روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی موبایل و تبلت گجت ها گجت های پوشیدنی

آیا اشعه‌های گوشی‌های همراه خطرناک است؟

آیا اشعه‌های گوشی‌های همراه خطرناک است؟

آیا اشعه‌های گوشی‌های همراه خطرناک است؟ بطور کلی، شما نباید موبایلتان را در جیبتان حمل کنید، یا وقتی می‌خوابید آن‌را در تخت خوابتان یا حتی کنار تختتان نگه دارید. هرچند که این توصیه‌ها اغراق آمیز به نظر می‌رسد، ولی از نظریه پروفسوری از دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال ۲۰۰۹ نشات گرفته است. البته این‌که نور آبی رنگ ساطع شده از نمایشگر موبایل هنگام خواب می‌تواند سبب اختلالات خواب شود در مجامع علمی به اثبات رسیده است.

آیا اشعه‌های گوشی‌های همراه خطرناک است؟

جوئل موسکوویتز ادعا می‎کند که دپارتمان سلامت، خطر تشعشعات تلفن همراه را به شدت دست کم گرفته است، و عموم مردم باید بدانند که دربرابر چه چیزی قرار دارند. او سال پیش در این مورد موفق شد. بنابراین دپارتمان سلامت عمومی کالیفرنیا دستورالعملهای تشعشعات رادیویی را بروزرسانی کرد. در نقل قولی از دکتر کارن اسمیت آمده است: “ما متوجه شدیم که افراد زیادی نگران تلفن همراه و سلامت استفاده از آن هستند. وقتی که می‌خوابید گوشی موبایلتان را به اندازه حداقل یک بازو از خود دور نگه دارید. و همچنین، گوشی را در جیب خود حمل نکنید. لطفا گوشی را یا در کیفتان بگذاریدش یا با خود حملش نکنید.”

برای اینکه خواب راحتی داشته باشید توصیه می‌شود از یک ساعت قبل از خواب به نمایشگر گوشی موبایل نگاه نکنید. بعضی از گوشی‌ها و همچنین سیستم‌عامل‌های جدید به تازگی قابلیتی با نام Night Mode را به شما ارائه می‌کنند. این قابلیت با فیلتر کردن نور آبی سبب می‌شود شما بتوانید خواب راحت‌تری را تجربه کنید. باید توجه داشته باشیم که این قابلیت فقط نور مضر نمایشگر موبایل را کاهش می‌دهد. برای اینکه از دسترس اشعه‌های گوشی‌های همراه باشید توصیه می‌شود هنگام خواب فاصله‌ای حداقل ۷۰ سانتی‌متری با گوشی داشته باشید.

روند تحقیقات علمی درباره اشعه‌های گوشی‌های همراه

‌استفاده طولانی مدت از موبایل یا قرار داشتن در معرض تلفنهای همراه شانس سردرد، تمور، کاهش تعداد اسپرم، یا چیزهای بد عمومی مانند از بین رفتن حافظه، از دست دادن شنوایی و آشفتگی در خواب شبانه را افزایش می‌دهد.

آیا اشعه‌های گوشی‌های همراه خطرناک است؟

دستورالعملهای جدید توسط شخصی که بخاطر تئوری‌های ترساننده در دپارتمان سلامت عمومی کالیفرنیا شناخته می‌شود، قدری اجباری بودند. اما با این وجود هیچ مدرک مستحکمی برای مضر بودن امواج موبایل وجود ندارد. همچنین محققان سرطان می‌گویند امروزه تقریبا هرچیزی برای یک یا چند تا از عناصرش اخطار سرطان دارد و نگرانی برای امواج موبایل شاید زیاد از حد و اغراق آمیز باشد.  بنابراین ما برای همراه داشتن همیشگی موبایلمان و در امان ماندن از امواج از یک کوله پشتی استفاده نمی کنیم! با این وجود اگر ساعتها سر خود را به گوشی نچسبانیم  محتاطانه‌تر است.

مطالب مرتبط

کالبدشکافی گوشی زد فلیپ چه اطلاعاتی را نشان می‌دهد؟

محمد امین نعمتی

سری P40 هوآوی از استاندارد وای‌فای ۶ پلاس پشتیبانی می‌کند

محمد امین نعمتی

آیا طراحی آیفون ۹ قدیمی خواهد بود؟

محمد امین نعمتی

آیا گوشی گلکسی اس ۲۰ اولترا سامسونگ بهترین نمایشگر را دارد؟

محمد امین نعمتی

گوشی گیمینگ Black Shark 3 5G رکورد شارژ باتری را خواهد شکست؟

محمد امین نعمتی

سامسونگ تولید انبوه چیپ‌های ۶ و ۷ نانومتری خود را شروع کرد

محمد امین نعمتی

۱ دیدگاه

علی بیگدل جمعه , ۵ مرداد ۱۳۹۷ at ۱۵:۵۹

واقا مضره؟
من اطرافم پره گوشیه

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟