سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
روکیدا
دانش و فناوری زندگی

چطور حقوق پایه جهانی (UBA) بر افراد تاثیر می گذارد؟

تأثیر دریافت درآمد پایه جهانی (UBA) بر افراد
زمان مورد نیاز برای خواندن این نوشته: ۲ دقیقه.

بررسی‌های جدید از تأثیر اقتصادی صندوق دائمی آلاسکا (Alaska Permanent Fund) نشان می‌دهد که پرداخت‌های فردی و جهانی نه‌ تنها مردم را از انجام کار بازنمی‌دارد بلکه تمایل آن‌ها را به شغل‌های پاره‌وقت افزایش می‌دهد.

درآمد پایه جهانی (UBA) مفهومی اجتماعی است که در آن مبلغی بی‌قیدوشرط و بدون در نظر گرفتن نوع اشتغال، محیط زندگی و سایر عوامل خارجی به‌طور منظم و استاندارد به افراد برای تأمین برخی نیازهای اولیه ازجمله خوراک، حمل‌ونقل، بهداشت، مسکن و غیره داده می‌شود. برخی گمان می‌کنند افرادی که UBA دریافت می‌کنند دیگر تمایلی به استخدام شدن و یا حفظ شغلشان نخواهند داشت. با این‌ حال پژوهشی که اخیراً برای بررسی این موضوع انجام‌شده نشان می‌دهد که دریافت‌کننده‌های درآمد پایه جهانی نه‌تنها از شغل خود دست نکشیده‌اند بلکه تمایلشان به مشاغل پاره‌وقت به‌طور قابل‌ توجهی افزایش‌یافته است.

تأثیر دریافت درآمد پایه جهانی (UBA) بر افراد

در این مطالعه تأثیر اقتصادی صندوق دائمی آلاسکا که منبعی مالی با سرمایه‌ای ۶۱ میلیارد دلاری برخاسته از تجارت پرقدرت نفت است بررسی‌شده است. محققان دانشکده سیاست عمومی دانشگاه هریس شیکاگو، با تحلیل تأثیر اقتصادی دریافت درآمد پایه و سالیانه بر ساکنان آلاسکا که در حدود ۲۰۰۰ دلار بوده است به این نتیجه رسیدند که نه‌تنها استخدام‌ها کاهش نداشته بلکه تعداد کارکنان مشاغل پاره‌وقت نیز به میزان ۱۷ درصد افزایش‌یافته است. باوجود اینکه استخدام در حوزه‌هایی چون تولید کالا و تجارت نفت با کاهش روبه‌رو بوده اما این درصد در مورد مشاغلی چون ساخت‌وساز، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی باثبات همراه بوده است. این محققان با انتشار مقاله‌ای در ماه فوریه نتایج پژوهش خود را چنین بیان کردند:

نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که پرداخت‌های جهانی، دائمی و نقدی به‌طورکلی سبب کاهش کارکنان و  افت میزان استخدام نمی‌شود.

تأثیر دریافت درآمد پایه جهانی (UBA) بر افراد

ازآنجایی‌که پیشرفت تکنولوژی و توسعه خودکارسازی مشاغل تهدیدی برای انسان‌ها محسوب می‌شود، سیاستمداران و کارشناسان با به کار بردن پرداخت درآمد پایه جهانی سعی در حل مشکل کمبود شغل و بیکاری دارند. البته برخی با این راه‌حل موافق نیستند و آن را یک مُسکن موقت تلقی می‌کنند اما باید دید که در پژوهش‌های آینده پرداخت UBA ایده‌ای مناسب شناخته می‌شود یا خیر.

بررسی‌های بیشتر روی تأثیر درآمد پایه جهانی حداقل جای این بحث را باز می‌گذارد که مردم حتی باوجود دریافت مبلغی ثابت و دائمی از دولت همچنان به شغل خود پایبند می‌مانند. حتی ممکن است این واقعیت محقق شود که مردم بتواند با داشتن پول بیشتر خود شغلی را ایجاد کنند. البته این برنامه نمایش کامل و درستی از تأثیر UBA جلوه نمی‌دهد چراکه پرداخت سالانه ۲۰۰۰ دلار حتی نمی‌تواند جایگزین درآمد ناشی از یک شغل پاره‌وقت باشد؛ بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که پرداخت درآمد دائمی بیشتر نتایج مشابهی نیز در این پژوهش درپی داشته باشد.

شما هم می‌توانید نظرات ارزشمند خود را در مورد تأثیر اقتصادی درآمد پایه جهانی بر دریافت‌کننده‌ها با روکیدا به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط با همین موضوع:

پست ویژه: اپ موبایل یا وب‌سایت برای کسب و کار ؟ هرآنچه باید بدانید + تحلیل‌های فوق‌العاده سودآور

فاطمه غفاری

چگونه کوکاکولا، نتفلیکس و آمازون از شکست درس می گیرند؟

راهله نجاریان

چطور با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنیم؟

سعیدی

مدیریت کسب و کار: چطور کارکنان را با اهدافمان هماهنگ کنیم؟

hanimn

آیا می دانید مدیریت و پشتیبانی مشتریان چه تاثیر شگفت انگیزی روی افزایش فروش دارد؟

فاطمه غفاری

فضانوردان در مریخ قرار است در این خانه ها ساکن شوند! + عکس

designer1

آیا می‌دانید تغییر عادت‌های روزانه چه تاثیر شگفت‌انگیزی روی زندگی شما دارد؟

نگین ابراهیمی

چگونه یک نوجوان ۹ ساله، یک کسب و کار ۶۰۰ هزار دلاری پاپیون راه اندازی کرد؟

فاطمه نوروزی

چگونه کارکنانی استخدام کنیم که هوش هیجانی بالایی دارند

فاطمه غفاری

مدیریت کسب و کار: ۶ راز مهم قبل از ورود به دنیای کسب و کار

فاطمه نوروزی

چرا زنان کارآفرین نسبت به مردان کارآفرین پول کمتری در می آورند؟

فاطمه نوروزی

با این ۹ استراتژی عالی بهره وری کارکنان را به حداکثر برسانید

فاطمه غفاری

دیدگاه ارزشمند شما درباره این مطلب چیست؟