زندگی سلامت و تندرستی

شاید برای شما نان سفید از نان سبوس‌دار بهتر باشد!

خبر خوب برای کسانی که هر وقت نان سفید می‌خورند عذاب وجدان می‌گیرند: بسته به بدنتان، شاید نان سفید برای شما به خوبی نان سبوس‌دار یا حتی بهتر باشد. ما همیشه فکر می‌کردیم که نان سبوس‌دار از نان سفید بهتر است. حال این یافته جدید این دیدگاه تغذیه‌ای رایج را به چالش می‌کشد و طرز نگاه ما به نانها را تغییر می‌دهد.

البته فعلا زود است که بخواهید نان سبوس‌دار را از غذای خود حذف کنید. این یافته بخشی از نتایج یک مطالعه کوچک است که در مجله سل متابولیسم منتشر شده است. نتایج مطالعه جذاب است و می‌توان این مطالعه را ادامه داد. این مطالعه روی ۲۰ نفر در یک دوره چند هفته‌ای انجام شد تا اثرات فیزیکی هر نوع نان روی افراد را بررسی کند.

گلوتن چیست؟ 10 شایعه نادرست و متداول درباره مضرات گلوتن و چاقی

شرکت‌کنندگان در هفته اول یک نوع نان استفاده کردند. سپس برای دو هفته هیچ نوع نانی نخوردند و دوباره یک هفته از نوعی دیگر نان تغذیه کردند. در طی مطالعه پژوهشگران واکنشهای بدنی را بررسی کردند. اطلاعاتی چون میزان گلوکز در موقع بیدار شدن، علائم آسیب بافتی و التهاب و میزان مواد معدنی ضروری چون منیزیم، کلسیم و آهن ثبت شدند. همچنین میزان کلسترول و چربی و آنزیمهای کلیه و کبد بررسی شد.

محققان ترکیب میکروبیم هر فرد را نیز بررسی کردند. میکروبیم از مواد ژنتیکی قارچ، باکتری، ویروس و تک‌یاختگان تشکیل می‌شود. سلامتی میکروبیم می‌تواند بر تندرستی فرد تاثیرات مثبت یا منفی بگذارد.

یافته‌های کلی نشان داد که نان مصرفی، تاثیر چندانی بر افراد نداشته است. هیچکس به اندازه خود محققان از این نتیجه تعجب نکرد. اران سگل، نویسنده و زیست‌شناس مرکز علوم می‌گوید:” هیچ تفاوت بزرگی در تاثیرات این دو نوع نان بر پارامترهایی که ما سنجیدیم، وجود نداشت. و این خلاف انتظارات ما بود.”

محققان تصور کردند که احتمالا این به واکنش گلیسیرینی هر فرد به نان بستگی دارد. وقتی به دقت به داده‌ها نگریستند، مشخص شد که برخی افراد به نوعی خاص از نان، واکنش گلیسیرینی بهتری نشان می‌دهند. تقریبا نیمی از افراد به نان سفید واکنش بهتر نشان دادند و نیمی دیگر به نان سبوس‌دار.

گلوتن چیست؟ 10 شایعه نادرست و متداول درباره مضرات گلوتن و چاقی

اران الیناو، نویسنده و محقق می‌گوید: “یافته‌های این تحقیق هم جذاب و هم بسیار مهم است، زیرا به این الگوی تازه‌ اشاره می‌کند که: هر شخص واکنش متفاوتی دارد، حتی به یک غذای مشابه.” او افزود:” امروزه، ارزشهایی که به غذاها نسبت داده می‌شود، براساس دانش اندکی است و این عقیده که یک مدل رژیمی برای همه مناسب است، دیدگاهی شکست‌ خورده است. ”

در کل نان سبوس‌دار بخاطر داشتن مواد مغذی و فیبر بیشتر، از نان سفید بهتر است. دانشمندان معتقدند برای اطمینان از این تحقیق، باید آزمایشات بیشتری انجام شود.

مطالب مرتبط

۲۰ خوراکی سرطان‌ زا که هر روز می‌خورید را بشناسید

مهرناز شهریاری

روغن‌هایی که موهایتان را سالم نگه داشته و از ریزش آن جلوگیری میکنند

کیوان

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند؟ با کروموزوم دوم x آشنا شوید!

طاهر مهدی پناه

خالکوبی هوشمندی که ابتلا به دیابت و سرطان را هشدار می دهد!

کیوان

تقویت میکروبیوم روده راهی برای درمانی برای سوءتغذیه کودکان

کیوان

چرا مردان علاقه ای به محافظت از محیط زیست ندارند؟

مهرناز شهریاری

چرا استارت آپ ها باید در بهداشت و درمان سرمایه گذاری کنند؟

مهرناز شهریاری

۱۰ نشانه از سرطان روده بزرگ که نباید نادیده بگیرید

مهرناز شهریاری

آیا خوردن غذاهای کپک زده، بی خطر است؟

مهرناز شهریاری

چطور بچه‌ها را به خواندن کتاب علاقه‌مند کنیم؟

عباس رهامی

آلودگی هوا: عامل پیری ریه‌ها

کیوان

درد مفاصل: پلی آرترالژی؛ علل ابتلا، علائم و روش درمان درد مفصل

رضا حسینی

دوربین گوشی Galaxy S10 و قابلیت عکاسی اختصاصی اینستاگرام !

فاطمه غفاری

این ۶ فاکتور خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند!

bsafamanesh

آمار استفاده از موبایل حین رانندگی در اروپا و امریکا چقدر است؟!

فاطمه غفاری

پانسمان بیولوژیک برای زخم‌های حاد از لایه مجاور جنین!

کیوان

نوشیدن روزانه سه تا چهار فنجان قهوه چقدر عمر را طولانی تر می کند؟

hanimn

۳۶ تصویر جذاب از کلیسای نتردام پاریس در طول تاریخ تا روز آتش‌سوزی

عباس رهامی

Leave a Comment