با این ۶ نکته آسان از چشم های زیبایتان محافظت کنید

مراقبت از چشم

مراقبت از چشم‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ اما متأسفانه احتمال این‌که چشمهایتان را نادیده بگیرید بسیار زیاد است؛ حتی اگر فکر می‌کنید تمامی کارهای الزامی برای مراقبت از چشم را انجام می‌دهید، می‌توان گفت هنوز مواردی وجود دارند که شما آن‌ها را انجام می‌دهید و چشم‌پزشکتان امیدوار است که این کارها را نکنید. چشم‌پزشکان از مردم می‌خواهند که یک‌سری از کارهایی که به چشم آسیب می‌زند را متوقف کنند تا بتوانند چشم‌هایشان را از تمام انواع استرس‌های روزانه محافظت کنند.

چطور قرنیه چشم را به‌ صورت سه‌بعدی چاپ می کنند؟

نگاه کردن به صفحات نمایش را در طول روز متوقف کنید.

در حال حاضر تمامی افراد در طول روز و حتی شب به صفحه‌نمایش نگاه می‌کنند. این وسایل شامل لپ‌تاپ‌ها، کامپیوترهای رومیزی، تبلت‌ها، تلویزیون‌ها، کتاب‌خوان‌های الکترونیکی، تلفن‌ها و موارد دیگر باشد؛ از این‌رو چشم‌ها به ندرت می‌توانند استراحت کنند. همان‌طور که مشخص است (و ممکن است از قبل بدانید)، این موضوع درباره دید و سلامت چشمتان، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. براساس نظر یک چشم‌پزشک مجرب و متخصص قرنیه در مرکز پشم دانشگاه دوک به نام دکتر Preeya k Gupta MD، ارتباط سلامت چشم با صفحه‌نمایش، ممکن است در ذهنتان اهمیت زیادی نداشته باشد؛ بنابراین وی امیدوار است که بتواند مردم را مجبور کند نسبت به صفحه‌نمایش مسئولیت‌پذیری بیشتری داشته باشند. بر این اساس نباید نگاه کردن به صفحه‌نمایش را به‌طورکلی متوقف کنید (کاری که برای اغلب مردم دشوار است)؛ اما شما باید به دنبال راه‌هایی باشید تا در کنار استفاده از صفحه‌نمایش به‌عنوان بخشی از زندگی‌تان، بتوانید از چشم‌هایتان محافظت کنید. دکتر Gupta توصیه می‌کند که پس از هر ۲۰ دقیقه کار با صفحه‌نمایش مدت زمان ۲۰ ثانیه به‌اندازه ۲۰ قدم از صفحه‌نمایش فاصله بگیرید. علاوه بر آن اطمینان حاصل کنید که به‌طور مداوم پلک می‌زنید و از خشک شدن چشم‌هایتان جلوگیری می‌کنید. براساس نظر دکتر هنگامی‌که به صفحه‌نمایش خیره می‌شوید، اغلب پلک زدن را فراموش می‌کنید. در حقیقت میزان پلک زدن چشم‌ها در این حالت ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. پرده نازک اشک برای محافظت از سطح چشم‌ها از استرس است. پلک نزدن موجب می‌شود که چشم‌ها خشک شوند. توجه داشته باشید که پایین بودن روشنایی صفحه‌نمایش نسبت به روشنایی اتاق می‌تواند به سالم ماندن چشم‌هایتان کمک کند.

چطور قرنیه چشم را به‌ صورت سه‌بعدی چاپ می کنند؟

آزمایشات چشم را مطابق برنامه انجام دهید

اگر به این موضوع فکر نکنید که برای آدرس دادن از چشم‌هایتان کمک می‌گیرید، ممکن است نتوانید آزمایش چشم را در اولویت خود قرار دهید؛ اما می‌توانید از مزایای آن‌ها استفاده کنید. براساس نظر پزشک متخصص و چشم‌پزشک مرکز لیزیک و آب‌مروارید wang به نام مینگ ونگ (Ming Wang)، آزمایش چشم می‌تواند شرایطی که منجر به نابینایی می‌شود را شناسایی کند. بسیاری از این موارد اگر به موقع شناسایی شوند، قابل‌ پیشگیری هستند. برخی از این شرایط اگر تشخیص داده نشوند، می‌توانند منجر به از دست دادن بینایی برگشت‌ناپذیر گردند. ازجمله این موارد می‌توان به کوری تدریجی، اشک شبکیه، تومورهای شبکیه،uveitis  و موارد دیگر اشاره کرد. خطر استفاده نکردن از آزمایش‌های چشم بسیار بالاست. همچنین چشم‌ها باید برای انجام این آزمایش‌ها تمیز باشند. یکی از ابزارهای مؤثر عکس‌برداری است که در حال حاضر تنها راهکار برای تشخیص کامل شرایط چشم محسوب می‌شود.

از اثرات استعمال دخانیات بر روی چشم‌ها غافل نشوید

شما ممکن است متوجه نشوید که استعمال دخانیات – حتی کشیدن قلیان – می‌تواند تأثیرات بسیاری بر روی سلامت چشم‌هایتان داشته باشد. براساس نظر پزشک متخصص و چشم پزشک میامی به نام دکتر Alan Mendelsohn، استعمال دخانیات مانند تمامی انواع دخانیات سبب کاهش میزان اکسیژن در جریان خون و همچنین کاهش رگ‌های خونی در سراسر بدن می‌شود. در بیماران مبتلا به دیابت longstanding، عروق خونی چشم آسیب می‌بینند و از رسیدن خون به شبکیه چشم ممانعت می‌کنند. استعمال قلیان باعث کاهش میزان خون و اکسیژن موردنیاز چشم می‌شود. این موضوع می‌تواند به چشم آسیب برساند که کیفیت دید بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید می‌دانستید که استعمال دخانیات می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی شما به همراه داشته باشد؛ اما ممکن است از تأثیر آن بر روی چشم‌های خود آگاهی نداشته باشید.

مراقبت از چشم ها
مراقبت از چشم ها

از لنزهای تماسی استفاده نکنید

ممکن است فکر کنید که بهتر است محدودیت‌های لنزهای تماسی را نادیده بگیرید؛ اما چشم‌پزشکتان امیدوار است که این کار را انجام ندهید. براساس نظر دکتر Wang باید مطمئن شوید که آن‌ها را به‌طور منظم تعویض می‌کنید. این وسایل را در طول شب در داخل چشم‌هایتان قرار ندهید. توجه داشته باشید که تمیز کردن و مراقبت از آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. با توجه به نظر این دکتر بیماران نباید بیش از زمان توصیه‌شده، از لنزها استفاده کنند؛ زیرا لنزها رسوب می‌کنند که این موضوع می‌تواند مانع از انتقال اکسیژن شوند و همچنین باکتری‌های مضر در داخل لنز رشد کنند.

استفاده از عینک‌های آفتابی را فراموش نکنید

عینک‌های آفتابی بیش از یک لوازم مد یا راحتی هستند. هدف واقعی این وسایل محافظت از چشم‌هایتان در برابر نور فرابنفش است. با توجه به نظر دکتر Mendelsohn  متأسفانه بسیاری از افراد با وجود استفاده از عینک آفتابی اساساً بدون پوشش مناسب در فضای باز حاضر می‌شوند. عینک‌های آفتابی گران‌قیمت لزوماً محافظت سطح بالایی از چشم‌ها را انجام نمی‌دهند؛ حتی در زمان رانندگی یا هوای ابری، می‌بایست از چشم‌هایتان محافظت کنید. دوست داشتن سایه شما را وادار می‌کند تا بیشتر عینک‌های آفتابی را مورداستفاده قرار دهید؛ بنابراین زمان زیادی را برای پیدا کردن عینک مناسب صرف کنید؛ سپس مشخصات (fine print) آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید علاوه بر ظاهر خوب، از چشم‌های شما نیز به خوبی محافظت می‌کند.

چطور قرنیه چشم را به‌ صورت سه‌بعدی چاپ می کنند؟

بهره‌گیری از قطره‌ها برای از بین بردن قرمزی چشم را متوقف کنید

اگر به دنبال راهکاری برای از بین بردن تورم و قرمزی چشم‌های خود هستید، ممکن است به‌طور منظم از قطره‌هایی برای رفع این علائم استفاده کنید؛ اما چشم‌پزشکتان امیدوار است که کمتر این قطره‌ها را مورداستفاده قرار دهید. استفاده بیش‌ازاندازه از این قطره‌ها مشکلاتی را برای شما به همراه خواهد داشت. براساس نظر دکتر Wang، به‌طور عمده با تکرار استفاده از این وسایل، ممکن است چشم به آن‌ها عادت کند و در مواقعی که استفاده نشوند، چشم‌ها قرمزتر گردند. این مشکل با نام قرمزی دوباره شناخته می‌شود و می‌توان آن را مشابه خواص اعتیادآور کافئین و نیکوتین دانست. استفاده مجدد از این قطره‌ها چرخه بدی را ایجاد می‌کند که در آن چشم‌ها قرمزی بیشتری پیدا می‌کنند و برای از بین بردن قرمزی وابسته به قطره می‌شوند. مکن است این قرمزی چشم که فکر می‌کنید بی‌خطر است، درواقع نوعی عفونت باشد که با این روش بدون درمان می‌شود و در بلندمدت شما را دچار مشکل کند. بهتر است وقتی چشم‌هایتان قرمزی غیرقابل توضیحی داشت، به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که مشکل خاصی به وجود نیامده است.

2 نظرات
  1. […] سپس آن را از چشم می‌زداید و از همان حفره‌ای که وارد چشم شد از آن خارج می‌شود. در جراحی‌هایی که بدون ربات انجام […]

  2. […] لنزها همانند لنزهای سابق عیوب انکساری چشم را رفع می‌کنند و ضمن حذف نور آبی و اشعه‌های فرابنفش […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.