روکیدا
دانش و فناوری زندگی

ارواح یا فرازمینی‌ها؟ نورهای شبح‌مانند چه هستند؟

نورهای شبه مانند چیستند؟

مشاهده نورهای رازآلود و مرموز در دوردست، در تمام اعصار و دوران‌ها گزارش شده است. نورهای عجیبی که گاهی اوقات مانند موج و گاهی با سرعت زیاد حرکت می‌کنند یا به تندی و با حرکت سریع خاموش می‌شوند. یا نورهایی که بین زمین و آسمان بدون حرکت هستند. این نورهای شبح مانند یا هاله مانند چیستند؟ فوق طبیعی هستند یا علت طبیعی دارند؟ داستان‌ها و نظریه‌ها درباره آن‌ها تا چه حد درست است؟

ارواح یا فرازمینی‌ها؟ نورهای شبح‌مانند چه هستند؟

به نظر می‌رسد که افراد بسیاری این نورهای شبح مانند را دیده باشند با اینکه دیدن این پدیده در محل زندگی مان احتیاج به شانس زیادی دارد. با این حال، هیچ ادعایی در مورد اینکه این نورها یا رفتار و حرکت آن‌ها شبیه هم است، وجود ندارد. بعضی می‌گویند که نورهای شبح مانند مانند توپ‌های نوری معلق در هوا هستند و گاهی به چندین نور تقسیم می‌شوند. بعضی دیگر هم می‌گویند که به نظرشان این نورها می‌رقصیدند یا مانند فانوسی که در دست فردی در حال حرکت باشد، عقب و جلو می‌رفتند. گاهی هم دیده شده که نورهای شبح مانند با سرعت زیادی حرکت کرده‌اند در حالی که برخی دیگر می‌گویند که این نورها را بی حرکت دیده‌اند و وقتی به سمت آن‌ها حرکت کردند، نور از آن‌ها دور شده است.

نور شبح مانند مارفا

یکی از این مشاهدات، نزدیک شهر کوچک کوپو در ایالت اکلاهما رخ داده است. مردم در آن جا نور شبح مانند جوپلین را دیده‌اند که به آرامی در جاده حرکت می‌کند و سپس روی درختان رفته و ناپدید می‌شود. بیش از صد سال است که این نورها در شب‌ها دیده شده است! نورهای شبح مانند مشابهی هم در مارفای تگزاس دیده شده است که به نورهای مارفا معروف هستند. این نورها در افق در سایه کوه‌های چیناتی ظاهر می‌شوند و گاهی دیده شده است که قبل از ناپدید شدن با سرعت حرکت می‌کنند. نورهای مارفا به قدری معروف هستند که حتی در فرودگاه مارفا نور آن‌ها را مد نظر قرار می‌دهند. همچنین نورهای شبح مانند دیگری وجود دارد از جمله نور گوردون در آرکانزاس، نورهای کوه براون در کارولینای شمالی، نور پولدینگ در میشیگان و چند نور عجیب دیگر. سؤال این است که این نورها چه هستند؟

نور شبح مانند کوه براون

به گزارش روکیدا البته تصورات و حدسیاتی در مورد نورهای شبح مانند وجود دارد. برخی فکر می‌کنند که این نورها ارواح یا حتی اشیاء ناشناس پرنده (UFO) هستند. اما آیا دلیلی زمینی‌تر برای پدیدار شدن این نورها وجود دارد؟‌ بعضی عقیده دارند که این نورها ناشی از نور حشراتی مانند کرم شب‌تاب است که مردم به اشتباه آن را با نور مرموز اشتباه می‌گیرند. اما بعید به نظر می‌رسد. برخی هم می‌گویند که این نور، حاصل از مشتعل شدن و شناور شدن گاز متان است که بدلیل افزایش بخار گازی اتفاق می‌افتد. اما این هم بعید است زیرا هماهنگ شدن شرایط ویژه زیادی برای رخ دادن این پدیده لازم است.

اما بعضی استدلال کرده‌اند که جابجایی صفحات تکتونیکی زمین باعث گرم شدن صخره‌ها می‌شوند. اگر این صخره‌ها معمولی باشند، یعنی به طور مثال، مقدار زیادی کوارتز در آن‌ها موجود باشد، باعث بروز جرقه می‌شوند و نور آن با نورهای شبح مانند اشتباه گرفته می‌شود. اما این پدیده هم نیاز به فراهم شدن شرایط فوق العاده خاصی دارد.

نور شبح مانند پولدینگ

پس این نورها چیستند؟‌ نظریه‌ای وجود دارد که توضیح می‌دهد ماشین‌ها عامل این نورها هستند. اما با اینکه این نظریه به طور گسترده پذیرفته شده است، همه این نظریه را قبول ندارند. نکته اینجاست که اگر این نورها به دلیل عبور ماشین‌ها باشد، نباید هیچ گزارشی از مشاهده این نورها قبل از وجود ماشین‌ها در آن مناطق وجود داشته باشد!

مطالب مرتبط

نقد و بررسی بازی The Last of Us Part 2: یک شاهکار تاریک

محمد آقاپور

چگونه وسایل آتش بازی، به شکل های خاص منفجر می شوند؟

محمد آقاپور

چه قابلیت های جدیدی به واتساپ اضافه خواهد شد؟

محمد آقاپور

پردازنده اسنپ دراگون ۴۱۰۰ چه ویژگی هایی را به ساعت های هوشمند اضافه می کند؟

محمد آقاپور

آیا به زودی شاهد شارژ سریع ۱۲۰ واتی شیائومی خواهیم بود؟

محمد آقاپور

آیا بالاخره شاهد نسخه ۶۴ بیتی گوگل کروم برای اندروید خواهیم بود؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟