جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار

Eye close-up

از زمانی که ربات‌ها در عمل‌های جراحی (از عمل جراحی پروستات گرفته تا کیسه صفرا) مورد استفاده قرار گرفتند تا امروز، انواعی از ربات‌ها به یک جزء اصلی در اتاق عمل تبدیل شده‌اند. و امروزه از سیستم جراحی رباتیک PRECEYES برای عمل چشم استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۱۶، محققان بخش دانش بالینی دانشگاه آکسفورد دست به یک آزمایش زدند تا سیستم جراحی PRECEYES را امتحان کنند. PRECEYES یک سیستم جراحی رباتیک است که در این آزمایش از آن برای عمل شبکیه یعنی سطح پشت مردمک چشم استفاده شد. نتایج این آزمایش انجام شده توسط ربات، روز دوشنبه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شد.

جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)
جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)

جراح از یک دستگاه دارای فرمان برای کنترل بازوی متحرک سیستم PRECEYES استفاده می‌کند. پزشکان می‌توانند ابزار مختلفی را به این بازو وصل کنند. از آنجا که این سیستم روباتیک است فاقد هر گونه لرزشی است که دست انسان در هنگام جراحی ممکن است دچار آن شود.

محققان برای این آزمایش ۱۲ بیمار را در لیست قرار دادند. هر دوازده بیمار نیازمند زدوده شدن غشاء از شبکیه خود بودند که به گفته عوامل این آزمایش یک روند معمولی محسوب می‌شود. پزشکان ۶ بیمار را به روش مرسوم تحت عمل جراحی قرار دادند و ۶ بیمار دیگر تحت جراحی چشم با کمک ربات قرار گرفتند.

این جراحی‌ها با یک برش نازک بر روی مردمک چشم آغاز شدند تا از این طریق جراح بتواند نور را وارد کند. در نسخه رباتیک این جراحی، جراح ربات را از طریق برش، به مقدار کمتر از ۱ میلیمتر در قطر، کمی پایین‌تر از مردمک می‌فرستد. ربات غشاء را از شبکیه جدا می‌کند. سپس آن را از چشم می‌زداید و از همان حفره‌ای که وارد چشم شد از آن خارج می‌شود. در جراحی‌هایی که بدون ربات انجام شد جراح، این کار را با کمک ابزار میکروسکوپی و در حین نگاه کردن به میکروسکوپ، به صورت دستی انجام می‌دهد.

جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)
جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)

طبق آنچه نشریه آکسفورد اعلام کرده، هر دوازده عمل موفقیت آمیز بود. جراحی‌هایی که با ربات صورت گرفت حتی موثرتر از میزان معمول بود. در مرحله دوم این آزمایش، جراحان برای جراحی خونریزی زیرین شبکیه که ممکن است به از دست دادن بینایی بینجامد روی سه بیمار از این ربات استفاده کردند. این عمل‌های جراحی نیز موفقیت‌آمیز بود.

تنها دلیل طولانی شدن مدت زمان جراحی این بود که جراحان با ربات آشنا نبودند و به آرامی و با احتیاط آن را حرکت می‌دادند.

چشم انداز آینده جراحی‌های رباتیک

حال که محققان مدارکی دارند که نشان می‌دهد می‌توان برای عمل‌های معمول از PRECEYES استفاده کرد. در نتیجه می‌توانند تمرکزشان را متوجه عمل‌های بسیار سخت‌تر کنند – حتی شاید مواردی که در حال حاضر ممکن نیستند.

مک‌لارن در مطبوعات عنوان کرد “قدم بعدی ما استفاده از دستگاه جراحی رباتیک برای جراحات بسیار کوچک یک ژن روی شبکیه خواهد بود. موفقیت در انجام این کار به یکی دیگر از اولین دستاوردهای بشر تبدیل خواهد شد. قرار است این عمل در اوایل سال ۲۰۱۹ انجام شود”.

جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)
جراحی چشم به کمک ربات برای اولین بار (سیستم PRECEYES)

به گزارش روکیدا پزشکان هم‌اکنون می‌توانند این عمل را روی افرادی که اصلا بینایی ندارند انجام دهند. اما برای انجام این عمل روی شبکیه چشم افرادی که هنوز کمی بینایی دارند نمی‌توان در حال حاضر به دست پزشکان اطمینان داشت. شاید PRECEYES به جراحان این اجازه را بدهد تا به صورت مستقیم رگ‌های خونی مسدود را باز کنند. یا دارو را به طور مستقیم به اعصاب بینایی بیمار تزریق کنند. دو عملی که در حال حاضر انجامشان امکان‌پذیر نیست.

PRECEYES یکی از چندین سیستم رباتیک جراحی است که در حال توسعه می‌باشد. و با اینکه ممکن است سرعت انسان را نداشته باشد، دقت بالای آن می‌تواند باعث کاهش ریسک شده و درهای جدیدی را به انواع مختلف عمل‌های جراحی‌ای که تاکنون انجام نشده باز کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.