اپل با موتور جست و جوی خود به رویارویی با گوگل می‌رود

توسط امیرحسین حیدرزاده
خیز اپل برای ایجاد موتور جست و جو

گزارشی از فایننشال تایمز می‌گوید: شواهد فزاینده‌ای از تلاش‌های اپل برای توسعه موتور جست و جوی مخصوص به خودش وجود دارد.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز که روز چهارشنبه منتشر شد، اپل تلاش‌های خود را در جهت توسعه موتور جست و جوی اختصاصی خود افزایش می‌دهد، زیرا که قوانین ضد انحصار طلبی ایالات متحده، توافق سودآوری که موتور جست و جوی گوگل را به عنوان گزینه پیش فرض در آیفون‌ها و تلفن‌های سامسونگ قرار می‌دهد را مورد تهدید قرار داده‌اند.

آخرین نسخه از سیستم عامل آیفون، iOS 14، آغاز به رویه‌ای کرده است به این شکل: کاربر در قسمت جست و جو مطلبی را وارد می‌کند و به طور مستقیم به سایت و یا نتایج جست و جوی یافت شده توسط خود سیستم عامل هدایت می‌شود. بنابراین موتور جستسجو گوگل دیگر نقشی در یافتن داده‌ها نخواهد داشت. عملکرد iOS 14 نشان می‌دهد که اپل قصد رقابت با موتور جستجوی گوگل را دارد. بر همین اساس کوپرتینویی‌ها از دو سال قبل، John Giannandrea، رئیس بخش جست و جوی گوگل را به خدمت گرفتند.

خیز اپل برای ایجاد موتور جست و جو

در اوایل این ماه، وزارت دادگستری آمریکا یک دادخواست ضد انحصار طلبی علیه گوگل به دلیل تسلط بر شبکه جست و جوی اینترنتی تشکیل داد؛ با این ادعا که گوگل با استفاده از اقدامات ضد رقابتی و ایجاد استثنا در بازارهای جست و جو اینترنتی و تبلیغات، انحصار را به طور غیر قانونی حفظ می‌کند.

ماجرای شکایت از گوگل چیست؟

هسته اصلی پرونده وزارت دادگستری، قراردادهای گوگل با شرکت‌های دیگر است که به موتور جست و جوی این غول فناوری اجازه می‌دهد تا به عنوان گزینه پیش فرض مورد استفاده قرار گیرد. گوگل هر ساله میلیاردها دلار برای حفظ پیش فرض بودن موتور جست و جوی خود پرداخت می‌کند.

 

https d1e00ek4ebabms.cloudfront.net production 3f85260a 791f 4d30 bc75 0ef93f02810f

گوگل بیش از یک دهه موتور جست و جوی آیفون بوده است. به طور گسترده‌ای گزارش می‌شود که گوگل هر ساله بین 8 تا 12 میلیارد دلار به اپل برای پیش فرض قرار گرفتن موتور جست و جوی خود پرداخت می‌کند که این یک مزیت برای هر دو غول فناوری در طی یک دهه بوده. اگر این معامله توسط DOJ مسدود شود، اپل نیاز به تهیه گزینه‌های دیگری برای آیفون‌های خود خواهد داشت. البته نمی‌توان بلافاصله از اپل به جوابیه‌ای رسید و برای این موضوع باید مدتی دیگر صبر کنیم.

منبع: cnet.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید