چگونه کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم؟

اگر از کار کردن برای شخصی دیگر خسته شده‌اید و می‌خواهید کسب و کار خودتان را آغاز کنید بهتر است چالش‌هایی که قرار است با آن روبرو شوید را در نظر داشته باشید.

مالکیت و اداره یک کسب و کار، فوق العاده جالب است. اما هزینه‌هایی دارد. با ساختن ماشین پول ساز خود شما مواردی چون استرس، اشتباهات دردناک و فداکاری همراه با غرور، هیجان و احساس موفقیت را تجربه خواهید کرد.

شناخت و آماده شدن برای نقاط ضعف بالقوه به شما کمک خواهد کرد تا در مواجهه با آنها مجهز باشید. روبرو شدن یک کارآفرین با چالش‌ها کاملا معمول است. با این وجود برای غلبه بر برخی از مشکلات به مهارت‌های ابتکاری و خلاقیت نیاز خواهید داشت.

افزایش سرمایه برای کسب و کار

مالکان موفق کسب و کار از همه چیز برای رشد ایده خود استفاده می‌کنند: پس انداز زندگی، قرض گرفتن از اعضای خانواده، درآمد روزانه کار و غیره. اما باز هم به سرمایه نیاز دارند تا کسب و کارشان را به چیزی تبدیل کنند که بتواند جریان نقدینه داشته باشد.

به احتمال زیاد شما در سال اول (یا سه سال اول) سرمایه گذاری خود درآمدی نخواهید داشت. مالکان باهوش قبل از دست یافتن به درآمد از طریق کسب و کارشان، تا جایی که بتوانند برای استارتاپ خود هزینه می‌کنند تا طی مدتی کوتاه بیشترین رشد را شاهد باشند.

شما حتی از هزینه کردن برای تعطیلات نیز می‌گذرید و آن را فدای رشد کسب و کار خود می‌کنید. با این وجود، باز هم در کمال تعجب متوجه می‌شوید در کسب و کارتان هزینه‌هایی پیش می‌آید که برای آن هیچ بودجه‌ای را در نظر نگرفته‌اید.

این پنج نشانه زمان دقیق گسترش کسب‌ و کارتان را می‌گویند

هزینه‌های غیر منتظره می‌توانند شامل این موارد باشند:

 • خراب شدن تجهیزات
 • اشتباهات حسابداری
 • هزینه تاخیر
 • هزینه‌های مسافرت
 • هزینه حضور برای کنفرانس‌ها و کارگاه‌های مرتبط با کسب و کار شما
 • اقلام اداری مانند کاغذ توالت، اضافه کاری و موارد بسیار دیگر
 • بیمه
 • مالیات کارکنان
 • مالیات خود اشتغالی

از جمله راه‌های بدست آوردن سرمایه می‌توان به وام‌های معمول بانکی، کمک‌های مالی، سرمایه گذاران و حتی حمایت مالی اشاره کرد. با این حال، شما می‌توانید بارها  و بارها وام بگیرید. حتی اگر درخواستتان رد شد باید همچنان به خودتان ایمان داشته باشید.

احتمالا ایده شما هنوز پتانسیل درآمدزایی را دارد، فقط شاید راه اشتباهی را برای جذب بودجه انتخاب کرده‌اید یا باید دوباره درباره ساختار کسب و کارتان فکر کنید و از این طریق توجه سرمایه گذاران را به سوی خود جلب کنید.

چگونه کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم؟

یکی از راه‌های افزایش جذابیت کسب و کار شما برای سرمایه گذاران بالقوه این است که به آنها اطمینان دهید شما یک طرح کسب و کاری قوی در اختیار دارید. اگر شما برای روشن ساختن برنامه کسب و کاری خود با کشمکش‌هایی مواجه هستید، یک نویسنده یا بازاریاب حرفه‌ای و با تجربه بیابید تا به شما کمک کند.

جذب مشتریان مناسب

نقاط ضعف بالقوه در کسب و کارهای کوچک تازه تاسیس
نقاط ضعف بالقوه در کسب و کارهای کوچک تازه تاسیس

فرقی ندارد پیشنهاد شما به مشتریان یک محصول منحصر به فرد است یا خدمات، در هر حال شما باید کاربران مناسبی را پیدا کنید که جهت کسب و کار خود را به کمک آن تعیین کنید.

با محدود کردن بازار مقصد احتمالا می‌توانید برای مخاطب مورد نظرتان محصول خود را به خوبی توسعه دهید تا در مقایسه با محصول خوبی که بسیاری از خریداران به آن علاقه دارند فروش بیشتری به دست بیاورید.

وقتی شروع کردید از مشتریان مورد نظر خود نظر بخواهید. به آنچه می‌گویند چه به صورت کلامی و چه عملی گوش دهید. اگر بخواهید آنها می‌توانند برای شما مانند دوست باشند، گروهی باشند که کار شما را از نظر می‌گذرانند یا محصول شما را امتحان می‌کنند.

مشتریان شما بهترین بینش را درباره نقاط ضعف و قوت محصول شما دارند – می‌توانند به شما بگویند چه چیزی باید بهبود پیدا کند، چه چیزی را باید رها کنید، خواست آنها از محصول چیست، چه هزینه‌ای را حاضرند بابت آن بپردازند و … .

برای مثال، اگر شما یک ابزار را در شش رنگ پیشنهاد می‌دهید اما سه رنگ آن ۹۰ درصد از درآمد کسب و کارتان را به وجود می‌آورد شاید بهتر باشد سایر رنگ‌ها را حذف کنید و تلاشتان را روی رنگ‌هایی متمرکز کنید که فروش بهتری دارند. این باعث کاسته شدن هزینه خروجی بودجه شما می‌شود و می‌توانید از آن برای مشخصه‌های دیگر یا همکاری در بازاریابی استفاده کنید.

چگونه کارکنانی استخدام کنیم که هوش هیجانی بالایی دارند

از سوی دیگر، اگر مشتریان به شما بگویند که خدمات یا محصول خاصی را می‌خواهند که شما تولید نمی‌کنید، به پیشنهادات آنها گوش کنید و امکان بهره برداری از نظر آنها را مورد بررسی قرار دهید.

سعی در انجام تمام کارها در کسب و کار آن هم به تنهایی

کارآفرینان موفق می‌دانند که نمی‌توانند همه کارها را به شخصه انجام دهند. اگر به سختی کار کنید خود را از پای در‌آورده و حتی ممکن است کسب و کارتان را به سمت شکست سوق دهید.

در مورد مبتدیان، مالک یک کسب و کار کوچک معمولا دارای این مشخصات است: دیدگاه شرکت را تنظیم می‌کند، روی آینده تمرکز می‌کند، برای مواقع اضطراری برنامه ریزی می‌کند، تصویر بزرگی از کسب و کار را در نظر دارد و اهداف کسب و کار را مشخص می‌کند.

با این حال، همه مالکان کسب و کارهای کوچک به شخصی احتیاج دارند که در مورد جنبه‌های کاربردی در برنامه ریزی به آنها کمک کند. به عبارت دیگر، فرد رویاپرداز جنگل را می‌بیند در حالی که دستیاران و اعضای گروه روی درخت‌ها تمرکز دارند. آنها در مورد جزئیات به رویاپرداز کمک می‌کنند تا برنامه‌اش به بار بنشیند.

یک کارآفرین باهوش می‌داند چه زمانی چه کاری را باید به عهده دیگری محول کند. چنین فردی ارزش زمان خود را شناخته و می‌داند تمرکز بر روی چه چیزهایی از ارزش بیشتری برخوردار است. وظایف قسمت‌های مهم را خود به عهده بگیرید و بخش‌هایی از کار را که کشمکش زیادی می‌طلبد را به افرادی بسپارید که می‌توانند به شما کمک کنند.

استخدام کارکنان مناسب

نقاط ضعف بالقوه در کسب و کارهای کوچک تازه تاسیس
نقاط ضعف بالقوه در کسب و کارهای کوچک تازه تاسیس

ایجاد یک تیم موفق نیازمند ترکیب خاص و شیمیایی از اعضایی است که می‌توانند به طور موثر با هم کار کنند. با این حال، شاید شما برای جذب انواع پرسنل مورد نظرتان بودجه‌ای را در نظر داشته باشید.

به همین دلیل پیدا کردن کارکنان دارای پتانسیل اهمیت زیادی دارد. اگر منابع و زمان خود را روی آموزش کارکنان خود سرمایه گذاری کنید می‌توانید دقیقا همان تیمی که می‌خواهید را قالب بندی کرده و رشد دهید.

با وجود این، در نظر داشته باشید که افراد با استعداد هرگز پیشنهادی را به خاطر سود کلی رد نمی‌کنند. در عوض ممکن است حاضر به قبول پیشنهاد شما شوند، با کسب و کار شما از صفر شروع کنند و با رشد شرکت به دنبال توسعه فرصت‌های شغلی خود باشند.

رویکردتان را از دید یک سرمایه گذار تعیین کنید – این کارمند باصلاحیت و دارای پتانسیل رشد از پیوستن به تیم شما چه سودی می‌برد؟ سهام، افزایش حقوق با گذشت زمان، ساعت‌های کاری منعطف و استفاده از منابع همگی انگیزه‌های خوبی برای جذب کارمند جدید و با استعداد شما هستند.

چگونه کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم؟

ساخت تیمی از کارکنان بااستعداد به اندازه ساخت تیمی از کارکنانی که کار گروهی را می‌شناسند از اهمیت برخوردار است. اگر افرادی را استخدام کنید که نمی‌توانند با هم کار کنند از نظر مهارت‌های ارتباطی، پروژه‌های تیم و تعهد و انضباط در ارائه کارها به میزان زیادی دچار آسیب خواهید شد.

علاوه بر این، تیم شما باید تشکلی متعادل از انواع این شخصیت‌ها باشد:

 • افراد درون‌گرا و برون‌گرا
 • پیرو و رهبر
 • منطقی و عاطفی
 • خلاق و ساختار یافته
 • انواع مختلف و مشابه افرادی که با کار گروهی باعث قدرتمند شدن گروه می‌شوند

به طور کلی، فقط روی استخدام افراد مناسب تمرکز کنید- افرادی دارای پتانسیل. شاید دقیقا ندانید آنها قرار است در شرکت شما چه نقشی را بر عهده بگیرند اما می‌دانید آنها سرمایه‌های شرکت شما خواهند بود.

روی جذب افراد مناسب تمرکز کنید و وقتی آنها را کشف کردید می‌توانید موقعیت‌شان را تغییر دهید.

کشمکش با مدیریت موثر زمان در کسب و کار

مالک هر کسب و کار کوچکی سعی دارد قلمروی ناآشنای خود را به شکلی مدیریت کند که در عین صرفه‌جویی در هزینه، به روند کارها سرعت بدهد. بعلاوه، آنها اغلب سعی دارند بین زندگی خانوادگی و شرکت جدیدشان نیز تعادل ایجاد کنند. وقتی در طی روز با کمبود زمان مواجه می‌شوند هیچ تعجبی ندارد که برای مدیریت زمان با کشمکش مواجه شوند.

چگونه کسب و کار خودمان را راه اندازی کنیم؟

چند ابزار که می‌تواند در مدیریت زمان برای کارها به شما کمک کند:

 • سیستم‌های خودکار ایمیل مانند سیستم CRM
 • صورت حساب آنلاین
 • رسانه‌های اجتماعی
 • برنامه زمانی آنلاین برای کارکنان و مشتریان به طور یکسان
 • برنامه پرداخت دستمزد آنلاین

تا جای ممکن به دنبال راه‌های دیگری برای ساده سازی کسب و کار و اداره روان آن باشید.

از مشکلات دیگران در کسب و کار درس بگیرید

کارآفرینان بسیار دیگر (که بعدها بسیار موفق شدند) نیز با مشکلاتی مواجه بودند.

والت دیزنی گفته مشکلشان عدم وجود تخیل بوده است. استیون اسپیلبرگ مجبور شد کارش را به عنوان یک استودیوی فیلم جا بزند. هنری فورد پنج بار همه چیزش را از دست داد تا بالاخره توانست شرکت موتور فورد را بسازد.

درباره افراد موفقی که بر مشکلات عظیم غلبه کرده‌اند کتاب بخوانید و تجارب آنها را بیاموزید.

چند نمونه از کتاب‌هایی که بد نیست بخوانید:

 • شکست خورده نوشته لورا هیلن برند
 • کفش باز نوشته فیل نایت
 • قدرت شگرف درون نوشته تونی رابینز
 • پدر غنی پدر فقیر نوشته رابرت کیوساکی

همه این کتاب‌ها داستان‌هایی از مبارزات، انگیزه و موفقیت‌هایی را به شما ارائه می‌دهد که هر کارآفرینی می‌تواند از آن درس بگیرد. بعلاوه، به یافتن مربیان شخصی‎ای که با اتفاقات عظیمی روبرو شده و بر آن غلبه کردند نیز فکر کنید.

این پنج نشانه زمان دقیق گسترش کسب‌ و کارتان را می‌گویند

زره پولادین بپوشید

شما به عنوان یک مالک کسب و کار احتمالا استمرار و توانایی خود در مواجهه با موانع چالش برانگیز و موقعیت‌های دشوار را ثابت کرده‌اید. به دنبال شیوه‌های خلاقانه برای حل مشکلات باشید. گاهی خود مشکلات می‌توانند دروازه‌ای برای موفقیت‌های بزرگ باشند.

سخن پایانی اینکه کسب و کار شما چالش کمی در خود نخواهد داشت. هر بار که از پس مشکلی بر می‎آیید یک فرصت یادگیری است.

مثبت باشید، صبور باشید و به نقاط ضعف کسب و کار توجه داشته باشید، به این ترتیب می‎توانید از شروع خودساخته خود منفعت ببرید. 

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید