اگر همه ساکنین زمین همزمان با هم بپرند چه اتفاقی می‌افتد؟

پریدن هم‌زمان همه ساکنین زمین غیر ممکن است!

حاضر .. آماده .. پرش! تصور اینکه بتوانیم همه افراد روی زمین را وادار به پرش در یک زمان کنیم غیر ممکن است – هرچند با روشهای ارتباط با افراد درفیس بوک، میت‌آپ و دیگر رسانه‌های ارتباط جمعی، باور کردن آن کمی از قبل آسان‌تر شده است. ولی هنوز هم، ۷.۲ میلیارد – تعداد ساکنان زمین – برای وادار کردن به انجام همزمان کاری،  تعداد زیادی است. مثل تشکیل گردهمایی برای گربه‌ها. ولی بیایید تصور کنیم که موفق شدیم همه را وادار به شرکت در این کار کنیم.

اگر همه در راس ساعت مشخص شده سر جایشان بایستند و بپرند، اتفاق زیادی نمی‌افتد. حجم توده افراد، هرچند که زیاد باشد، مخصوصا وقتی‌که اینگونه پخش و پلا هستیم، حتی نزدیک به حجم زمین هم نیست.

ولی چون ما می‌خواهیم بدانیم در حالتهای مختلف چه اتفاقی میافتد، این که اگر همه مردم را در یک نقطه جمع کنیم و همه با هم بپرند چطور میشود؟ را بررسی می‌کنیم. اگر بیشتر از ۷ میلیارد آدم ایستاده را در یک جا با هم جمع کنیم، درحدود ۵۰۰ مایل مربع (۸۰۵ کیلومتر مربع)، یا شهری به اندازه لس انجلس فضا پر می‌شود. حالا، حتی اگر تصور کنیم ما همه میتوانیم به این نزدیکی هم بایستیم و باز هم همزمان با هم بپریم، بازهم چیز زیادی اتفاق نمیافتد.

اگر همه ساکنین زمین همزمان با هم بپرند چه اتفاقی می‌افتد؟

ناامید شدید؟ حجم این همه انسان ممکن است برای همه ما بسیار زیاد به نظر برسد، ولی در مقایسه با حجم زمین، مانند ذرات ریز گرد و غبار است. در حقیقت، اگر ما همه با بپریم، وقتی بلند می‌شویم، به مقدار کمی می‌توانیم زمین را جا به جا کنیم (به اندازه کمتر از عرض اتم هیدروژن). سپس وقتی دوباره در همان نقطه‌ای که بودیم فرود می‌آییم – دقیقا همان نقطه که انگار اصلا نپریدیم – زمین دوباره همان مقدار جابجا می‌شود.

پس، تکان دادن زمین چه مقدار نیرو لازم دارد؟خوب، در حقیقت، این سوالی است که دانشمندان به دلیل داغ‌تر شدن خورشید می‌پرسند. تخمین زده میشود که در حدود ۱.۱ میلیارد سال دیگر، خورشید به اندازه‌ای داغ می‌شود که زمین را با دمایی حدود ۱۲۰ درجه فارنهایت (۵۰ درجه سیلسیوس) گرم میکند، و زندگی کردن روی آن غیر ممکن می‌شود.

با نگاه به این احتمال، بعضی به دنبال این هستند که چگونه می‌توانند زمین را از این توپ آتشین کمی دورتر کنند. در اوایل قرن ۲۱، این تکنولوژی وجود ندارد – و ممکن است هیچ‌گاه بوجود نیاید. این را در نظر بگیرید: برای تغییر شتاب زمین تنها به اندازه ۲۰ نانو متردر ثانیه ( مقدار بسیار کوچک،ضخامت موی انسان بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ نانومتر است)، باید ۱میلیارد موشک ۱۱ تنی را در یک جهت بطور همزمان پرتاب کنید – مانند گلوله آتش!

پس اگر می‌خواهید، شروع کنید و همه دوستانتان را جمع کنید و بالا و پایین بپرید و ببینید که آیا میتوانید زمین را بلرزانید. ورزش خوبی خواهد شد – ولی انتظار جابجا کردن کوه‌ها را نداشته باشید:دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.