روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

تشخیص سریع‌تر ضربه مغزی این بار با آزمایش خون

آزمایش خون برای تشخیص سریع‌تر ضربه مغزی

استفاده از سی تی اسکن برای چک کردن ضربه مغزی گران و زمان بر است. FDA  تایید کرده‌است که آزمایش خون هم می‌تواند همین عمل را با هزینه و زمان کمتری انجام دهد.

ضربه مغزی

سازمان غذا و دارو (FDA) برای اولین بار تایید کرده است که آزمایش خون می‌تواند برای چک کردن ضربه مغزی بکار رود. به گفته سازمان تشخیص ضربه مغزی بانیان، این آزمایش می‌تواند جراحات مغزی و ضایعات جمجمه – غیر عادی بودن بافتهای مغزی – را سریعتر از روشهای رایج مانند سی تی اسکن تشخیص دهد.

روش جدید همچنین تعداد افرادی که برای یافتن بافتهای آسیب دیده مغزی از زوایای مختلف عکسهای اشعه ایکس می‌گیرند تا تصویر قابل درکی ایجاد کنند، و در طول سی تی اسکن در معرض اشعه قرار می‌گیرند را کاهش می‌دهد. طبق گفته FDA،  آزمایش خون نیاز به سی تی اسکن را در یک سوم افراد مشکوک به ضربه مغزی از بین می‌برد.

آزمایش خون برای تشخیص سریع‌تر ضربه مغزی

آزمایش سطح دو پروتئین – UHC-L1 و GFPA را —که مغز بعد از جراجت در خون آزاد می‌کند اندازه می‌گیرد. این اندازه‌گیری‌ها بعنوان پیش‌بینی برای بیمارانی با ضایعات مغزی قابل رویت در طول سی تی اسکن استفاده می‌شود، ولی بدون استفاده از اشعه ایکس که هزینه زیادی دارد. در تایید این کار، FDA ذکر کرده است که این آزمایش میتواند ۹۷.۵ درصد ضایعات در اسکن را پیش‌بینی کند.

در دسترس بودن این‌گونه آزمایشات برای ورزشکاران حرفه‌ای ، مانند بازیکنان فوتبال، که در خطر برخورد غیر قابل اجتناب با دیگربازیکنان هستند، مزیت خوبی است. این ورزشکاران باید در طول شغلشان چندین بار سی تی اسکن بشوند، که به معنی تحت تاثیر قرار گرفتن اشعه‌های مضر است. این آزمایش خون جدید این موضوع را تغییر می‌دهد.

ولی تنها دنیای ورزش نیست که از مزایای روش تست بهتر بهره‌مند می‌شود.آزمایش خون برای تشخیص سریعتر به سربازان در میدان جنگ هم می‌تواند خدمت کند.  FDA در طول فاز ارزیابی برای سازمان تشخیص ضربه مغزی بانیان؛ همکاری نزدیکی با وزارت دفاع داشته است، پنتاگون برای آزمایش ۲۰۰۰ نفر سرمایه گزاری کرده‌است.

البته، ریسک دچار شدن به جراحات سر فراتر ازورزش حرفه‌ای و خدمت ارتش است. جدیدترین اطلاعات از مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در دسترس است نشان میدهد که در سال ۲۰۱۳، بعضی از ۲.۸ میلیون مراجعه‌ای که به اورژانس بوده‌است، به جراحات ناشی از ضربه مغزی مربوط میشده‌است. بنابراین روشهای آسانتر و ارزانتر برای تشخیص ضربه مغزی هزینه های سلامت عمومی را نیز کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط

چه رفتارهایی از نظر افراد خودپسندی و برتری‌جویی طرف مقابل را نشان می‌دهد؟

محمد امین نعمتی

آیا خستگی، خشکی پوست، مه مغزی با تیروئید در ارتباط هستند؟

محمد امین نعمتی

موسیقی با ضرب‌آهنگ بالا هنگام ورزش چه تاثیری دارد؟

محمد امین نعمتی

آیا واقعا امکان معکوس کردن سن بیولوژیک وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

چطور فرآیند پیر شدن و بالا رفتن سن بیولوژیک خود را معکوس کنید؟

محمد امین نعمتی

اگر تاثیر کروناویروس را شبیه‌‌سازی کنیم چند نفر را می‌‎کشد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟