افسانه تک شاخ واقعیت دارد؟ بررسی فسیل تک شاخ ۲۹۰۰۰ ساله + تصاویر

« اِلاسموتِریوم سیبریکوم » که گاهی به آن تک شاخ سیبری هم گفته می‌‌‌‌‏شود، احتمالا شاخی به طول یک متر داشت که فقط بخشی از بقایای آن یافت شده‌‌‌‌‏است. این بقایا بیشتر به یک تک شاخ با وزن حدود ۴۱۰۰ کیلوگرن شاهت داشتند تا به یک اسب. این‌‌‌‌‏گونه تصور می‌‌‌‌‏شد که نسل این تک شاخ ها بیش از ۳۵۰۰۰۰ هزار سال پیش منقرض شده‌‌‌‌‏است. اما فسیلی که اخیرا در قزاقستان یافت شد، اثبات کرد که این تک شاخ در ۲۹۰۰۰ سال پیش زندگی می‌‌‌‌‏کرده‌‌‌‌‏است. نتایج این تحقیق در مجله آمریکایی علوم کاربردی، توسط دانشمندان دانشگاه ایالتی تومسک « در کشور روسیه » به‌‌‌‌‏چاپ رسید.

تک شاخ ! افسانه یا واقعیت ؟ بررسی فسیل 29000 ساله + تصاویر

تعیین این جدول زمانی جدید « حدود بیست و نه هزار سال »، حیات این موجود عجیب را در راستای زندگی انسان‌‌‌‌‏های مدرن قرار می‌‌‌‌‏دهد. آیا این موجود همان بود که ‌‌‌‌‏توانست الهام بخش افسانه‌‌‌‌‏های تک‌‌‌‌‏شاخ باشد؟

این مطالعه نشان می‌‌‌‌‏دهد که گویی اطلاعات جدید در حال کنار زدن مطالعات رادیوکربن قبلی بر روی بقایای پستانداران است که براین باور بودند که نسل این گونه تک شاخ بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار سال پیش منقرض شده‌‌‌‌‏است.
اگر واقعا فقط تک شاخ سیبری نباشد که خیلی جدید‌‌‌‌‏تر از آنچه که محققان قبلی تصور می‌‌‌‌‏کرده‌‌‌‌‏اند می‌‌‌‌‏زیسته، بررسی فسیل‌‌‌‌‏هایی که در لایه‌‌‌‌‏های زمین باقی مانده‌‌‌‌‏است به‌‌‌‌‏طور جدی می‌‌‌‌‏تواند بر تعیین تاریخ موارد کشف شده در گذشته اثر بگذارد.

تک شاخ ! افسانه یا واقعیت ؟ بررسی فسیل 29000 ساله + تصاویر

در این پژوهش آمده است که اطلاعات مبتنی بر بررسی بقایای فسیل‌‌‌‌‏های به‌‌‌‌‏جامانده از پستانداران در میان رسوبات، حل مشکلات چینه‌‌‌‌‏شناسی « علم مطالعه لایه‌‌‌‌‏های رسوبی زمین و طبقات سنگ‌‌‌‌‏ها » و تعیین تاریخ حیات فسیل‌‌‌‌‏ها « ژئوکرونولوژی » را پیچیده و دشوار می‌‌‌‌‏نماید.
تک شاخ ! افسانه یا واقعیت ؟ بررسی فسیل 29000 ساله + تصاویر

نویسنده اصلی مقاله، « آندره شِپانسکی » به مجله آمریکایی فوربس گفت که به احتمال زیاد در منطقه جنوب غربی سیبری زیست‌‌‌‌‏گاهی وجود داشته که این تک شاخ توانسته در آنجا بیش از دیگرهم‌‌‌‌‏نوعانش دوام بیاورد. احتمال دیگری که برای این موجود وجود دارد این است که به منطقه جنوبی‌‌‌‌‏تر مهاجرت کرده و برای مدتی در همانجا سکونت کرد.

تک شاخ ! افسانه یا واقعیت ؟ بررسی فسیل 29000 ساله + تصاویر
براسا س گزارشی از « سِر نورمن لاکیِر » در مجله طبیعت سال ۱۸۷۸، کشفیات بقایای اِلاسموتِریوم نشان می‌‌‌‌‏دهد که این جانور تک شاخ بخش‌‌‌‌‏های زیادی از اروپا را از اورال تا راین و از آنجا تا جنوب سیسیل سرگردان بوده‌‌‌‌‏است.

۲ نظرات
  1. نسترن می گوید

    از شما بسیار متشکرم

  2. هومن می گوید

    سپاس بابت انتشار این مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.