روکیدا
استارتاپ بیوگرافی و مصاحبه مدیریت و موفقیت در کسب و کار کسب و کار اینترنتی

راهنمای قدم به قدم برای رهبری کسب و کار و موفقیت فوق‌العاده

راهنمای فوق العاده‌ی رهبری کسب و کار

به عنوان یک موسس کسب‌وکار، احتمالا تمرکزتان را به نوشتن برنامه کسب‌وکار، پیش‌بینی‌های مالی برای احتساب بودجه مناسب و مدیریت جزئیات روزانه موجود در یک کسب‌وکار معطوف ساخته‌اید. اما آیا تابحال به این فکر کرده‌اید که مهارت‌های مدیریتی و توانایی شما برای ایجاد فرهنگی مثبت در شرکت چه تاثیری بر حیات کسب‌وکارتان دارد؟

نرخ نسبتا بالای شکست به شما یادآور می‌شود که این موضوع ارزش فکر کردن را دارد. به هزینه‌های ناشی از مدیریت ضعیف و عدم وجود فرهنگی مناسب در شرکت فکر کنید: حجم بالای برگشتی‌ها، کارکنان بی‌انگیزه و با بهره‌وری نامناسب و حتی کاهش عایدات یا جریمه‌های مالی. کافی است از Uber بپرسید مشکلات مالی آنها که از استعفای بنیانگذار ناشی شده بود چه تاثیری روی بهره‌وری‌ شرکت داشته است.

اما طبق نظر متخصص مدیریت، دکتر جیمز آر.بیلی (Dr. James R.Bailey)، برای کسانی که می‌دانند نیازمند به ایجاد بهبود در مدیریتشان هستند هنوز امیدهایی وجود دارد. دکتر بیلی یک پروفسور است و در دانشکده کسب‌وکار دانشگاه جرج واشنگتن دارای مقام Hochberg Fellow of Leadership Development بوده و در مرکز توسعه مدیریت دانشکده کسب‌وکار لندن نیز همکاری دارد.

راهنمای فوق العاده‌ی رهبری کسب و کار

او آماده انتشار کتابی جدید خود با نام “درس‌های رهبری”(Lessons on Leadership) است، بنابراین ما تصمیم گرفتیم درباره اینکه ‘موسسان کسب‌وکار چگونه می‌توانند فرهنگی مثبت در شرکت خود ایجاد کرده و کارکنان را به خلاقیت و بهره‌وری تشویق کنند’ با ایشان وارد گفتگو شدیم.

او می‌گوید “هر کسی می‌تواند مهارت‌های رهبری خود را بهبود ببخشد بشرط اینکه واقعا خواهان این موضوع و تمرین در این زمینه باشد. بدست آوردن این مهارت‌ها یک شبه ممکن نیست.” بنابراین هر چه زودتر عزمتان را در این راه راسخ کنید، بهتر است، این را هم به خاطر داشته باشید که هرگز برای ارزیابی خود و بهبود مهارت‌هایتان دیر نیست.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

بنیانگذاران سازمان‌های جوان، گاه حس می‌کنند که اعمالشان زیر میکروسکوپ قرار دارد. درست است، کارکنان شما به تماشا نشسته‌اند. آنها نه تنها از حیث استراتژِی کلیدی، بلکه برای تنظیم تن صدای خودشان نیز به شما چشم دارند. “پنج نفر اولی که شما در رأس قرار می‌دهید، به دقت شما را زیر نظر می‌گیرند تا به آنها سرنخ یا نشانه‌ای از وضعیت کسب‌وکار نشان دهید. اگر مضطرب باشید، حتی بدون آنکه دلیلش را بدانند، آنها نیز مضطرب خواهند شد.”

داشتن قدرت تنظیم لحنی هوشمندانه و حسی، فراتر از محدوده مدیریت اجرایی یک سازمان بزرگ است. رهبران کسب‌وکارهای کوچک بار سنگین‌تری به دوش می‌کشند و فرصت بیشتری هم برای شکل دادن به فرهنگ شرکتشان دارند. این موضوع فقط درباره روابط کاری داخل سازمان نیست – اینکه تیم شما چه احساسی درباره کار کردن با شرکت شما دارند روی دیدگاه مشتریان و حتی دنیا در مورد اعمال شما موثر است.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

قبل از اینکه به عملی دست بزنید به تحقیق و پرس‌وجو روی بیاورید

دکتر بیلی بیش از ۲۰ سال به مطالعه، تحقیق و تدریس درباره مدیریت پرداخته است، علاقه او به این زمینه، از رابطه‌ای که با پدرش داشت نشأت گرفت پدر او یک مدیر مدرسه بود و به دلیل رفتار محترمانه و موقرانه‌‌اش با دانش‌آموزان کارکنان و مدیران فردی شناخته شده محسوب می‌شد. وقتی مسائلی مانند نمرات کمتر از انتظار پیش می‌آمد، او به جای اینکه انگشت خود را به نشانه تهدید به سوی دانش آموزان بگیرد شروع به پرسیدن سوال‌هایی مانند این می‌کرد: چطور می‌توانیم دلیل این مشکل را پیدا کرده و برای بهبود آن برنامه‌ریزی کنیم؟

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

دکتر بیلی درباره پدرش می‌گوید “او هرگز به دنبال راه حل‌های جادویی نبود، او اعتقاد داشت در هر نهادی باید ابتدا تحقیقات و مطالعاتی انجام شود و سپس به کمک دانسته‌ها باید دست به عمل زد. اکثر مدیران از اقدام شروع می‌کنند و حتی ممکن است این عمل به هیچ تحقیقی منجر نشود.” به اعتقاد دکتر بیلی استفاده از رویکرد دست به اقدام زدن بدون تحقیق، مخصوصا برای کسب‌وکارهای کوچکی که دائما در حال رشد و تغییر هستند باعث بهره‌وری منفی می‌شود.

در بسیاری از سازمان‌ها، افراد فکر می‌کنند اگر مرتکب اشتباه شوند، هیچ بخششی وجود نخواهد داشت. “این تفکر باعث به وجود آمدن یک چرخه نزولی می‌شود. این موضوع ضد و نقیض است، مجازات افراد برای اشتباهاتشان، یک دورویی بزرگ است.”

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

به گفته بیلی، این اشتباهات لازمه نوآوری هستند. برای مثال، جیمز دایسون (James Dyson) اولین جاروبرقی بدون کیسه را در پاسخ به حس سرخوردگی ناشی از کاهش عملکرد ماشینش اختراع کرد. اما پنج سال طول کشید و ۵۱۲۷ نمونه اولیه ساخته شد تا اکنون ما از این اختراع استفاده کنیم. اگر قرار بود دایسون نسبت به هزاران اشتباهی که مرتکب شد ترس داشته باشد هرگز نمی‌توانست چنین ابتکاری بیافریند.

توانایی پرورش این حس مطلوب سازمانی (نترسیدن از اشتباه) یا اشتیاق برای بخشش اشتباهاتی که واقعا منجر به نوآوری می‌شوند موضوعی حیاتی است، بخصوص برای افرادی که با تیم‌های کوچک کار می‌کنند.

راهنمای فوق العاده‌ی رهبری کسب و کار

در هوش حسی خود استاد باشید

از نظر دکتر بیلی رهبران خوب در واقع مدیران تغییر فرهنگ و استادان هوش حسی هستند. به طور خلاصه، آنها باید در خط مقدم باشند و به افراد کمک کنند تا با تغییرات و تجدید محاسبات سازگار شوند. در غیر این صورت، کسب‌وکارهای نوپا برای سرعت گرفتن و ایجاد نوآوری به دام خواهند افتاد. “برخی از انواع مقاومت در برابر تغییر همچون ترس از شکست، قدرت می‌گیرند. افراد نگران این خواهند بود که آیا با فرصت‌های جدید موفق خواهند شد یا نه، این موضوع باعث افزایش اضطراب می‌شود که عملکرد را پایین می‌آورد.”

راهنمای فوق العاده‌ی رهبری کسب و کار

ایجاد برنامه برای برخی از کارهای ساده روزانه می‌تواند به تیم‌های نوپا کمک کند تا حتی زمانی که تغییرات سریعی در سازمان جوان آنها رخ می‌دهد، کمی ثبات داشته باشند. “یک بازیکن بیسبال هر بار حرکات دقیقا یکسانی را انجام می‌دهد، چند بار تاب می‌خورد، جای پای خود را به همان شیوه همیشگی محکم می‌کند، مچش را می‌چرخاند، تمام حرکات برای آماده شدن یکسان است، به این ترتیب می‌تواند روی یک چیز تمرکز کند، تمرکز او روی توپ است.”

برای اینکه بهتر موضوع را درک کنید به یک کار روتین فکر کنید که در زندگی شخصی روزانه خود برای کاهش استرس انجام می‌دهید. من کلیدهایم را همیشه در یک جا قرار می‌دهم، به این ترتیب در زمان‌های اضطراری فکرم را درگیر پیدا کردن کلیدها نمی‌کنم. باراک اوباما و مارک زاکربرگ از این لحاظ نیز شناخته‌شده‌ هستند که هر روز لباس‌های یک شکل می‌پوشند.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

چرا؟ زیرا به این ترتیب می‌توانند قدرت تصمیم گیری خود را صرف چیزهایی کنند که واقعا اهمیت دارند. دکتر بیلی پیشنهاد می‌کند به کارکنانتان چنین آزادی بدهید و آنها را تشویق کنید تا در کارها و رویدادهای معمول، موارد روتینی را برای خود ایجاد کنند. اگر مجبور نباشید هر روز وظایفشان را به آنها گوشزد کنید، در این صورت در هنگام پیش آمدن تغییر در سازمان، قدرت انعطاف بیشتری پیدا می‌کنند.

برای تغییر، از رویکردی تکاملی بهره ببرید نه رویکردی انقلابی

مدیران به خوبی در خاطر دارند که هر تغییری با خود ضرر به همراه دارد – حتی تغییرات مثبتی مانند ارتقا‌ء ها نیز احساس ضرر کردن را به آنها منتقل می‌کند زیرا در کل تغییرات باعث منقطع شدن امور روتین می‌شوند. در چنین شرایطی افراد باید دست از کاری که فایده آن را درک کرده و در آن موفق بوده‌اند برداشته و با چیزی ناشناخته روبرو شوند. آنها مجبور به ایجاد سیستم‌ها و روابط جدید می‌شوند – و احتمالا در ابتدای این راه ثبات کافی ندارند.

دکتر بیلی می‌گوید موسسان کسب‌وکار در مواجهه با مقاومت در برابر تغییر، باید در ابلاغ اخبار و انشعابات آن دقت کرده و آن را به روشی قابل هضم به دیگران انتقال دهند. برای پیدا کردن یک ایده‌ تقویت کننده، زمان صرف کنید و مطمئن شوید که تیم شما از منابع کافی برخودار بوده و خواهد بود بخصوص در زمانی که بر چالش‌ها غلبه کرده‌اند یا راه خود را برای ایجاد نوآوری یافته‌اند.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

دکتر بیلی اظهار می‌کند باید موفقیت‌های تیمتان را به اعضای آن گوشزد کنید، در واقع این کار باعث ترشح دوپامین در مغز شده و راه خوبی برای آماده شدن برای قدم‌های کوتاه بعدی است. “این رویکرد به افراد زمان می‌دهد تا با شرایط وفق پیدا کنند، بنابراین نگران شکست خوردن نخواهند بود. در واقع این یک رویکرد تکاملی برای مدیریت تغییر است نه یک رویکرد انقلابی.

پس قبل از اینکه بررسی کردید چطور می‌خواهید پیام شما توسط افراد تیم دریافت شود، از ارائه اطلاعیه‌های شوکه کننده اجتناب کنید. بین مدیریت جریان اطلاعات و تمایل به وجود شفافیت شرایط برای کارکنان، شما باید حد وسطی در پیش بگیرید.

اما کسب‌وکارهای نوپا چگونه می‌توانند از کمر خم کردن در برابر تغییرات مداوم جلوگیری کنند؟ استخدام یک تیم مناسب برای شروع قدم خوبی است. افرادی که برای کسب‌وکارهای کوچک و استارتاپ‌ها کار می‌کنند  به طور کلی ریسک پذیری بیشتری دارند و در نتیجه تحمل طبیعی آنها در برابر ریسک بالاتر است. اما از سوی دیگر باید در تیم خود توازن ایجاد کنید.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

برخی از متخصصان به دنبال جذب افرادی هستند که ریسک‌پذیری کمتری دارند. “اعضای محافظه کار گروه را همچون کودکانی وحشت زده و نیازمند حمایت تصور نکنید، اما بین چنین شخصیت‌هایی با افراد دارای شخصیت ریسک پذیر توازن ایجاد کنید.

همچنین در زمان استخدام نیروی جدید، اطمینان پیدا کنید که همه افراد تیم برای آشنایی با عضو جدید و بررسی او با هم ملاقاتی خواهند داشت. در مصاحبه از سوالاتی درباره رفتار شخص استفاده کنید و به جای اینکه به فرد یک پلتفرم داده و از او بخواهید آنچه مد نظر شماست را بگوید راه بهتری را در پیش بگیرید و از او بخواهید توضیح دهد برای مدیریت یک موقعیت واقعی چه رفتاری خواهد داشت. مطمئن شوید که شما سوالاتی را می‌پرسید که در نتیجه آن می‌توانید درباره توانایی مدیریت تغییرو کیفیت روابط کاری فرد با همکاران پیشین او اطلاعاتی به دست بیاورید.

دکتر بیلی به مدیران درباره استخدام افرادی که می‌شناسند هشدار می‌دهد مخصوصا اگر این افراد برای کاری که به آنها محول می‌شود مناسب نیستند. موضوع استخدام فردی که شما را می‌شناسد و درباره کار با استارتاپ شما اشتیاق دارد جذاب به نظر می‌رسد اما اگر شما مبنای استخدام خود را مهارت‌های کاربردی لازم برای اجرای عملیات‌های کسب وکارتان در نظر نگیرید باعث به هدر رفتن زمان و منابع شرکت خود خواهید شد.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

به کاستی‌های خود توجه داشته باشید

به طور کلی، مدیریت تغییر برای رهبرانی که اعتماد اعضای تیم را به دست آورده‌اند و کارکنانشان به این حس رسیده‌اند که آنها کارهایشان را بدون هیچ عیب و نقصی پیش می‌برند کار ساده‌تری است. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه فرد معتبری شناخته شوید این است که واقعا چنین فردی باشید.

“رهبران خوب نقاط ضعف خود را نشان می‌دهند – همه می‌دانند که شما یک نقطه ضعف دارید. اگر اینکار را نکنید، فردی دو رو یا ریاکار تلقی خواهید شد. اگر اعضا به شما اعتماد نکنند، از شما پیروی نخواهند کرد.” نمایش دادن خود واقعی شما، یک نوع جوانمردی است، و زمینه‌ای مناسب برای استخدام نیرو در حوزه‌هایی است که تخصص آن را ندارید.

موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند
موسسان کسب و کار چگونه می‌توانند رهبران بهتری باشند

به گفته دکتر بیلی هر فردی یک سقف دارد، اما اکثر افراد به میزان قابل توجهی کمتر از آنچه که قابلیتش را دارند کار می‌کنند و در زمینه مهارت‌های رهبری، همواره جا برای بهبود یافتن این مهارت‌ها وجود دارد. درباره ایجاد فرهنگ بخشش اشتباهات چند هدف برای خودتان در نظر بگیرید. از اشتباهات به عنوان فرصت‌هایی برای کمک به تیم و بهبود رشد آنها استفاده کنید – و از نشان دادن کاستی‌های خود نترسید. 

مطالب مرتبط

راهنمای کامل استفاده از IGTV اینستاگرام برای بازاریابی

محمد آقاپور

هوش مصنوعی چگونه می تواند مشکلات کسب و کار را از پیش رو بردارد؟

محمد آقاپور

الگوریتم اینستاگرام ۲۰۲۰ چگونه کار می کند؟

محمد آقاپور

۵ استراتژی مطمئن برای پیشرفت کارآفرینان در زمینه تجارت الکترونیک

محمد آقاپور

چگونه با کارمندانی که از خانه کار خود را انجام می دهند، رفتار کنیم؟

محمد آقاپور

یادگیری ماشین چیست؟ همه چیز درباره یادگیری ماشین

محمد آقاپور

۷ دیدگاه

روکیدا - میلیاردر شوید: چطور می‌توانیم به پول برسیم و پولدار شویم؟ پنجشنبه , ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰ at ۱۱:۱۰

[…] طور دلتان خواست آن را صرف کنید. گذراندن وقت به سرگرمی، ساخت یک کسب‌وکار رویایی یا به هر روشی، بازگرداندن پول به دنیا؛ پول به ما آزادی […]

پاسخ
۱۹-ایده-موفقیت و پیشرفت-به -سطح-بالاترروکیدا - با این ۱۹ ایده خارق‌العاده به سطوح بالاتر پیشرفت کنید چهارشنبه , ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۰ at ۱۰:۳۰

[…] دارید؟ در این مطلب روکیدا عادت‌های ۱۹ بنیانگذار و مدیر موفق آمده که بیانگر این است آنها تمرین می‌کنند تا خود را به […]

پاسخ
روکیدا - در آغاز کسب و کار، این هزینه‌ها هیچگاه پشیمانتان نمی‌کنند چهارشنبه , ۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴ at ۱۸:۱۴

[…] یک کسب و کار نوپا که به سختی کار خود را آغاز کرده نباید به فکر استخدام ۱۰۰۰ […]

پاسخ
چگونه از فشار روانی درخواست افزایش دستمزد کارمندان تان خلاص شوید؟ - روکیدا یکشنبه , ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۰ at ۱۲:۴۰

[…] حرکت Amazon به کسب و کارها فشار می‌آورد تا آن‌ها هم حقوق و دستمزد را افزایش دهند. […]

پاسخ
کارآفرین های بزرگ جهان از تجربه‌ها می‌گویند: 8 اشتباه معمول و فاجعه بار کارآفرین ها - روکیدا چهارشنبه , ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴ at ۱۰:۵۴

[…] چالش‌ها روبرو نبوده‌اند. متاسفانه، تنها راهی که ما در چگونگی رهبری کسب و کار خود می‌شناسیم شیوه رهبری پیشینیان است – پدران و […]

پاسخ
چطور بهتر برندسازی کنیم؟ - روکیدا پنجشنبه , ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۱ at ۱۲:۴۱

[…] انجام این کار شما باید درمورد اینکه هدفتان چیست و چه چیزهایی از اهدافتان نیست و باید به چه کسانی خدمت کنید و نکنید، آگاه باشید. شما […]

پاسخ
آموزش بازاریابی: 3 نشانه که می گویند داستان برند شما ایراد دارد - روکیدا پنجشنبه , ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲:۵۳ at ۰۲:۵۳

[…] شما کمک می کند، رابطه‌ای شخصی با … ایجاد کنید و […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟