برنامه ریزی ناب (Lean Planning) چیست؟

مفهوم برنامه ریزی ناب (Lean Planning) در سال 2012 به عنوان انقلابی در برنامه ریزی کسب و کار معرفی شد. برنامه سنتی کسب و کار با نیازهای شرکت‌های مدرن و سریع الرشد تناسب نداشت و زمان آن رسیده بود تا در برنامه ریزی کسب و کار بیشتر از رویکردهای علمی استفاده شود.

این عدم تناسب از ماهیت برنامه ریزی ناشی نمی‌شد– مشکل ابزار و روش‌هایی بود که برای برنامه ریزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حقیقت مطالعات علمی متعدد همچنان این حقیقت را تایید می‌کند که برنامه ریزی به موفقیت بیشتر کسب و کار منجر می‌شود.

پیش از این، نوشتن برنامه کسب و کار مدت زمان زیادی طول می‌کشید، اغلب هیچ فردی خارج از کسب و کار آن را نمی‌خواند و به شکل مناسب از آن برای شروع، رشد و مدیریت کسب و کار استفاده نمی‌شد.

تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)
تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)

برنامه ریزی ناب از کجا نشات گرفته است؟

در این مقاله از روکیدا با تاریخچه کوتاهی از چگونگی شکل گیری برنامه ریزی ناب با ما همراه باشید.

برنامه ریزی ناب چه می‌گوید؟

شروع ایده برنامه ریزی ناب از کتابی به نام “برنامه کسب و کاری به روش برنامه‌ریزی-در حین- کار (Plan-As-You-Go)” در سال 2008 آغاز شد که روش جدیدی برای برنامه ریزی به کارافرینان ارائه می‌داد.  کارآفرینان برای تمرکز روی توسعه بلند مدت از برنامه‌های کسب و کاری ثابت استفاده می‌کردند و این کتاب روش ساده‌تری را به آنها توصیه کرد:

  • تعریف هویت کسب و کار: پیشنهادات ارزشمند شما برای مشتریانتان چیست؟
  • تعیین بازار هدف: باید مشتریان خود را بشناسید و درک کنید.
  • تهیه یک برنامه عملیاتی: چگونه می‌خواهید پیش‌فرض‌ها و پیشرفت خود را ارزیابی کرده و اندازه بگیرید؟
  • پیش بینی: پیش‌بینی‌های بنیادین و بودجه بندی کاری حیاتی است و پیگیری آن حتی اهمیت بیشتری دارد.
تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)
تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)

ایده اصلی این بود که طرح کسب و کار، دیگر نباید یک رویداد منفرد تلقی شود. در عوض باید ابزار زنده‌ای باشد که به طور مرتب مورد بازبینی قرار می‌گیرد. روش “برنامه‌ریزی- در حین- کار” روی تنظیم اهداف، تعریف پاسخگویی و (با رسیدن به اطلاعات جدید) بازبینی برنامه تاکید دارد.

شرکت نرم‌افزاری پالو آلتو در سال 2007 و 2008، این مفاهیم برنامه ریزی را پذیرفت و به سمت فرایند برنامه ریزی فشرده گرایش پیدا کرد. آنها به جای تمرکز روی اسناد مفصل، روی پیگیری عملکرد خود با توجه به برنامه و بروزرسانی آن در برنامه زمانی مشخص تمرکز کردند. در آن زمان آنها برای این کار از بیزنس پلن پرو (Business Plan Pro) و بیسکمپ (Basecamp) استفاده می‌کردند. از زمان انتقال به یک سیستم مدرن کارهای این شرکت راحت‌تر صورت می‌گیرد.

آیا طرح‌های مدل کسب و کار می‌تواند جانشین برنامه کسب و کار شود؟

در سال 2010، الکس اوستروالدر کتاب خود را با نام “نسل مدل کسب وکار” منتشر کرد، او در این کتاب برای آنچه که تیم بری به آن “هویت کسب و کار” می‌گفت یک چهارچوب درست کرد. اوستروالدر مجموعه قوانینی را با نام طرح مدل کسب و کار برای مستند ساختن مدل‌های کسب و کار تعریف کرد. این شکل برنامه ریزی، مدل کسب و کار را در یک صفحه فشرده می‌سازد و بیشتر برای استارتاپ‌های فنی و دارای رشد بالا مفید است.

تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)
تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)

فشرده ساختن مدل کسب و کار در یک صفحه واقعا خوشایند است اما اگر با استارتاپ‌ها، کسب و کارهای کوچک و فرهنگستان‌ها کار کرده باشید متوجه خواهید شد که این ابزار برای تمامی انواع کسب و کار مناسب نیست. استفاده از این طرح، بدون وجود مربی برای کسب و کارهای کوچک کار دشواری بود.

برای مثال، بسیاری از کسب و کارها بدون دانستن مشکل مشتری به سختی می‌توانند به کالای کلیدی مورد نیاز آنها برسند. همچنین به نظر نمی‌رسید که بخش “ارتباط مشتریان” برای کسب و کارهای سنتی اهمیت چندانی داشته باشد، با اینکه طرح مدل کسب و کار نیازمند فهرستی از هزینه‌ها و جریان‌های درآمدی است به کارفرمایان در تعیین قابل قبول بودن وضعیت مالی شرکت کمک نمی‌کرد.

آیا کسب و کارها کتاب راهنما دارند؟

در سال 2012، استیو بلنک ایده‌هایی که در کتاب اولش (چهار مرحله تا ظهور) داشت را با طرح مدل کسب و کاری (در کتاب دیگرش به نام راهنمای مالکان استارتاپ) ترکیب کرد. ابتکار اصلی بلنک چیزی به نام “توسعه مشتری” بود که در واقع به روشی برای یادگیری و اعتباردهی به نیازهای بازار از طریق ارتباط و پیگیری دقیق مشتری گفته می‌شد.

این روش برای استارتاپ‌های فناوری محور بزرگی سودمند است که به دنبال تعریف و اثبات یک مدل کسب و کاری جدید هستند.

تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)
تاریخچه برنامه ریزی ناب (Lean Planning)

برنامه ریزی ناب متولد شد

این نیاز احساس شد که باید تمامی این مفاهیم را در کنار هم قرار داد و روش و مجموعه‌ای از ابزار را ایجاد کرد تا هم استارتاپ‌ها و هم کسب وکارهای موجود بتوانند از آن استفاده کنند – مجموعه ابزاری که هم به درد استارتاپ‌های بزرگ سیلیکون ولی (Silicon Valley) بخورد و هم کسب و کارهای کوچک بتوانند از آن بهره ببرند.

به این ترتیب ترکیب مفهوم برنامه ریزی ناب (Lean Planning) مبتنی بر “برنامه‌ریزی – در حین – کار” با یک مدل کسب و کاری مستند، در یک فرمت ساده‌تر توسعه پیدا کرد تا کارآفرینان به کمک آن سریع‌تر به موفقیت دست پیدا کنند.

1 نظر
  1. khak313 می گوید

    خوب حالا کو خود شیوه؟
    یا حداقل معرفی رفرنس یا کتاب یا مقاله تکمیلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.