همواره یکی از سوال هایی که برای بشر دستیابی به پاسخ آن جذاب بوده و شاید برای عموم غیر ممکن ، این پرسش است :

این منطقه از زمین قبلا چه شکلی بوده و چه تغییراتی داشته ؟ سر سبز تر شده یا بیابانی تر ، خشک تر شده یا پر آب تر ؟ آباد تر شده یا متروک تر ؟

زمین زنده است و همواره همه مناطق زمین دستخوش تغییراتی می شوند . این تغییرات کم یا زیاد وجود دارند و مطالعه و بررسی آن ها می تواند حقایق و نتایج معتبری برای اصلاح سبک زندگی ما انسان ها داشته باشد .

برای محققان و داشمندانی که دسترسی به تصاویر ماهواره ای دارند ، پاسخ به این پرسش خیلی سخت نیست و با مراجعه به تصاویر آرشیو ماهواره ای مربوط به یک منطقه با مختصات طول و عرض جغرافیایی خاص ، می توان به این پرسش هیجان انگیر پاسخ داد اما برای عموم مردم که دسترسی به امکانات محققان را ندارند چطور ؟

اکنون گوگل راهکاری هوشمندانه را توسط گوگل ارث توسعه داده است که تغییرات زمین در مناطق دلخواه شما را جلوی چشمان شما نمایش می دهد .

گوگل ارث جدید : بشر 32 سال گذشته با زمین چه کرده !

روکیدا گزارش می دهد : کمپانی گوگل در همکاری با موسسه Time یک  نسخه پیشرفته تر از نرم افزار گوگل ارث را توسعه داده است که همه تغییرات زمین را از سال ۱۹۸۴ تا سال ۲۰۱۶ نمایش می دهد و به آسانی می توان همه تغییرات زمین را در هر منطقه ی دلخواهی طرف ۳۲ سال گذشته مشاهده نمود .

با توجه به اینکه بیشتر تغییرات مشهود روی زمین ظرف ۳ الی ۴ دهه گذشته تشدید شده اند ، مطالعه تغییرات روی زمین طی ۳۲ سال گذشته هم برای محققان و هم برای مردم کنجکاو ، بسیار هیجان انگیز است .

گوگل اعلام نموده است تغییرات زمین از سال ۱۹۸۴ یعنی ۴ سال قبل از تاسیس اولیه گوگل را توسط یک فناوری اختصاصی با وضوح و رزولوشن بسیار بالا در گوگل ارث جدید ارائه می نماید تا دست محققان برای فعالیت های تحقیقاتی روی تغییرات سطحی زمین باز تر باشد .

به گزارش روکیدا گوگل اعلام نموده برای این راهکار همه مختصات روی سطح کره زمین را از ماهواره های اولیه و قدیمی که وظیفه نقشه برداری از سطح زمین را بر عهده داشته اند تامین نموده و همه تصاویر جدیدتر از ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۶ را از ماهواره های جدیدترین که طی این سال ها از سطح زمین تصویربرداری نموده اند را بر روی تصاویر قدیمی مطابقت داده است .

گوگل ارث جدید : بشر 32 سال گذشته با زمین چه کرده !

همچنین برای سهولت بیشتر و نمایش حرفه ای تر تغییرات ، گوگل اعلام نموده به صورت انمیشنی تصاور را از ۳۲ سال قبل به این سو نمایش می دهد تا در یک نگاه تغییرات ۳۲ سال گذشته سطح زمین در مناطق دلخواه با کیفیت و وضوح بالا در گوگل ارث قابل بررسی باشد .

نقشه هایی که گوگل برای ۳۲ سال گذشته از تغییرات زمین ارائه می دهد فقط شامل نقشه های ثابت و تصاویر پر از جزئیات نیست بلکه بصورت هوشمندانه و با اطلاعات کامل ، تغییرات رودها ، دریاها ، جلگه ها ، کوه ها و جنگل ها را نیز نمایش می دهد و هر آنچه که شما در پی آن هستید را با اطلاعاتی به مراتب بیشتر به شما ارائه می دهد. همچنان توسط این نقشه های سودمند می توان رشد شهر ها و مقایسه سطح شهر نشینی و مهاجرت ها را طی ۳۲ سال گذشته  بصورت کامل بررسی نمود .

با توجه به همه امکانات جدیدی که گوگل در نرم افزا ارتقا یافته گوگل ارث ارائه داده است ، اکنون مطالعه اثرات رفتارهای انسانی بر روی محیط زیست پیرامون برای عموم مردم آسان تر از همیشه شده است .

You may also like

۶ comments

حمید.رضا چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۲

این مطلب خیلی جالب بود مرسی

Reply
فاطمه چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۱۳

مطلب بسیار جالبی بود

Reply
سمیرا چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۰

سپاس از شما

Reply
محمد.حسین چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۵

بسیار عالی

Reply
آلا چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۵:۵۱

بسیار سودمند بود

Reply
محبوبه چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۵

کارتون عالیه

Reply

Leave a Comment