بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ

ارتباطات از طریق موبایل به سرعت رو به رشد است.طبق گفته‌ی MarketingLand پیش‌بینی می‌شود تا سال۲۰۲۱ تبلیغات موبایلی ۷۹% تمام تبلیغات دیجیتال آمریکا را دربربگیرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود از هر پنج نفری که گوشی هوشمند دارند چهار نفرشان با گوشی خود خرید آنلاین انجام دهند. این حالت برای صاحبان کسب‌وکارهای کوچک مزایای زیادی برای دسترسی به خریداران وجود دارد.

10 Future Marketing Prospects5 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

چیزی که برای مخاطبان شما که از طریق کامپیوتر به شما دسترسی دارند شما خوب جواب می‌دهد، ممکن است برای کابران موبایل شما یک شکست کامل باشد. همچنان که استفاده از تلفن همراه افزایش می‌یابد بسیار ضروری است که هنگام تبلیغ برای جلب علاقه‌ی کاربران تلفن همراه، ذهنیت آنها را در نظر داشته باشید. 7563a43c53eb093471819b961852a1a6 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

برای علاقمند کردن کاربران موبایل ضروری است که با درایت به آنها نزدیک شوید. در ادامه برای شما نکاتی در زمینه‌ی جذب کاربران موبایل به کسب‌وکارتان آورده شده است:

چگونگی تبلیغات روی تلفن همراه

کاربران هدف تلفن همراه را متمایز از بقیه ببینید

کابران تلفن همراه شما خواسته‌ها و اهداف متفاوتی نسبت به کاربران کامپیوتر شما دارند. آنها بسیار فعال و مشغول هستند و ممکن است زمان و تحملی را که در هنگام استفاده از کامپیوتر یا لپتاپ دارند، نداشته باشند. وقتی صحبت جذب مشتری می‌شود هر چقدر فرم‌های نظرسنجی هدفمندتر و شخصی‌سازی‌تر شده باشد، نتایج بهتری خواهید گرفت.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای بهبود میزان فروش به کاربران موبایل انجام دهید این است که به جای استفاده از یک فرم مشترک برای تمام مخاطبان، یک فرم جداگانه برای کاربران موبایل بسازید.

این کار نه تنها شامل طراحی متناسب با ابعاد تلفن همراه می‌شود (گرافیک) بلکه پیامی که در فرم قرار دارد کاملا برای هدف‌گذاری روی کاربران موبایل است(محتوا). mobile marketing 750x420 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

از مجازات گوگل برای استفاده از پاپ‌آپ دور بمانید

هدف از قوانین پاپ‌آپ (پنجره‌هایی که به طور خودکار باز می‌شوند) گوگل برای تلفن همراه این است که اطمینان یابد مخاطبان محتوایی که در صفحه‌ی جستجو به آنها نشان داده شده کامل می‌بینند. بدون اینکه پنجره‌های پاپ‌آپ مزاحم آنها شوند.

با این حال استفاده از فرم‌های پاپ‌آپ در صورتی که به درستی انجام شود، می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

در ادامه چند راه برای پیاده‌سازی این روش آورده شده که می‌توانید بدون نگرانی از مجازات گوگل(گوگل رتبه‌ی سایت‌هایی را که از قوانین جستجو تخطی می‌کنند تنزل می‌دهد و آنها را در صفحات ابتدایی جستجو نشان نمی‌دهد-ویکیپدیای انگلیسی) از پاپ‌آپ استفاده کنید:

  • تشخیص محل رجوع به سایت: پنجره‌های پاپ‌آپ را برای همه به جز کسانی که از طریق گوگل وارد سایت شما شده‌اند، نشان دهید.
  • نشان دادن در صفحه‌ی دوم: پنجره‌های پاپ‌آپ را فقط وقتی که کاربران بیش از یک صفحه را تماشا می‌کنند نشان دهید.
  • نشان دادن بر اساس اسکرول کردن به پایین صفحه: تنها وقتی که کاربران بیش از ۸۰%صفحه را دیده باشند به آنها پنجره‌ی پاپ‌آپ را نشان دهید تا دید کاربراین را بلافاصله مسدود نکند.

با استفاده از نرم‌افزارهای جذب مخاطب مانند OptinMonster می‌توانید به راحتی به این هدف‌گذاری‌های پیشرفته دسترسی داشته باشید.

bigstock Image of business friends disc 80496263 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

پیام متنی (با احتیاط)

از آنجایی که ۹۸% پیام‌های متنی توسط مخاطب باز می‌شود، این راه می‌تواند یک راه خوب برای دسترسی بلافاصله به خریداران‌تان باشد. با این حال این کار باید با احتیاط انجام شود. اگر مخاطب پیام را به عنوان اسپم تلقی کند، این کار می‌تواند برای همیشه برندتان را از مخاطب دور کند.

با پیشنهاد دادن تخفیفی قابل ملاحظه از این شکست دوری کنید. متن باید خلاصه و متمرکز بر پیام اصلی باشد و تخفیف را به شکل منحصر به فردی نشان دهد. همچنین شامل جملاتی مانند “همین الان تماس بگیرید!” باشد، مدت زمان کوتاهی برای انگیزه دادن به مخاطب داشته باشد(مثلا اعتبار این تخفیف تا نیمه شب است) و علاوه بر این اطمینان یابید اسم برندتان ذکر شده باشد. کوتاه و مفید. 80a32afec9ac09e8681bd98a61656342 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

جذب مشتری تلفن همراه

جذب مشتری موبایل در این دوره که تلفن همراه اولین درجه‌ی اهمیت را دارد امری بسیار ضروری است. با این حال هم میزان توجه و هم اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش هر دو کوچک هستند بنابراین باید این نکات کلیدی را در نظر داشته باشید تا میزان فروش افزایش یابد:

تعداد موارد فرم را کاهش دهید

حذف موارد غیر ضروری فرم یکی از آسان‌ترین روش‌های افزایش میزان ثبت‌نام در سایت است. صبر و شکیبایی کاربران موبایل در مواجهه با فرم‌های بلند حتی از کاربران کامپیوتر هم کمتر است. وقتی صفحه‌ی نمایش کوچک باشد تایپ کردن هم سخت‌تر می‌شود.

در ادامه تعدادی از روش‌های عملی که می‌توانید برای افزایش ارتباطات و نظرسنجی کاربران موبایل انجام دهید آورده شده است:

  • در هنگام ساختن فرم‌ها چند بار بررسی کنید تا اطمینان یابید همه‌ی موارد فرم ضروری است.
  • تنها در صورتی شماره‌ی تلفن همراه آنها را بخواهید که برای کسب‌وکارتان ضروری باشد. در حقیقت مطالعات نشان می‌دهد که پرسیدن شماره‌ی موبایل می‌تواند تا ۵% میزان ثبت‌نام در سایت را کاهش دهد. texting class action 860x450 c 696x364 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی
از فرم‌های دو مرحله‌ای استفاده کنید

به جای استفاده از یک فرم نظرسنجی که پایین محتوا قرار دارد، استفاده از یک فرم نظرسنجی دو مرحله‌ای می‌تواند بسیار موثر باشد. با یک فرم دو مرحله‌ای وقتی کاربر روی لینک یا عکس کلیک می‌کند یک پنجره‌ی پاپ‌آپ باز می‌شود و از آنها درخواست می‌کند تا شما را دنبال(subscribe) کنند.

فرم‌های دو مرحله‌ای از قاعده‌ی روانشناسی با نام “اثر زی‌گارنیک” استفاده می‌کند. این قاعده به این معنا است که کسانی که یک پروسه را آغاز کرده باشند بیشتر احتمال دارد تا آن را تمام کنند.

GettyImages 595348209 58ebc65a3df78c5162aa8169 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

محتوا را روی کانال ارتباطی مناسب قرار دهید

اینستاگرام، فیسبوک، لینکداین، اسنپ‌چت و… از کجا باید شروع کرد؟ با قرار دادن پیام‌تان روی کانال ارتباطی مناسب شروع کنید.

برای مثال، اگر به دنبال استخدام هستید از لینکداین که یک بستر حرفه‌ای مناسب و پرطرفدار است، استفاده کنید. به دنبال فروش محصول به مصرف‌کنندگان هستید؟ فیسبوک راه بهتری برای دسترسی به مخاطبان عام است.

یکی از بسترهای پرطرفدار در میان نسل جدید اسنپ‌چت است. طبق آمار از هر ده نفر کاربر اسنپ‌چت هفت نفر آنها حوالی سال ۲۰۰۰میلادی به دنیا آمده‌انده.

به محض اینکه بستر مناسب برای پیام‌تان را آماده کردید، سعی کنید کاملا بر نوع محتوایی که بهترین بازخورد را دارد اشراف پیدا کنید.

محتوای با ارزش عرضه کنید

محتوای باکیفیت از جمله پست در سایت، محتوای ویدیویی و خبرنامه‌ی ایمیلی تولید و عرضه کنید. محتوا را به شکلی تولید کنید که کوتاه اما در عین حال ارزشمند و کارآمد برای مخاطب باشد.

برای مثال یک کافه دار ممکن است یک ویدیوی کوتاه که چگونگی تهیه کردن قهوه‌ی باکیفیت را نشان می‌دهد تولید کند. این نوع محتوا برای کاربر موبایل ایده‌آل است و بعد از اینکه خودش آن را ببیند احتمالا آن را برای دوستانش هم بفرستد. 59522d1403635396t weekly photo contest coffee coffee cup iphone 5s hero - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی

۶ باید و نباید برای بازاریابی از طریق تلفن همراه

  1. اطمینان یابید سایت شما برای دستگاه‌های تلفن همراه پرطرفدارد بهینه سازی شده است صفحه‌ی نمایش کوچک به معنای بازبینی در ابعاد طراحی سایت است. کوچک کردن سایز عکس و متن و ایجاد یک صفحه‌ی ساده و بدون اضافات شروع خوبی برای این کار است. متن باید در یک ستون باشد و بهتر است از فلش پلیر استفاده نشود چون آیفون آن را پشتیبانی نمی‌کند. طراحی سایت کنشگرا یک روند رو به رشد است و مستلزم ساختن سایت‌هایی است که عکس‌های منعطف و چارچوبی داشته باشد که بتواند متناسب با اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش مخاطب، تطبیق یابد.
  2. کار را برای مخاطبان تلفن همراه سخت نکنید اغلب ما با انبوه اطلاعات به شکل روزانه روبرو هستیم و با اینباکس‌های پر شده، پست‌های جدید در شبکه‌های اجتماعی، تماس‌های تلفن همراه و… مواجه هستیم. با قرار دادن اطلاعات بیش از حد روی سایت‌تان به این مشکل اضافه نکنید. گوگل طبق مطالعاتش متوجه شده که بیشتر کاربران تلفن‌های همراه هوشمند انتظار دارند اطلاعات مدنظرشان را با دو کلیک پیدا کنند. به احتمال بسیار زیاد مخاطبان علاقه‌ای به فهمیدن تاریخچه‌ی شرکت شما یا بیوگرافی کارکنان‌تان ندارند بنابراین سایت‌تان را ساده طراحی کنید و از جزئیات اضافی پرهیز کنید. اگر پیشنهاد ویژه‌ یا تخفیفات فصلی دارید بهتر است آن را روی صفحه‌ی اول سایت و همراه با اطلاعات ارتباطی قرار دهید.
  3. موبایل تنها به معنای تلفن همراه نیست وقتی صحبت از جستجوی محصولات می‌شود بهتر است تمام انتخاب‌ها را در یک صفحه قرار دهید که با پایین رفتن در صفحه به آنها دسترسی پیدا کنند و نیاز به رفتن به صفحات بعدی نتایج نباشد. به تعداد مناسب موارد انتخابی در منو قرار دهید و برای پر کرد جاهای خالی از گزینه‌ی حدس پرطرفدارترین ادامه‌ی متن استفاده کنید تا میزان تایپ کردن کاهش یابد. در نهایت هم استفاده از کلیدهای لمسی بزرگ برای راحتی مخاطب توصیه می‌شود. bigstock Mobile devices 82236236 720x350 - بایدها و نبایدهای بازاریابی از طریق موبایل یا موبایل مارکتینگ - گوشی های هوشمند, کسب و کار اینترنتی, مدیریت کسب و کار, مدیریت استارتاپ, فروشگاه اینترنتی, طراحی سایت, توسعه کسب و کار, توسعه و پیشرفت شخصی, برندینگ, بازاریابی اینترنتی, افزایش فروش, استراتژی بازاریابی
  4. محلی فکر کنید در حالی که بیشترین کسب‌وکارهای کوچک در فیسبوک و توئیتر مشغول هستند، بسیاری از آنها نسبت به بازاریابی محلی بی‌توجهی می‌کنند. این یک اشتباه بزرگ است. بخش بزرگی از کاربران موبایل به دنبال رستوران محلی، گاراژ محلی یا خشکشویی محلی هستند. اگر یک استراتژی SEO  در محل دارید، اطمینان یابید که سایت شما برای محدوده‌ی اطراف‌تان بهینه سازی شده باشد. این کار می‌تواند کاملا محلی باشد. برای مثال ممکن است شما بخواهید فقط برای محله و منطقه‌ی اطرافتان بهینه سازی کنید. فیسبوک، توئیتر و گوگل به شما این امکان را می‌دهد که تبلیغات بر اساس مکان جغرافیایی انجام دهید. مثلا کوپن‌های تخفیفی برای کسانی که تا ۵مایلی فروشگاه شما قرار دارند. به طور مشابه تبلیغات بر اساس مکان جغرافیایی به تبلیغات کنندگان این امکان را می‌دهد که تبلیغات را در مکان‌هایی که لزوما مکان شرکت یا فروشگاه خودشان نباشد، هدف گذاری کنند.  
  5. از بازاریابی از طریق پیام کوتاه(SMS) و پرداخت به ازای کلیک(PPC) غافل نشوید کاربران تلفن همراه به نسبت بیشتری نسبت به کربران کامپیوتری به سه نتیجه‌ی اول جستجو مراجعه می‌کنند. از طرف دیگر بسیار محتمل‌تر است که به محض اینکه روی آن کلیک کردند، حواسشان پرت شود. راه حل این است که یک تبلیغ جذاب درست کنید و اطمینان یابید که یک سایت مختصر و مفید و جذاب دارید که به انتظارات‌شان جواب می‌دهد.به محض اینکه سایت مناسب تلفن همراه راه‌اندازی کردید، در راه درست جذب تعداد مشتریان دستگاه‌های موبایل قرار گرفته‌اید.