روکیدا
فیلم و سینما

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: ۲۵ فیلم برای تجربه خالص ترس

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی همیشه توسط سینمای هالیوود مورد تقلید قرار گرفتند که دلیل خوبی برای آن وجود دارد: فیلم‌هایی مانند Ringu (بعدا توسط هالیوود با فیلم «حلقه» بازسازی شد» و Ju-on: The Grudge (بعدا توسط هالیوود با فیلم «کینه» بازسازی شد) واقعا ترسناک هستند.

بنابراین برای علاقه‌مندان به فیلم های ترسناک تصمیم گرفتیم در این مطلب بهترین فیلم های ترسناک ژاپن را معرفی کنیم که حتی دیدن پوستر فیلم‌ها ما را می‌ترساند!

قبل از شروع این مطلب بهتر است اشاره کنیم خوره‌های فیلم سینمای وحشت ژاپن را به اسم J-Horror می‌شناسند و واقعا چشم بادامی‌ها تعدادی از ترسناک‌ترین و آشفته کننده‌ترین فیلم‌ها را ساختند. همچنین در این فهرست برای هر نوع طرفدار سینمای وحشت در سبک‌های مختلف یک فیلم وجود دارد.

از فیلم‌های کلاسیک سیاه و سفید با داستان‌ ارواح گرفته تا مدرن و با موضوعات فرهنگی و دیجیتال، کارگردانان بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی از خلاقیت خود به نحوی استفاده کردند که آن را کمتر در سینمای وحشت غرب می‌بینیم.

همین موضوع باعث شده است فیلم‌های بازسازی شده از سوی هالیوود اصلا قابل قیاس با نسخه‌های اورجینال ژاپنی خود نباشند. با این مقدمه تا انتها همراه روکیدا باشید تا به تونلی از وحشت وارد شویم که روی ورودی آن بزرگ J-Horror! نوشته شده است.

فیلم حلقه ۱۹۹۸ – Ringu

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

فیلم «حلقه» یک فیلم ترسناک روانشناختی است که در سال ۱۹۹۸ به کارگردانی «هیدئو ناکاتا» اکران شد.

بسیاری از افراد با شخصیت با موهای بلند و توانایی نفرین آن به اسم «ساداکو» زمانی آشنا شدند که بازسازی این فیلم به زبان انگلیسی را در سال ۲۰۰۲ دیدند، در آن فیلم این زن «سامارا» نام دارد. نسخه بازسازی این فیلم با اورجینال آن کمی متفاوت است.

داستان فیلم «حلقه» در مورد یک گزارشگر تلویزیون و مادر تنهایی به اسم «رایکو» (با بازی «ناناکو ماتسوشیما») است که درگیر ماجرای یک نفرین ظاهرا غیرقابل گریز می‌شود: هر فردی که یک نوار وی‌اچ‌اس را مشاهده کند پس از ۷ روز خواهد مرد.

این فیلم مانند نسخه بازسازی آن با صحبت دو دختر در مورد یک نوار ویدئوی نفرین شده شروع می‌شود که یکی از آن‌ها ادعا می‌کند آن را دیده است و این سکانس افتتاحیه همانطور که انتظار دارید به ترسناک‌ترین شکل ممکن ادامه پیدا می‌کند.

«حلقه» یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است چون از استعاره دختر کوچک به نحوی استفاده کرد که باعث متفاوت بودن فیلم شد. واقعا وحشتناک هست حس کنیم چیزی دیدیم و حالا نفرین شدیم، به ویژه زمانی که بدانیم چقدر وقت کمی برای باطل کردن نفرین داریم. خدای من، به همه اضطراب دست داد؟

فیلم نبرد سلطنتی ۲۰۰۰ – Battle Royale

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

«نبرد سلطنتی» یک فیلم ترسناک با فضای ویران‌شهر است که در سال ۲۰۰۰ توسط «کینجی فوکاساکو» براساس رمانی به همین نام نوشته «کوآشون تاکامی» کارگردانی شد.

در این فیلم دانش‌آموزان دبیرستانی از سوی دولت ژاپن مجبور می‌شوند در یک مسابقه مرگبار علیه یکدیگر شرکت کنند، به نحوی که فرد پیروز و باقیمانده اجازه دارد جزیره را درک کند. شاید شما نیز مانند بسیاری از افراد فکر کنید فیلم «بازی‌های گرسنگی» تقلیدی از «نبرد سلطنتی» است.

فیلم Battel Royal یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی به دلایل زیادی است از جمله فضای دراماتیک و استعاره‌ای فیلم، بازی عالی «تاکشی کیتانو» که کارگردان محبوب ژاپنی خود من نیز است، شخصیت‌های جوان متنوع و چند بعدی و البته ترکیب ناراحت‌کننده طنز و خون.

اما مهمتر از هر چیزی، «نبرد سلطنتی» یک فیلم عالی است چون باعث می‌شود پس از دیدن آن از خود بپرسید «اگر من در این موقعیت بودم، چقدر از نظر اخلاقی و اراده، میل شدید برای زنده ماندن داشتم؟»

فیلم تتسوئو: مرد آهنین ۱۹۸۹ – Tetsuo: The Iron Man

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

فیلم تتسوئو: مرد آهنین در بین بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی این مطلب یک اثر متفاوت است که پس از این که اولین مرتبه آن را دیدید تا آخر عمر با شما باقی می‌ماند. این فیلم سایرپانک به کارگردانی «شینیا تسوکاموتو» در سال ۱۹۸۰ ساخته و به یک فیلم کلاسیک ترسناک با بودجه پایین تبدیل شد و طرفداران کالت فراوانی به دست آورد.

مقدار دیالوگ داخل فیلم بسیار کم است تا فضای فیلم شما را بیشتر به دام بیاندازد. فیلم با خشونت بالا در مورد یک فرد فیتیشیم شیفته فلز شروع می‌شود که با خشونت پای خود را شکاف می‌دهد و یک میله فلزی را برای لذت جنسی داخل خود قرار می‌دهد.

او بعدا کرم‌هایی را می‌بیند که از پای او تغذیه می‌کنند و جیغ‌زنان به داخل خیابان می‌دود. یک تاجر ژاپنی که فقط «مرد» نام دارد (با بازی « تومورووو تاگوچی») و دوست دختر او به اسم «زن» با ماشین خود به او می‌زنند و سعی می‌کنند این حادثه را مخفی نگه دارند.

فرد شیفته فلز به نوعی می‌تواند از مردی که سعی کرد او را رها کند با نفرین و تبدیل کردن او به یک هیولای ماشین فلزی انتقام بگیرد.

این فیلم فوق‌العاده تاثیرگذار است و می‌تواند نفرت‌انگیز باشد و صحنه‌هایی مانند شکاف دادن آشکار جسم تا استفاده خشونت‌آمیز از دلیر برقی را هر فردی نمی‌تواند تحمل کند. این فیلم یکی از سورئال‌ترین، خشونت‌آمیزترین و ترسناک‌ترین فیلم‌های ژاپنی در تاریخ سینمای این کشور است که مانند تمامی دیگر آثار کارگردان هر کسی آن را نمی‌توان تحمل یا درک کند.

فیلم باشگاه خودکشی ۲۰۰۱ – Suicide Club

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

فیلم «حلقه خودکشی» (در خارج از ژاپن به اسم «باشگاه خودکشی» شناخته می‌شود) یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی و متعلق به سینمای مستقل این کشور است که در سال ۲۰۰۱ به کارگردانی و نویسنده دیوانه دوست‌داشتنی «سیون سونو» ساخته شد.

داستان فیلم به بررسی خودکشی‌های انبوهی می‌پردازد که در سراسر ژاپن رخ می‌دهند و کارآگاهی به اسم «کورودا» (با بازی «ریو ایشیباشی») قصد دارد علت آن‌ها را فاش کند. این فیلم به علت نمایش استثنائی خشونت و موضوع بسیار بحث‌برانگیز خود بسیار مشهور شد.

فیلم با اجرای یک گروه پاپ خیالی به اسم «Dessart» و خودکشی انبوه ۵۴ نفر از دختران مدرسه‌ای نوجوان شروع می‌شود که به جلوی یک قطار خود را پرت می‌کنند. این صحنه یکی از خشونت‌آمیزترین سکانس‌های داخل فیلم و یکی از شاخص‌ترین سکانس‌ها در بین بهترین فیلم های ترسناک ژاپن است.

«باشگاه خودکشی» یک فیلم عالی به واسطه مفاهیم نمادین فیلم و روند داستانی پیچیده است. این فیلم طی سال‌های متعدد موضوع صحبت طرفداران آن در سراسر جهان بوده است. این فیلم بررسی سورئال این موضوع است که چطور علایق پرشور زودگذر می‌توانند روی اعمال افراد تاثیر بگذارند.

فیلم ایچی قاتل ۲۰۰۱ – Ichi the Killer

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

«ایچی قاتل» یک فیلم ترسناک و جنایی است که به کارگردانی «تاکاشی میکه» در سال ۲۰۰۱ براساس سری مانگایی اثر هیدئو یاماموتو ساخته شده است. فیلم داستان گروه‌های یاکوزا و یک قاتل ترسناک به اسم «ایچی» است که مانند یک سگ هار به جان این گروه‎ها افتاده است.

اگر «تاکشی میکه» را بشناسید باید بدانید ساخت این فیلم تنها از عهده این دیوانه بر می‌آید. دیدن این فیلم به علت سکانس‌های خشونت‌آمیز آشکار و شدید می‌تواند سخت باشد، ولی «ایچی قاتل» به یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی تبدیل شده که در مقایسه با بسیاری از فیلم‌های این مطلب شناخته‌ شده‌تر است.

این فیلم با وجود سطح خشونت بالایی که دارد معنا و هدف دارد. موضوع فیلم چیزی است که کم یا بیش باعث جذابیت آن شده است، «ایچی قاتل» یک بررسی هنرمندانه و با مهارت از خشونت، مسئولیت و رسانه است.

فیلم نگاه منتقدانه‌ای به این دارد که چطور خشونت تصویری در دوران مدرن مصرف می‌شود. این فیلم باعث می‌شود بیننده در مورد شیوه برخورد خود با خشونت و چشم‌چرانی به فکر فرو برود و مایه شرم است که زمان اکران فیلم تلاش زیادی برای سانسور آن شد. سانسور این فیلم، معنا و مفهوم آن را بین خواهد برد. یادم رفت، مانند من زمان دیدن فیلم پارچ آب فراموش نشود!

فیلم جو-آن: کینه ۲۰۰۲ – Ju-On: The Grudge

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

فیلم «جو-آن: کینه» در ژانر ترسناک فوق طبیعی در سال ۲۰۰۲ به کارگردانی «تاکاشی شیمیزو» اکران شد. این فیلم در واقع قسمت سوم سری فیلم‌های «جو-آن» است ولی اولین فیلمی بود که اکران سینمایی داشت.

این فیلم مانند «حلقه» از سوی هالیوود در سال ۲۰۰۴ به اسم «کینه» بازسازی شد، ولی نسخه غربی آن را نیز «تاکاشی شیمیزو» کارگردانی کرد.

خوشبختانه، نسخه بازسازی سلیقه شیمیزو در کارگردانی را حفظ کرد و یک موفقیت قابل توجه برای فیلم به همراه آورد.

در فیلم فیلم «جو-آن: کینه»، یک قتل وحشتناک پس از رویدادهای مرگباری که رخ داده اثر خود را روی یک خانه گذاشته است. زمانی که خانواده جدیدی به این خانه نقل مکان می‌کنند، متوجه می‌شوند از نظر احساسی تحت‌تاثیر شدید گرفتند و توسط ارواحی که در خانه به جا ماندند تسخیر شدند.

فیلم «کینه» به این دلیل یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که روایت داستانی عالی به همراه یک داستان ارواح بی‌همتا دارد. سکانسی که روح «کایاکو» به شکلی که انگاری استخوان‌هایش در حال ترک خوردن است و به پایین پله‌ها می‌خزد و در همین حین صدای مرگبار و وحشتناکی از خود در می‌آورد، به یک تصویر شاخص از سینمای J-Horror تبدیل شده است.

فکر به این که لمس ناخواسته یک مکان نفرین شده که نیروهای تاریکی آن حتی اگر آن جا را ترک کنید، شما را رها نخواهد کرد واقعا ترسناک است.

فیلم Marebito 2004

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

Marebito فیلم ترسناک ژاپنی دیگری است که توسط «تاکاشی شیمیزو» ساخته شده است. داستان فیلم در مورد یک مرد چشم‌چران به اسم «ماسوکا» (با بازی «شینیا تاکاموتو») است که پس از فیلمبرداری ناخواسته از مردی که برای خودکشی یک چاقو را وارد چشم خود می‌کند، اسیر ترس می‌شود.

در نهایت، او فضای زیرزمینی را زیر توکیو کشف می‌کند که انگاری یک بعد دیگر از جهان واقعی است. او آن جا یک زن عریان را غل و زنجیر شده پیدا می‌کند و با خود به آپارتمانش می‌برد. این زن نمی‌تواند بخورد، بیاشامد یا صحبت کند ولی یک چیز کاملا مشخص است، او هر موجودی که است خون دوست دارد.

فیلم نه تنها به خاطر عناصر ترسناک خود، بلکه عناصر فانتزی‌اش شگفت‌انگیز است. سکانس‌های اولیه‌ فیلم که «ماسوکا» از یک رشته کوه در یک بعد دیگر از بین تونل‌های زیرزمینی مخفی زیر خطوط متروی توکیو عبور می‌کند کمتر در هر گونه فیلم وحشت دیگری دیده می‌شوند.

این فیلم یک ویژگی مرموز دارد که ما را به یاد داستان‌های « اچ پی لاوکرفت» می‌اندازد. افراد زیادی تلاش کردند فیلم را توضیح دهد از جمله این که شخصیت اصلی فیلم دیوانه است، شخصیت‌ها و جهان‌هایی که او با آن‌ها روبرو می‌شود افکار انسانی را نشان می‌دهند یا آن موجود واقعا دختر او است.

در هر صورت، فیلم «Marebito» چیزی را توضیح نمی‌دهد و شایسته حضور در فهرست بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی ما است.

فیلم کوایدان ۱۹۶۴ – Kwaidan

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

به یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی متعلق به سینمای کلاسیک این کشور رسیدیم. فیلم «کوایدان» به کارگردانی استاد «ماساکی کوبایاشی» در سال ۱۹۶۴ ساخته شد. این فیلم یک سری داستان ترسناک براساس داستان‌های ترسناک و باور عامیانه ژاپن بوده که «لافکادیو هرن» آن‌ها را جمع‌آوری کرده است.

قسمت «موی سیاه» داستان سامورایی است که همسر خود را برای ازدواج با یک زن ثروتمندتر طلاق می‌دهد. همسر جدید او سرد و گوشه‌گیر است، بنابراین دل سامورایی برای همسر سابقش تنگ می‌شود. زن جدید او به حقیقت پی‌برد، بین این دو دعوایی به وجود می‌آید و سامورایی تصمیم می‌گیرد به عشق سابق خود برگردد.

او زمان برگشتن به خانه قدیم خود متوجه گرد و غبار، خرابی و یک حقیقت ترسناک می‌شود.

قسمت «زن برفی» براساس داستان عامیانه‌ «یوکی- اونا» ساخته شده است که در آن یک چوب‌بر با یک روح به شکل زنی زیبا روبرو می‌شود.

قسمت «هوییچی بدون گوش» داستان یک نوازنده ساز کور است که داستان‌های جنگ را می‌خواند. او در نهایت متوجه می‌شود خانواده سلطنتی که از او خواسته‌اند برایشان آواز بخواند، غیر عادی هستند.

قسمت «در یک فنجان چای» بیشتر یک داستان در داستان و در مورد نویسنده‌ای است که قصه داستان فعلی خود را بیان می‌کند که در آن یک مرد دائما در فنچان چای خود صورت یک غریبه را می‌بیند.

فیلم «کوایدان» یک کلاسیک خوب و سرگرم‌کننده با ترسیم داستان‌های ترسناک عامیانه ژاپنی است و در هر مطلب بهترین فیلم های ترسناک ژاپن حضور دارد.

فیلم خانه ۱۹۷۷ – Hausu

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

«خانه» یکی دیگر از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی و متعلق به سینمای کلاسیک این کشور است که در سال ۱۹۷۷ به کارگردانی «نوبوهیکو اوبایاشی» ساخته شد. این فیلم شاهکار یک اثر کالت به شمار می‌رود که بارزترین ویژگی آن استفاده از تیمی از بازیگران آماتور است.

داستان فیلم در مورد دختر جوانی است که از خانه خاله بیمار خود با ۶ نفر از همکلاسی‌هایش دیدن می‌کند و سپس با رویدادهای فوق طبیعی ترسناکی روبرو می‌شوند. هر شخصیت یک نام متفاوت دارد که او را توصیف می‌کند از جمله زیبا، ملودی، Prof، کونگ فو، Mac، شیرین و فانتزی.

تک‌تک این دخترا از سوی خانه خورده می‌شوند. این فیلم یک گربه ترسناک و داستان عجیبی دارد که توضیح کمی در مورد آن می‌دهد.

جلوه‌های ویژه فیلم «خانه» بسیار ضعیف هستند که به ادعای اوبایاشی از قصد اینطور بوده است. دیدن فیلم «خانه» مانند خوردن قرص‌های روانگردان بوده و دیدن آن واقعا سرگرم‌کننده است.

با آن که این فیلم از زمان اکران آن مورد نقد افراد کمی قرار گرفت که از قضا واقعا بد بودند، ولی یک اثر کالت برای طرفداران بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است و آن‌ها این فیلم را به خاطر زیاد جدی نبودن و فضای واقعا متفاوت آن تحسین می‌کنند. شما نیز بهتر است بدون توجه به نقدها به دیدن این فیلم بنشینید.

فیلم آزمون بازیگری ۱۹۹۹ – Audition

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

شاید یک روز یک مقاله در مورد بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی نوشتم که فقط «تاکاشی میکه» ساخته است! فیلم «آزمون بازیگری» یکی دیگر از فیلم‌های او است که در سال ۱۹۹۹ براساس رمانی به نویسندگی «ریو موراکامی» ساخته شد.

داستان فیلم در مورد مردی به اسم «شیگه‌هارو» (با بازی «ریو ایشیباشی») است که پس از مرگ همسر خود به شدت احساس تنهایی می‌کند.

پس از این که پسرش به «شیگه‌هارو» پیشنهاد می‌دهد دوباره ازدواج کند، او به کمک دوست خود برای پیدا کردن همسر جدید یک تست بازیگری ساختگی راه می‌اندازند. «شیگه‌هارو» پس از آشنایی با زن مرموز و زیبایی به اسم «آسامی» عاشق او می‌شود که ظاهرا او نیز «شیگه‌هارو» را دوست دارد. گرچه، مشخص می‌شود «آسامی» به چیز دیگری توجه دارد، نه عشق او.

«تست بازیگری» شاهکار میکه در روایت داستانی است و آهسته به روح شما نفوذ می‌کند، ولی چیزی که باعث شده است انتخاب شایسته ما به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی باشد، یک سکانس خاص است.

اگر مانند من این فیلم را دیده باشید، با به یادآوری این سکانس احساس ناراحتی می‌کنید. این سکانس به ویژه خشونت‌آمیز و ناراحت‌کننده است. منتقدان این فیلم ادعا کردند دیدن این فیلم آزاردهنده است، ولی بسیاری از افراد سی دقیقه آخر فیلم دیگر به تماشای آن ادامه ندادند.

وسوسه شدید آن را ببینید؟ خواهشا با شکم پر این کار را انجام ندهید!

فیلم نفرین ۲۰۰۵ – Noroi the Curse

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

فیلم «نفرین» به سبک فیلم‌های مستند در سال ۲۰۰۵ به کارگردانی «کوجی شیرائیشی» ساخته شد. این فیلم ترسناک با آن چه بینندگان غربی از سینمای ترسناک می‌شناسند فرق دارد.

داستان فیلم در مورد یک محقق امور فراطبیعی به اسم «ماسافومی» است که به واسطه کار رسانه‌ای خود روی چنین موضوعاتی مشهور شده است.

«ماسافومی» در حین ساخت آخرین مستند خود در مورد یک نفرین مرموز، گزارش می‌شود که گم شده است و خانه او در آتش می‌سوزد و بقایای جسد مرده همسر او پس از آتش‌سوزی پیدا می‌شوند.

چیزی که در فیلم می‌بینیم «مستندی» است که «ماسافومی» به جا گذاشته است. این مستند با تحقیق او در مورد خانه زنی به اسم «جونکو» شروع می‌شود که متروکه و پر از کبوترهای مرده است.

به دنبال کشف راز داستان مشخص می‌شود یک نیروی فوق طبیعی اهریمنی مسئول یکسری حوادث ترسناک بوده است که «ماسافومی» اسیر آن می‌شود.

فیلم «نفرین» به علت مدت زمان غیرطبیعی طولانی خود مشهور است، ویژگی که در بین بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی کمتر دیده می‌شود. این ویژگی و همچنین داستان ترسناک فیلم «نفرین» از آن اثر ارزشمندی می‌سازد.

فیلم اوزوماکی ۲۰۰۰ – Uzumaki

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

اگر طرفدار خالق مانگاهای ترسناک «جونجی ایتو» هستید، احتمالا شگفت‌زده می‌شود که یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی با اقتباس از کارهای او ساخته شده است. ساخت آثار سینمایی از شاهکارهای «ایتو» به علت ترکیب هنرمندانه ترس به همراه خشونت و فضای سورئالی که در آن‌ها موج می‌زند، سخت است.

با این حال، فیلم اوزوماکی که به کارگردانی «آکی‌هیرو هیگوچی» در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است، توانسته به خوبی فضای یکی از داستان‌های مشهور مانگای او را ترسیم کند.

فیلم «اوزوماکی» به ۴ بخش به اسامی «یک اخطار قبلی»، «فرسایش»، «دیدار» و «حلول روح مرده در بدن موجود زنده» تقسیم می‌شود. داستان اصلی آن در مورد یک دختر مدرسه‌ای به اسم «Kirie» است که متوجه اتفاق بسیار عجیبی در شهرش می‌شود.

پدر دوست پدر او نسبت به اشکال مارپیچی عقده فکری پیدا می‌کند و وارد یک ماشین لباسشویی می‌شود و در نتیجه خودش را می‌کشد. مردم تبدیل به حلزون می‌شوند و موی سر دختران مدرسه‌ای به شکل مواج و خلاف جاذبه رشد می‌کند.

یکسری اتفاق ترسناک دیگر می‌افتد و «Kirie» و دوست پسرش باید برای نجات دوستان و خانواده خود راز این ماجرا را کشف کنند. گرچه، منبع این نفرین مارپیچی به سادگی قابل توقف نیست. شاید تا الان متوجه شدید نفرین عنصر اصلی داستان بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که ریشه در فرهنگ و اعتقادات این کشور دوست‌داشتنی دارد.

فیلم Exte 2007

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

Exte یک فیلم ترسناک است که در سال ۲۰۰۷ به کارگردانی سیون سونو ساخته شد. داستان فیلم در مورد فردی است که آرایشگری را دوست دارد و شیفته یک فتیشیسم مو می‌شود که اکستنشن‌های مو را به سالن‌های زیبایی می‌فروشد.

این موها یک منشاء مرموز و واقعا ترسناک دارند؛ بدن مرد دختری که ظاهرا فاسد نمی‌شود و موی او دائما رشد می‌کند. افرادی که اکستنشن‌های موی درست شده از این دختر شبیه به روح را به سر می‌گذارند دیوانه یا کشته می‌شوند.

سکانس افتتاحیه این فیلم به ویژه ترسناک است؛ ماموران گمرک یک کانتینر حاوی موی انسان با بدن مرده یک دختر تاس را کشف می‌کند.

کالبدشکافی بدن دختر نشان می‌دهد که اندام داخلی دختر کاملا از سوی باند قاچاق اعضای انسان در آورده شده است. مرد شیفته موی ترسناک داستان، نگهبان مرده‌شور خانه‌ای است که این جسد در آن جا قرار دارد.

با آن که فیلم «Exte» یکی دیگر از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که از موضوع «کینه» استفاده می‌کند ولی ترکیب ترس، فضای تاریک داستانی و انتقام باعث متفاوت بودن آن می‌شود.

فیلم آب تیره ۲۰۰۲ – Dark Water

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

«آب تیره» یک فیلم ژاپنی در ژانر درام و وحشت است که در سال ۲۰۰۲ به کارگردانی «هیدئو ناکاتا» و براساس مجموعه داستان کوتاهی به قلم «کوجی سوزوکی» ساخته شد. فیلم در سال ۲۰۰۵ به کارگردانی «والتر سالس» و به بازیگری «جنیفر کانلی» در هالیوود بازسازی شد.

در فیلم «آب تیره»، «یوشیمی» (با بازی «هیتونی کوروکی») در حال تلاش برای گرفتن طلاق است و به یک آپارتمان ویرانه با دختر خود نقل مکان می‌کند.

آب از سقف ساختمان او چکه می‌کند و هر روز بدتر می‌شود، ولی به این موضوع با وجود شکایت به سرایدار ساختمان رسیدگی نمی‌شود. زمانی که «یوشیمی» به طبقه بالای ساختمان خود می‌رود تا خودش به این مشکل رسیدگی کند، متوجه قفل بودن در آن جا می‌شود. پس از آن، اتفاق‌های عجیبی رخ می‌دهد.

یک کیف قرمز رنگ هر روز در خانه او ظاهر می‌شود و مهم نیست چقدر از دست آن خلاص شود. از شیر آب مو بیرون می‌آید و «یوشیمی» کم کم یک دختر غریبه را می‌بیند. با گم شدن دختر او، داستان فیلم واقعا فضای ترسناکی به خود می‌گیرد.

«آب تیره» واقعا یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است و فروش خوبی در سینما داشت، ولی تا به امروز ناشناخته باقی مانده است.

فیلم نبض ۲۰۰۱ – Kairo

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

فیلم «نبض»(The Pulse) یکی دیگر از بهترین فیلم های ژاپنی است و در سال ۲۰۰۱ به کارگردانی «کیوشی کوروساوا» اکران شد. این فیلم زمان اکران خود فروش خوبی داشت، نگاه مثبت منتقدان را به خود جلب کرد و سپس توانست جامعه طرفداران خود را داشته باشد. حتی این فیلم در سال ۲۰۰۶ در هالیوود بازسازی و سپس چند دنباله برای آن ساخته شد.

در فیلم «نبض» روند داستان را یک موضوع مربوط به ارواح خبیثه تشکیل داده است که می‌توانند از طریق اینترنت به دنیای زنده‌ها راه پیدا کنند. «کودو» (با بازی کومیکو آسو) کارمند یک گل‌فروشی است که متوجه می‌شود همکار او چندین روز است گم شده است.

زمانی که «کودو» دنبال همکارش می‌گردد، متوجه رفتار غیرطبیعی او می‌شود. پس از این که او جلوی «کودو» خودکشی می‌کند، او به همراه دوستانش متقاعد می‌شود که دیسک کامپیوتری که این مرد به جا گذاشته دلیل مرگ ناگهانی و مرموز او است.

به موازات این داستان، «ریوسوکه» (با بازی «هاروهیکو کاتو») تحت اذیت یک وب‌سایت عجیب قرار می‌گیرد که پس از استفاده از یک سرویس‌دهنده جدید اینترنت نمی‌تواند از دست آن فرار کند. زمانی که دوست او رفتار عجیبی از خود مانند همکار «کودو» نشان می‌دهد، او متوجه حقیقتی می‌شود که از صفحه نمایشگر کامپیوتر بیرون آمده است.

فیلم اخطار قبلی ۲۰۰۴ – Premonition

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

«اخطار قبلی» یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که به کارگردانی «سوروتا نوریو» در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. این فیلم براساس یک مانگا اثر «کیرو سونودا» است و در سال ۲۰۰۷ از سوی هالیوود بازسازی شد.

در این فیلم، معلمی به اسم «هیدکی» (به هنرپیشگی «هیروشی میکامی») و همسر او «آیاکا» (به بازیگری «نوریکو ساکای») با ماشین به همراه دختر خود از تعطیلات به خانه بر می‎گردند. زمانی که آن‌ها برای استفاده از باجه تلفن توقف می‌کنند، «هیدکی» یک برگ روزنامه پیدا می‌کند که نشان می‌دهد دختر او چند لحظه دیگر در یک تصادف با ماشین کشته می‎شود.

زمانی که «آیاکا» ماشین را ترک می‎کند تا از «هیدکی» درخواست کمک برای درست کردن کمربند ایمنی فرزندشان کند، یک کامیون به ماشینشان می‎زند تا دخترشان بمیرد. این دو به علت این حادثه دردناک از یکدیگر طلاق می‎گیرند، ولی داستان تازه شروع شده است.

چند سال بعد، «آیاکا» بایگانی از روزنامه‎هایی پیدا می‎کند که حوادث آینده را خبر می‌دهند.

نسخه ژاپنی فیلم «اخطار قبلی» را خیلی از افراد نمی‌شناسند، ولی در کمال تعجب یکی از بهترین فیلم های ژاپنی است که ارزش دیده شدن دارد. اگر آن را هنوز ندیدید، حتما برای آن زمانی در نظر بگیرید.

زنان نامقدس  ۲۰۰۶ – Unholy Women

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

فیلم ترسناک «زنان نامقدس» با وجود این که مشهور نیست و نقص‌هایی دارد، ولی باید در فهرست بهترین فیلم‌ های ترسناک ژاپنی ما مانند یک عنوان افتخاری قرار گیرد.

با آن که سه داستان کوتاهی که این فیلم ترسناک را تشکیل دادند به خودی خود خوب تا قابل قبول هستند، ولی فیلم کوتاه اول به اسم Katakata به تنهایی می‌توانست یک فیلم بلند واقعا ترسناک و شگفت‌انگیز باشد.

این قسمت که به کارگردانی «کیتا آمیمیا» ساخته شده است، یک زن جوان به اسم «کاناکو» از سر قرار با دوست پسر طلاق‎گرفته خود بر می‎گردد. زمان برگشت به خانه یک گوشواره و سپس چیز سنگینی روی سر «کاناکو» می‌افتد تا بیهوش شود.

او پس از به هوش آمدن متوجه می‌شود به نوعی در یک جهان دیگر با یک دختر کوچولو ترسناک، شهروندانی شبیه با ظاهری شبیه به روح و یک هیولای ترسناک به اسم «زن قرمز پوش» گیر افتاده است.

این زن قرمز پوش به ویژه خیلی ترسناک است که او را هر جایی که می‌رود یک فضای شبیه به کابوس دنبال می‎کند، او به آهستگی تغییر شکل می‌دهد و ظاهر عجیب و غریبش باعث می‌شود یک از شخصیت‌های ترسناک و شرور فیلم‌های ترسناک ژاپنی تا ابد باشد.

ماهی گرمسیری سرد ۲۰۱۰ – Cold Fish

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

«سیون سونو» بدون شک یکی از اساتید سینمای وحشت ژاپن است که رد پایش در ساخت بسیاری از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی از جمله فیلم «ماهی گرمسیری سرد» دیده می‌شود که در سال ۲۰۱۰ اکران شد.

داستان این فیلم در مورد یک قاتل سریالی و صاحب یک مغازه ماهی‌فروشی است که یک مغازه ماهی‌فروشی دیگر را برای شکنجه مالک قبلی و خانواده‌اش می‌خرد.

بدون شک این پیش درآمد بسیار دلهره‌آوری برای یک فیلم ترسناک است و پس از دیدن این فیلم دیگر به آکواریوم مانند قبل نگاه نمی‌کنید. داستان این فیلم تا حدی براساس داستان «Gen Sekine» و «هیورو کازاما»، زوجی است که در سال ۱۹۹۳ چهار نفر را کشتند.

فیلم یک تماس از دست رفته ۲۰۰۳ – One Missed Call

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

طبیعی است فیلم‌های «تاکاشی میکه» جزو بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی باشند و فیلم «تماس یک تماس از دست رفته» یکی دیگر از آن‌ها است که هالیوود مجددا آن را بازسازی کرده است. این فیلم در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است و در مورد یک دانشجوی رشته روانشناسی است که یک پیام صوتی ناراحت‌کننده روی گوشی همراه خود دریافت می‌کند که صدای خودش است.

نسخه آمریکایی این فیلم به مراتب نقدهای بهتری دریافت کرد، با این حال نسخه اورجینال همیشه ارزش دیدن دارد. میکه این فیلم را با الهام از فرمول موفقیت فیلم «حلقه» ساخته است و ایده پیام‌های صندوق صوتی که از آینده می‌آیند و مرگ یک نفر را پیشبینی می‌کنند واقعا ترسناک است.

طبق سنت فیلمسازی میکه همه چیز پس از دریافت اولین پیام روند ترسناک و خشونت‌آمیزی پیدا می‌کند، ولی تکمیل‌کننده آن عناصر داستانی فراطبیعی با وجود شیطانی درون انسان است که کارگردان در ترسیم آن شهرت دارد تا یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی مجددا در آثار هالیوودی تقلید شود.

اونی‌بابا ۱۹۶۴ – Onibaba

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

 

«کانه‌تو شیندو» یکی از کارگردانان کلاسیک ژاپن است که فیلم «اونی‌بابا» او در سال ۱۹۶۴ افراد زیادی را ترساند تا جزو بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی ما محسوب شود. این فیلم در مورد جنگ‌های داخلی قرن ۱۴ در ژاپن و دو زنی است که سربازان را برای به دست آوردن متعلقات آن‌ها می‌کشند.

معنای اسم فیلم «زن شیطانی» است و فضای متفاوت سیاه و سفید فیلم به خوبی در نشان دادن این داستان ترسناک موثر بوده که با ماسک‌های شیطانی، شوک‌های ناگهانی و یک سکانس طولانی ترسناک تکمیل شده است.

گروتسک ۲۰۰۹ – Grotesque

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

واقعا توصیف این فیلم بسیار سخت است که در سال ۲۰۰۹ به کارگردانی «کوجی شیراشی» ساخته شد. تقریبا با داستان مشخصی روبرو نیستیم؛ یک فرد روانی سادیسمی یک زوج جوان بی‌گناه را می‌دزد و شکنجه می‌کند.

پیشنهاد این فیلم برای دیدن به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی سخت است، چون برخلاف بسیاری از آثار این شاخص‌های هنرمندانه اندکی دارد و شکنجه‌ها را با جزئیات فراوان و آشکار نشان می‌دهد.

گرچه، اگر طرفدار J-Horror هستید و حوصله‌تان از دیدن زنان ترسناک با موهای بلند و تیره یا دختران دبیرستانی که به خطر افتاده‌اند سر آمده است، شاید بهتر است کمی با دیدن این فیلم شوید. گرچه توصیه می‌کنم با احتیاط کامل به این فیلم نزدیک شوید و دم دست یک نوشیدنی خیلی قوی بگذارید!

سینمای ترسناک ژاپن گاهی اوقات از نظر خشونت در دنیا نظیر ندارد!

فیلم درمان ۱۹۹۷ – Cure

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

«کیوشی کوروساوا» کارگردان فیلم «درمان» یکی از مهمترین کارگردانان سینمای ترسناک ژاپن است و فیلم او به خوبی دلیل این شهرت را نشان می‌دهد.

این فیلم در یک کلام شاهکار و یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که ادای دینی به چندین سبک مختلف سینمایی از جمله اکسپرسیونیسم آلمان محسوب می‌شود، در حالی که هرگز هدف خود را فراموش نمی‌کند: ترساندن بیننده.

این ترس به روش‌های گوناگون به بیننده تزریق می‌شود، از زوال عقل آهسته کاراگاه «تاکابی» که در حال تحقیق در مورد یک سری قتل عجیب و خشونت‌آمیز است تا غیر قابل باور بودن چیزهایی که می‌بینیم، چون حقیقت با جنون مخلوط می‌شود و طبیعت اراده آزاد انسانی مورد سوال قرار می‌گیرد.

در حقیقت، جذابیت اصلی فیلم بابت این است که احساس آشفتگی، گیجی و بی‌قراری را در شما به وجود می‌آورد بدون این که بیش از حد به خون‌ و خشونت تکیه داشته باشید که همیشه یکی از ویژگی‌های اصلی سینمای ترسناک ژاپن بوده است. بدون شک هر فیلمی را نبینید، دیدن «درمان» به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی برای هر طرفدار سینمایی واجب است.

فیلم مجازات ۲۰۰۶ – Retribution

روکیدا - بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس - بهترین فیلم های ترسناک ژاپن, بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی, سینما

فیلم «مجازات» یکی دیگر از فیلم‌های «کیوشی کوروساوا» است که سال ۲۰۰۶ اکران شد. داستان این فیلم در مورد کارآگاهی به اسم «کوجی یاکوشو» است که در مورد یکسری قتل تحقیق می‌کند که تمامی سرنخ‌ها نشان می‌دهند خود او آن‌ها را مرتکب شده است.

در این فیلم خبری از ارواح سفیدپوش شبیه به شخصیت معروف بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی یعنی «ساداکو» نیست، بلکه روح معروف این فیلم قرمزپوش است و کوروساوا عملا با این فیلم یک کلاس درس به نمایش می‌گذارد که چطور با فیلمبرداری و موقعیت دوربین می‌توان یک حس دائمی از وحشت را به وجود آورد.

یادداشت مرگ ۲۰۰۶ – Death Note

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

خواهشا یک لطفی در حق خودتان کنید و بازسازی این فیلم از سوی نت فلیکس را فراموش کنید و سری انیمه مانگای آن یا این نسخه لایو اکشن به کارگردانی «شوسوکه کانکو» را ببینید.

یک دانشجو دفترچه یادداشتی با قدرت کشتن هر کسی که نام آن داخلش نوشته شده است پیدا می‌کند و شروع به استفاده از آن برای کشتن مجرمان دنیا می‌کند که ناظر آن یک شیطان کارتونی به قد ۱۰ فوت است. اما مشکلات با افزایش تعداد قتل‌ها ظاهر می‌‌شوند و فضای ترسناک و دلهره‌آور فیلم ضربان قلب بیننده را بالا می‌برد.

فیلم «یادداشت مرگ» یکی از بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی است که برخلاف بسیاری از آثار این مطلب قسمت‌های دوم و سوم آن نیز ساخته شد.

فیلم Bilocation 2013

بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی: 25 فیلم برای تجربه خالص ترس

اگر دوست دارید بدانید چرا بهترین فیلم های ترسناک ژاپنی اینقدر طرفدار دارند، این فیلم را ببینید. اسم فیلم به معنای حضور همزمان در دو محل است. این فیلم به کارگردانی «ماری آساتو» ساخته شده و در مورد یک هنرمند است که متوجه می‌شود فرد شیطانی شبیه به خود او در یک مکان دیگر حضور دارد.

او به گروهی از افرادی می‌پیوندد که باید با همزادهای شیطانی خود مقابله کنند. شاید به یاد فیلم «ما» به کارگردانی «جوردن پیل» افتادید، درست است؟ به هرحال، «آساتو» زمانی فیلمبرداری فیلم‌های «کیوشی کوروساوا» بوده است و این فیلم به خوبی تاثیر گرفتن او از استاد را برای ساخت یکی دیگر از بهترین فیلم های ترسناک ژاپن نشان می‌دهد.

منبع: screenrant.com

مطالب مرتبط

بهترین فیلم های اکشن ۲۰۲۰ اکران شده و نشده: پرهیاهو و دوست‌داشتنی

محمد امین نعمتی

بهترین فیلم های ترسناک کره ای: معرفی کامل ۳۴ عنوان برتر

محمد امین نعمتی

با بهترین فیلم های ترسناک ۲۰۲۰ آشنا شوید

محمد آقاپور

معرفی بهترین تلویزیون های سامسونگ ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

آیا قسمت دوم فیلم آلیتا: فرشته جنگ ساخته خواهد شد؟

محمد آقاپور

به زودی اپلیکیشن Google Play Movies فیلم‌های رایگان پخش خواهد کرد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟