مریخ زیر لایه های خود کلی یخ پنهان کرده!

بالاخره وجود یخ ها بزرگ در مریخ ثابت شد ، معمولا محققان بخش مریخ ناسا در قسمت های تاریک تر و سرد تر به دنبال یخ می گشتند اما اکنون لایه های پنهان یخ را درست جلوی نور آفتاب مریخ پیدا نموده اند.

این قطع بخ حجیم که عمق آن بین ۸۰ تا ۱۷۰ متر متغیر هست ، مساحتی بزرگ تر از ایالت نیومکزیکو امریکا دارد . همچنین محققان تخمین می زنند حداقل ۵۰ درصد از این قطعه کوه بخ عظیم را یخ کاملا خالص تشکیل دهد و باقی احتمالا مخلوط با گل و سنگ مریخی خواهد بود .

به گزارش روکیدا مریخ نوردهای قبلی ناسا بیشتر بر روی سطح مریخ متمرکز بودند اما اکنون با اجرا شدن برنامه هایی جهت کاوش اعماق مریخ ، نشانه های بیشتری از آب و یخ در مریخ کشف می شوند .

یکی از محققان بخش مریخ ناسا درباره این قطعه کوه یخ گفته این قطعه یخ بزرگ احتمالا برجا مانده از عصر یخبندان مریخی است و قبل از اینکه به فضا پرتاب شود یا تبخیر گردد در زیر تپه ای از خاک های نسبتا سرد گیر افتاده است و این یافته ها برای اینکه بدانیم گذشته مریخ به چه صورت بوده بی اندازه برای مهم هستند .

مریخ زیر لایه های خود کلی یخ پنهان نموده است !

این یافته ها بر روی شیوه های کنونی تحقیق روی مریخ تاثیرگذار بوده و با توجه با این کشفیات جدید ، از هم اکنون برنامه های گسترده ای جهت افزایش جستجو ها  جهت یافتن آب مایع و آشامیدنی در سیاره مریخ به جریان افتاده و پرسش ها در مورد لایه های میانی و زیرین مریخ در ذهن محققان افزایش یافته است .

ناسا اعلام نموده برنامه های بلند مدتی برای مریخ نوردهای خود جهت یافتن آب مایع در مریخ آغاز خواهد نمود و امیدوار است ظرف ۲ سال آینده خبرهای خوبی در این مورد داشته باشد .

 

۴ نظرات
  1. سهراب می گوید

    این مطلب بسیار عالی بود

  2. امیر می گوید

    واقعا همینطوره

  3. پریناز می گوید

    واقعا همینطوره

  4. […] با بررسی‌های زیاد کشف کرده بودند که احتمالاً زیر کلاهک یخی مریخ آب مایع وجود دارد. این فرضیه بر این اساس شکل گرفته است […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.