چرا مردان مسن باید بیشتر خانه داری کنند؟ طول عمر بیشتر با کار در خانه!

طبق یک مطالعه جدید، به نظر می‌رسد که افراد سال خورده در زمانی زندگی می‌کردند که خانه داری شغل زنان بود.

محققان متوجه شده‌اند که روزانه زنان مسن به طور متوسط ۲ ساعت بیشتر از مردان، کار خانه انجام می‌دهند.

اما این خیلی هم بد نیست. مردان و زنان مسنی که در خانه کار بیشتری انجام می‌دهند، ممکن است سلامت بیشتری داشته باشند. اگرچه زنانی که خواب زیاد یا کم دارند، نمی‌توانند از مزیت سلامت کار خانه بهره ببرند.

مطالعه جدیدی اخیراً برای به دست آوردن ایده‌ای بهتر درباره اینکه چگونه بزرگسالان وقت خود را در سال‌های بعدی خود بگذرانند و اینکه فعالیت‌های روزانه چگونه بر سلامت آن‌ها تأثیر می‌گذارد، طراحی شده بود.

درصد امید به زندگی بیشتر، در افراد ۶۵ ساله و پیرتر، در حال افزایش است. مهم است بدانیم  که این افراد چگونه می‌خواهند این زمان را بگذرانند و پیامدهای مثبت و منفی بر روی سلامتشان را درک کنیم.

در این مطالعه، تیم مطالعاتی اشاره می‌کند که پس از بازنشستگی، فعالیت‌های خانگی به عنوان «کار مولد» برای افراد سالخورده تبدیل می‌شوند، اما در مورد چگونگی تأثیر چنین فعالیت‌هایی بر سلامتی، چیز زیادی در دست نیست.

کار در خانه، سلامتی و خواب

برای پیدا کردن پاسخ، Adjei و Brand، داده‌های Multinational Time Use Study را، که برای اولین بار توسط محققان دانشگاه آکسفورد در انگلستان انجام شده بود، آنالیز کردند.

داده‌های MTUS اطلاعاتی در مورد استفاده از زمان توسط ۱۵۳۳۳ مرد و ۲۰۹۰۷ زن ۶۵ ساله و بالاتر را در هفت کشور از جمله ایتالیا، آلمان، انگلستان و ایالات متحده ارائه داد.

به طور مشخص، تیم به بررسی اینکه بزرگسالان برای ۴۱ فعالیت روزانه، از جمله پخت و پز، تمیز کردن و سایر کارهای خانگی، چقدر وقت می‌گذارند، پرداخت و اینکه این کارها چه مقدار بر سلامت کلی آن‌ها تأثیر دارد، نیز مورد بررسی قرار گرفت.

این تیم همچنین بررسی کرد که آیا میزان زمان خواب بزرگسالان بر نحوه فعالیتهای خانگی تأثیر دارد یا خیر. زیرا «خواب یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده سلامت است».

همان طور که نویسندگان این مطالعه توضیح می‌دهند، «در میان سالمندان، خواب طولانی‌ترین فعالیت روزانه را تشکیل می‌دهد».

«این قابل پیش بینی است، زیرا در سنین پیری با توجه به شرایط سلامتی ، اختصاص زمان به سایر فعالیت‌ها محدود می‌شود. بنابراین اختصاص زمان برای خواب، بسیار مهم است زیرا نشان داده شده است که با سلامت افراد مسن رابطه دارد».

علاوه بر این، دانشمندان به بررسی اینکه زمان سپری شده برای فعالیت‌های خانگی بین زنان و مردان چقدر متفاوت است، پرداختند. چیزی که آنها می گویند هرگز قبل از این مورد بررسی قرار نگرفته بود. پس نتیجه چه بود؟

کار در خانه به نفع سلامت مردان است

این مطالعه نشان داد که مردان مسن روزانه ۳.۱ ساعت را به فعالیت‌های خانگی می‌پردازند، در حالی که زنان مسن روزانه ۴.۷ ساعت را به فعالیت‌های خانگی می‌پردازند، تقریباً ۲ ساعت بیشتر از مردان مسن.

محققان گزارش دادند که زنان زمان بیشتری را صرف تمیز کردن، پخت و پز و خرید می‌کنند، در حالی که مردان بیشتر وقت خود را صرف مراقبت از باغ و تعمیر و نگهداری از خانه می‌کنند.

وقتی Adjei و Brand به تأثیر کارهای خانه بر سلامت پرداختند، متوجه شدند که زنان و مردان سالخورده‌ای که روزانه ۳ تا ۶ ساعت به کارهای خانه می‌پرداختند، نسبت به کسانی که روزانه ۱ یا ۲ ساعت به کار خانه می‌پرداختند، ۲۵% سلامت‌تر بودند.

با اضافه کردن خواب به این مجموعه، مطالعه نشان داد که خواب خیلی زیاد یا خیلی کم – کمتر از ۷ ساعت یا بیشتر از ۸ ساعت – مزایای سلامت کار در خانه را بر روی زنان خنثی می‌کند. با این حال، در میان مردان، به نظر می‌رسد که مدت خواب هیچ تاثیری بر مزایای سلامت کار در خانه با حداقل ۳ ساعت کار ندارد. محققان می گویند: «نتیجه نشان می‌دهد که صرف نظر از مدت زمان خواب، کمتر کار کردن در خانه با بد بودن وضعیت سلامت بدن هر دو جنس ارتباط دارد.»

کار خانه باید به طور مساوی تقسیم شود

آیا این یافته‌ها نشان می‌دهد که مردان باید آستین خود را بالا بزنند و ظرف بشویند؟ برند این چنین فکر می‌کند. وی به خبرگزاری پزشکی گفت امروزه این واقعیت که زنان مسن در مقایسه با مردان مسن، بیشتر وقت خود را صرف کارهای خانه می‌کنند، ممکن است یکی از دلایل تفاوت جنسیتی در تأثیرات سلامت کارهای خانه باشد.

او گفت: «مطالعه ما» «تفاوت‌های جنسیتی قابل توجهی در تقسیم کارهای خانه در میان سالمندان پیدا کرد».

برند دامه داد: «این تقسیم نامساوی کار خانه، می‌تواند توضیح دهد که چرا زنانی با ۳ ساعت فعالیت خانگی در روز، سلامتی کمتری دارند. برای دستیابی به سلامت عادلانه، باید در تقسیم کار خانه بین مردان و زنان مسن، توازن برقرار شود».

برند اضافه کرد که زنانی که ساعت‌های طولانی به کار خانه می‌پردازند، تحت استرس بیشتری هستند.

او همچنین به MNT گفت: «ما حدس می‌زنیم که سطح بالاتراسترس یا فشار زمانی مرتبط  با فعالیت‌های روزمره خانگی می‌تواند توضیح دهد که چرا زنان مسنی که ساعت‌های طولانی به کار خانه می‌پردازند و خواب خیلی زیاد یا خیلی کم دارند، سلامتی کمتری نسبت به مردان دارند».

1 نظر
  1. مهتاب می گوید

    سپاس از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.