با ۱۰ رودخانه پر از آشغال آشنا شوید: منبع ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

رودخانه پلاستیکی - 10 رودخانه حامل 95 درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها
رودخانه پلاستیکی – ۱۰ رودخانه حامل ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

توضیح تصویر: در مارس سال ۲۰۱۵، یک پدر و پسر (L) با یک قایل پارویی، در رودخانه‌ای پر از زباله، بطری‌های پلاستیکی جمع آوری می‌کنند تا آنها را به مغازه‌های خرید اقلام اوراق مانیلا در فیلیپین بفروشند. نوئل سلیس / خبرگذاری فرانسه

دهه‌های زیادی است که متوجه‌ شدیم پلاستیک‌هایی که دور می‌اندازیم – برای مثال بطری‌های خالی آب و پلاستیک‌هایی که مغازه برای حمل اجناس به ما می‌دهد – اقیاتوس‌های ما را آلوده می‌کنند. هر سال، حدود ۸.۸ میلیون تن از این مواد در دریای آبی مدفون می‌شوند و اکوسیستم‌های دریایی را در معرض خطر قرار می‌دهند.

روشن است که، این یک فراخوان است. اما قبل از آن که بتوانیم جلوی روند را بگیریم، باید بفهمیم این مواد پلاستیکی چگونه به سمت دریا حرکت می‌کنند. طبق برخی از یافته‌ها، اکثر این زباله‌ها ممکن است در رودخانه‌های دنیا شناور باشند.

10 رودخانه حامل 95 درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها
10 رودخانه حامل ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

در آخرین شماره مجله علوم و فناوری محیط زیست، یک مطالعه جامع در این زمینه ارائه شده است. این تحقیق توسط تیم آلمانی تحت نظارت Hysrogeologist Christian Schmidth انجام گرفته است.

در مورد اینکه در کل چه مقدار پلاستیک به رودخانه‌های مختلف راه پیدا کرده‌اند، مطالعات زیادی انجام شده است. تیم اشمیت این مقاله‌ها را بررسی کردند و یک “همبستگی قطعی” بین چگونگی مدیریت زباله‌ های پلاستیکی افرادی که در نزدیکی آن محل‌ها زندگی می‌کنند و اینکه چه مقدار از این زباله‌ها در رودخانه محلی تخلیه می‌شوند وجود دارد.

10 رودخانه حامل 95 درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها
10 رودخانه حامل ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

یک حوضه زهکشی (که به عنوان حوضه آبریز یا حوضه آبگیری نیز شناخته می‌شوند) منطقه‌ای از زمین است که در آن، آب‌های روان بارشی در یک خروجی مانند رودخانه فرستاده می‌شوند. ناگفته نماند وقتی زباله زیادی در یکی از این محل‌ها قرار داشته باشد، آبراه آن بخوبی عمل نمی‌کند و دچار گرفتگی می‌شود.

محققان دریافته‌اند که اندازه آبراه نیز بر میزان بار پلاستیکی که حمل می‌کند تاثیر دارد. رودخانه‌های بزرگ در مقایسه با رودخانه‌های نسبتا کوچک، در هر مترمکعب حاوی زباله بیشتری هستند.

10 رودخانه حامل 95 درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها
10 رودخانه حامل ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

این هم یکی دیگر از توصیفات کشف شده توسط تیم اشمیت است: ۱۰ سیستم رودخانه روی سیاره زمین که دارای بیشترین تراکم زباله‌های پلاستیکی‌اند همگی بزرگ هستند و در مناطق پرجمعیتی قرار گرفته‌اند.

دو مورد از این رودخانه‌ها در آفریقا قرار دارند (نیل و نیجر) در حالی که هشت مورد دیگر در آسیا هستند (گنگ، ایندوس، یلو، یانگزه، های هه، مکانگ و آمور). طبق محاسبات محققین، این ده رودخانه به تنهایی مسئول ۸۸ تا ۹۵ درصد تمام پلاستیک‌هایی هستند که به سمت اقیانوس‌ها هدایت می‌شوند.

روند انتقال زباله به اقیانوس ها - 10 رودخانه حامل 95 درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها
روند انتقال زباله به اقیانوس ها – ۱۰ رودخانه حامل ۹۵ درصد از زباله های ورودی به اقیانوس‌ها

اشمیت در یک بیانیه مطبوعاتی می‌گوید “کاهش یک دومی ورود پلاستیک از حوزه‌های آبریز این رودخانه‌ها یک موفقیت بزرگ خواهد بود. برای دست یافتن به این هدف، بهبود مدیریت زباله و افزایش آگاهی مردم درباره این مسئله ضرورت دارد. ما امیدواریم تحقیقی که انجام دادیم سهمی در توسعه مثبت داشته باشد تا مشکل وارد شدن پلاستیک‌ها به اقیانوس‌ها در بلند مدت مهار شود”.

 

1 نظر
  1. […] گزارش Avfall Sverige بیش از نیمی از زباله‌های کشور سوئد توسط سیستم بی‌هوازی بازیافت یا کمپوست […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.