرمایه گذاری نموده است. یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تمامی بازیگران اصلی این صنعت همان درایور های Cloud خواهد بود.
 • Microsoft Azure حرکت ترکیبی کرده و از متن باز و تکنولوژی هایی مانند Docker به صورت یکجا استفاده نموده که همچنان ما را شگفت زده میکند.
 • و IBM پلتفورم خود را با عنوان سرویسی برپا میکند که آنها را به Watson گره بزند.

پنج بحث داغ تکنولوژی در سال 2016

 1. Apple: نمیتواند از مسیر خود خارج شود!

نمیتوان منکر این واقعیت شد که در سال ۲۰۱۶ شرکت اپل کمی رو به عقب رفت و به حدود وسط خود بازگشت در حالی که به عنوان پرسودترین شرکت در زمینه تکنولوژی و ارزشمندترین تجارت در جهان باقی می ماند. با این وجود، تلاش های کمی در خصوص کمتر کردن تردید های بلند مدت شرکت انجام داد در حالی که شرکت های رقیب همچنان به گسترش بازار خود مشغول هستند و اپل نشانه های کمی از بازکردن بازار ها و تکنولوژی جدید بعدی خود نمایش داده است.

نقطه قوت شرکت در سال ۲۰۱۶ ارائه آیفون ۷ بود که از انتظارات نیز فراتر رفت. این امر به دو دلیل اتفاق افتاد، یکی از دلایل این بود که شرکت در طول سال انتظارات را از محصولی که قرار بود در سپتامبر معرفی کند کاهش داد و  دیگری این بود که عرضه و تقاضا با شکست بزرگ سامسونگ،  Galaxy Note 7 تقویت شد.

 1. PC ها: مرده های افسانه ای!

مایکروسافت Surface Pro و Surface Studio، Apple MacBook همراه با نوار لمسی و دستگاه های هوشمند عرضه شده توسط Lenovo برای استفاده در یوگا، همه این ها نشان از محبوبیت مجدد PC ها پس از سال ها رکود است.

اگر به تبلت ها و گوشی های هوشمند ارائه شده طی سال های اخیر نگاهی بیاندازیم، حتما متوجه خواهیم شد که تقریباً PC ها رو به انقراض پیش رفته اند. دستگاه های PC کنار گذاشته شده اند و احتمال کمی وجود دارد که مجدد مانند گذشته رونق بگیرند. همچنین سیستم های مبتنی بر دستورات صوتی که بر روی دستگاه های جدید موجود هستند مانند Amazon Echo نقش PC ها در خانه ها را انجام میدهند و نقش PC ها را کمرنگ کرده اند. کسانی که در کار تجارت هستند همچنان استفاده کنندگان PC ها خواهند ماند چرا که آنها نیاز دارند که تایپ کنند، بنویسند یا رسم کنند و PC ها بهترین ابزار برای اینکار ها هستند. این به معنی حجم کمتر، قیمت بالاتر و طراحی بهتر از همیشه خواهد بود.

در آینده PC ها دستگاهی فراتر از یک وسیله روی میز خواهند بود.

 1. دولت ها: غول های تکنولوژی که تامین بودجه نمیشوند!

بسیاری از شهروندان نگران این امر هستند که فیسبوک اطلاعات شخصی کاربران را افشا میکند و در اختیار دولت ها قرار میدهد و شما نیز انتخاب دیگری ندارید مگر اینکه اطلاعات شخصی خود را تحت حفاظت آنها قرار دهید.

تا زمانی که دولت ها شروع به تامین بودجه برای  شرکت ها جهت مدیریت IT و حفظ مناسب اطلاعات در حریم خود نکنند، سرویس امنیت دولتی و زیرساخت های آنها به بخش خصوصی خواهند گفت که چه بکنند و چه نکنند. و اینها تنها بخشی از مشکلاتی هستند که ما از آنها با خبر هستیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.