دانش و فناوری زندگی

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

وقتی در مورد دانش انرژی تجدید پذیر صحبت می کنیم ، ذهن ما بیشتر بر روی انرژی خورشیدی و انرژی توربین های بادی متمرکز می شود . بسیاری از مردم انرژی های تجدید پذیر و پاک را با این دو مورد محدود می دانند اما امروز در روکیدا برای شما شش منبع بسیار بزرگ و بسیار پر بازده انرژی های تجدید پذیر را معرفی می کنیم که کاملا جذاب و بی خطر هستند اما به صورت عجیبی مورد غفلت واقع شده اند و نیاز هست با سرمایه گذاری های گسترده ای در این حوزه ها ، زمین را سبز و آسمان را آبی تر نگاه داریم .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

نخستین منبع انرژی تجدید پذیر : ماگمای مایع در زیر زمین

در کشور ایسلند و سرزمین های سردسیر اسکاندیناوی و قطبی ، یکی از پر طرفدارترین منابع انرژی تجدید پذیر ، ماگمای مذاب موجود در آتشفاشان ها و زیر زمین است . اکنون در کشورهای اسکاندیناوی حرکت هایی جهت دستیابی به حرارت ماگمای مذاب موجود در زیر پوسته زمین و در اعماق زمین آغاز شده است تا بتوانند از این حرارت به عنوان یک منبع بزرگ انرژی تجدید پذیر و با کیفیت و تقریبا رایگان بهره ببرند .

هم اکنون در کشور ایسلند در قالب پروژه حفاری عمیق زمین یک دریل بسیار بزرگ با نام ثور (Thor) ساخته شده است که می تواند پوسته زمین را تا عمق ۵ کیلومتری سوراخ کند و دسترسی کارشناسان انرژی به ماگمای مذاب و نیمه مذاب با حداقل دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد را فراهم می نماید و از این منبع حرارت نسبتا رایگان و کاملا پاک و تجدید پذیر به آسانی می توان جهت تامین انرژی مورد نیاز برای تولید برق و الکتریسیته بهره برد .

می توان گفت بهره وری و کیفیت بالای انرژی کاگمای مذاب زیر زمین تا ۱۰ برابر بیشتر از نیروگاه های سوخت فسیلی است .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

دومین منبع انرژی تجدید پذیر : انرژی باد لابه لای درختان

شاید با خودتان می گویید وای خدای من ! انرژی باد لا به لای درختان ؟! مگر این انرژی چقدر هست که بتوان روی آن به عنوا یک منبع انرژی تجدید پدیر حساب نمود ؟! با روکیدا همراه باشید :

انرژی باد لا یه لای شاخ و برگ های درختان در نگاه اول خیلی محسوس نیست ، البته تا وقتی ندانید این انرژی چگونه کار می کند .

راز اصلی استخراج انرژی از نیروی باد میان شاخ و برگ درختان در لرزش و تکان های شاخ و برگ درختان هنگام وزش باد نهفته است . امسال محققان طی مقاله هایی نشان دادند که چطور می توان از انرژی لرزش شاخ و برگ درختان به عنوان بک منبع انرژی تجدید پذیر پایدار و کاربردی بهره برد . در این مدل ، انرژی حدود ۲ ولت الکتریسیته از لرزش شاخ و برگ ها یک نهال کوچک بر اثر وزش باد حاصل شد . اگر برگ های یک درخت بزرگ تر باشند انرژی تجدید پذیر تولید شده نیز بیشتر خواهد بود . این مدل را در نظر داشته باشید زمانی که برای یک جنگل بزرگ بکار گرفته می شود .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

سومین منبع انرژی تجدید پذیر : باکتری ها و باتری های میکروبی !

تصور کنید از فعالیت میکروب ها و باکتری ها بتوانیم انرژی و الکتریسیته تولید کنیم ! محققان دانشگاه هاروارد سال هاست روی این موضوع تحقیق و پژوهش نموده اند و اکنون موفق شده اند از فعالیت باکتری ها و میکروب ها انرژی قابل توجهی بدست آورند . این مورد به دلیل اینکه در تحقیقات و پژوهش ها فضایی می تواند متحول کننده باشد ، بسیار حائز اهمیت است .

همچنین در تقاط آلوده و کثیف جهان همچون برخی از کشورهای افریقایی ، محققان در حال بررسی  پیاده سازی راهکارهایی جهت تولید انرژی از میکروب ها و باکتری ها برای تامین روشنایی و شارژ تلفن های همراه هستند .

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

چهارمین منبع انرژی تجدید پذیر : آجر های ساختمانی !

آجر ها ! بله آجرها ، تصور کنید منزل شما یک ژنراتور بسیار بزرگ تولید انرژی و الکتریسیته باشد . محققان و پژوهشگران روی ساخت نسل جدیدی از آجرهای ساختمانی کار می کنند که به آسانی می توانند از نور خورشید ، رطوبت هوا و انرژی نسیم ملایم برق تولید کنند .

این آجرها از میکروبیومکانیسم ها جهت تولید انرژی های پاک بهره می برند . این سیستم ها نیاز به توسعه و پیشرفت دارند اما با انرژی حاصل شده از این آجر های پاک و دوست داشتنی در این مرحله می توان برق مورد نیاز جهت تامین روشنایی منزل را فراهم نمود .

 

شش منبع بزرگ و پاک انرژی تجدید پذیر کاملا جذاب و بی خطر

پنجمین منبع انرژی تجدید پذیر : نیروی حاصل از راه رفتن

بله توسط راه رفتن هم می توان انرژی های بسیار کارآمدی تولید نمود . سالانه میلیون ها نفر روی پیاده روهای لاس وگاس پیاده روی می کنند . اکنون برخی از این قدم های رهگذران ، انرژی تجدید پذیر و پاکی را برای تامین روشنایی لامپ های پیاده رو های لاس وگاس تامین می کند .

هم اکنون توسط سنسورهای تعبه شده در پیاده روهای لاس وگاس ، برق مورد نیاز برای همه لامپ های روشنایی پیاده رو ها توسط قدم های رهگذران تامین می شود و با گسترش و پیشرفت این سیستم ، امیدهای بیشتری جهت تامین برق از نیروی حاصل از پیاده روی رهگذران در مناطق شلوغ شهر های جهان قوت می گیرد . این انرژی تجدید پذیر و پاک ارزش بسیاری برای نقاط شلوغ شهر ها دارد .

مطالب مرتبط

ابداع ربات زیردریایی تبدیل شونده

عباس رهامی

آیا واقعا هواپیماهای بدون سرنشین برای محیط زیست، بهتر هستند؟

جواد کوهکن

کاهش رشد گیاهان در گرمای جهانی! امیدی به نجات هست؟

عباس رهامی

تغییرات سیاره زمین تا ۵۰۰۰ سال دیگر چگونه خواهد بود؟

designer1

روسیه پمپ بنزین فضایی می‌سازد!

کیوان

آب شور + فلز زنگ زده = برق

کیوان

بهشت در بیابان: استفاده از نیروی خورشیدی برای جداسازی نمک از آب

کیوان

۱۵ رویه ای که طبیعت را دگرگون خواهند کرد!

ماهان

انتشار فعلی گاز دی ‎اکسید کربن دمای زمین را چند درجه سانتی‎گراد بالا خواهد برد؟

محمد امین نعمتی

قطارهای الکتریکی هلند چگونه با انرژی باد حرکت می کنند ؟!

ماهان

ارتقای قدرت و برد مدل Tesla S و Tesla X با موتور جدید

عباس رهامی

تسلا هک شده با هیدروژن کار می کند!

امیر

ساخت ژنراتورهای قابل حمل هیبریدی بادی و خورشیدی در ایران

کیوان

جایگزین‌های پلاستیک در کسب و کار، چالش یا فرصت؟

جستجوی موجودات میکروسکوپی در قطب جنوب که فقط در هوا زنده می‌مانند

جواد کوهکن

تاثیر آلودگی صوتی دریاها بر روی صدف‌های دریایی

کیوان

مسافرت شخصی ارزان به فضا: آینده مبهم شرکت‌های فضایی و راکت حامل منحصر به فرد!

عباس رهامی

تولید برق با مخلوط کردن آب شیرین با آب دریا!

کیوان

۲ comments

Avatar
محمد.رضا یکشنبه , ۷ آذر ۱۳۹۵ at ۰۹:۲۳

روکیدا خیلی عالیه

Reply
نیروگاه خورشیدی فضایی برنامه فضایی بعدی چین! - روکیدا پنجشنبه , ۹ اسفند ۱۳۹۷ at ۲۲:۴۸

[…] از انرژی خورشیدی در زمین منطقی است چرا که جزو انرژی‌های نو محسوب می‌شود و مزایای بلند مدت زیادی دارد. ولی همیشه […]

Reply

Leave a Comment