شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

وقتی در مورد دانش انرژی تجدید پذیر صحبت می کنیم ، ذهن ما بیشتر بر روی انرژی خورشیدی و انرژی توربین های بادی متمرکز می شود . بسیاری از مردم انرژی های تجدید پذیر و پاک را با این دو مورد محدود می دانند اما امروز در روکیدا برای شما شش منبع بسیار بزرگ و بسیار پر بازده انرژی های تجدید پذیر را معرفی می کنیم که کاملا جذاب و بی خطر هستند اما به صورت عجیبی مورد غفلت واقع شده اند و نیاز هست با سرمایه گذاری های گسترده ای در این حوزه ها ، زمین را سبز و آسمان را آبی تر نگاه داریم .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

نخستین منبع انرژی تجدید پذیر : ماگمای مایع در زیر زمین

در کشور ایسلند و سرزمین های سردسیر اسکاندیناوی و قطبی ، یکی از پر طرفدارترین منابع انرژی تجدید پذیر ، ماگمای مذاب موجود در آتشفاشان ها و زیر زمین است . اکنون در کشورهای اسکاندیناوی حرکت هایی جهت دستیابی به حرارت ماگمای مذاب موجود در زیر پوسته زمین و در اعماق زمین آغاز شده است تا بتوانند از این حرارت به عنوان یک منبع بزرگ انرژی تجدید پذیر و با کیفیت و تقریبا رایگان بهره ببرند .

هم اکنون در کشور ایسلند در قالب پروژه حفاری عمیق زمین یک دریل بسیار بزرگ با نام ثور (Thor) ساخته شده است که می تواند پوسته زمین را تا عمق ۵ کیلومتری سوراخ کند و دسترسی کارشناسان انرژی به ماگمای مذاب و نیمه مذاب با حداقل دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را فراهم می نماید و از این منبع حرارت نسبتا رایگان و کاملا پاک و تجدید پذیر به آسانی می توان جهت تامین انرژی مورد نیاز برای تولید برق و الکتریسیته بهره برد .

می توان گفت بهره وری و کیفیت بالای انرژی کاگمای مذاب زیر زمین تا ۱۰ برابر بیشتر از نیروگاه های سوخت فسیلی است .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

دومین منبع انرژی تجدید پذیر : انرژی باد لابه لای درختان

شاید با خودتان می گویید وای خدای من ! انرژی باد لا به لای درختان ؟! مگر این انرژی چقدر هست که بتوان روی آن به عنوا یک منبع انرژی تجدید پدیر حساب نمود ؟! با روکیدا همراه باشید :

انرژی باد لا یه لای شاخ و برگ های درختان در نگاه اول خیلی محسوس نیست ، البته تا وقتی ندانید این انرژی چگونه کار می کند .

راز اصلی استخراج انرژی از نیروی باد میان شاخ و برگ درختان در لرزش و تکان های شاخ و برگ درختان هنگام وزش باد نهفته است . امسال محققان طی مقاله هایی نشان دادند که چطور می توان از انرژی لرزش شاخ و برگ درختان به عنوان بک منبع انرژی تجدید پذیر پایدار و کاربردی بهره برد . در این مدل ، انرژی حدود ۲ ولت الکتریسیته از لرزش شاخ و برگ ها یک نهال کوچک بر اثر وزش باد حاصل شد . اگر برگ های یک درخت بزرگ تر باشند انرژی تجدید پذیر تولید شده نیز بیشتر خواهد بود . این مدل را در نظر داشته باشید زمانی که برای یک جنگل بزرگ بکار گرفته می شود .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

سومین منبع انرژی تجدید پذیر : باکتری ها و باتری های میکروبی !

تصور کنید از فعالیت میکروب ها و باکتری ها بتوانیم انرژی و الکتریسیته تولید کنیم ! محققان دانشگاه هاروارد سال هاست روی این موضوع تحقیق و پژوهش نموده اند و اکنون موفق شده اند از فعالیت باکتری ها و میکروب ها انرژی قابل توجهی بدست آورند . این مورد به دلیل اینکه در تحقیقات و پژوهش ها فضایی می تواند متحول کننده باشد ، بسیار حائز اهمیت است .

همچنین در تقاط آلوده و کثیف جهان همچون برخی از کشورهای افریقایی ، محققان در حال بررسی  پیاده سازی راهکارهایی جهت تولید انرژی از میکروب ها و باکتری ها برای تامین روشنایی و شارژ تلفن های همراه هستند .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

چهارمین منبع انرژی تجدید پذیر : آجر های ساختمانی !

آجر ها ! بله آجرها ، تصور کنید منزل شما یک ژنراتور بسیار بزرگ تولید انرژی و الکتریسیته باشد . محققان و پژوهشگران روی ساخت نسل جدیدی از آجرهای ساختمانی کار می کنند که به آسانی می توانند از نور خورشید ، رطوبت هوا و انرژی نسیم ملایم برق تولید کنند .

این آجرها از میکروبیومکانیسم ها جهت تولید انرژی های پاک بهره می برند . این سیستم ها نیاز به توسعه و پیشرفت دارند اما با انرژی حاصل شده از این آجر های پاک و دوست داشتنی در این مرحله می توان برق مورد نیاز جهت تامین روشنایی منزل را فراهم نمود .

 

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

پنجمین منبع انرژی تجدید پذیر : نیروی حاصل از راه رفتن

بله توسط راه رفتن هم می توان انرژی های بسیار کارآمدی تولید نمود . سالانه میلیون ها نفر روی پیاده روهای لاس وگاس پیاده روی می کنند . اکنون برخی از این قدم های رهگذران ، انرژی تجدید پذیر و پاکی را برای تامین روشنایی لامپ های پیاده رو های لاس وگاس تامین می کند .

هم اکنون توسط سنسورهای تعبه شده در پیاده روهای لاس وگاس ، برق مورد نیاز برای همه لامپ های روشنایی پیاده رو ها توسط قدم های رهگذران تامین می شود و با گسترش و پیشرفت این سیستم ، امیدهای بیشتری جهت تامین برق از نیروی حاصل از پیاده روی رهگذران در مناطق شلوغ شهر های جهان قوت می گیرد . این انرژی تجدید پذیر و پاک ارزش بسیاری برای نقاط شلوغ شهر ها دارد .

۲ نظرات
  1. محمد.رضا می گوید

    روکیدا خیلی عالیه

  2. […] از انرژی خورشیدی در زمین منطقی است چرا که جزو انرژی‌های نو محسوب می‌شود و مزایای بلند مدت زیادی دارد. ولی همیشه […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.