دانش عمومی و مهندسی زندگی سلامت و تندرستی

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

در حالیکه از تماشای شاهکار آشپزی خود لذت می‌برید و روی آن را فلفل می‌پاشید، ناگهان یک حس آشنا به سراغتان می‌آید. بینی‌تان فشرده شده و آب در چشمانتان جمع می‌شود و شروع به جست‌و‌خیز در اتاق می‌کنید چون عطسه‌تان گرفته است.

نحوه عطسه کردن شما وقتی در خانه تنها هستید با زمانیکه در جلسه‌ای با رییستان بسر می‌برید یا در حال صرف شام با دوستتان هستید، کاملا متفاوت است‌. در این مواقع عطسه شما کمتر همچون غرش شیر بوده و بیشتر شبیه صدای جیر‌جیر موش است. نگهداشتن عطسه وقتی با افراد دیگر هستید بنظر عمل مودبانه‌ای می‌رسد. اما آیا این کار می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

شما این حس را می‌شناسید و تقریبا هیچ کاری نیست که بتوان برای کنترل آن انجام داد.

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

محققان طی پژوهشی در سال ۲۰۱۳ بدین نتیجه دست یافتند که عطسه می‌تواند هوا را با سرعت ۱۰ مایل بر ساعت (۴.۵ متر در ثانیه) از کانال بینی به جلو براند. در طول عطسه فشار هوایی که در شش‌ها ایجاد شده سعی دارد از راه بینی خارج شود. وقتی شما هنگام عطسه با گرفتن بینی یا دهان مسیر خروج هوا را مسدود می‌کنید، هوا به گوشهایتان رانده می‌شود. این هوای تحت فشار از طریق لوله‌های استاش گوش به سمت گوش میانی حرکت کرده لذا می‌تواند باعث وارد آمدن آسیب به این ناحیه شود. مثلا می تواند پرده گوش را پاره کند. همچنین ممکن است منجر به کاهش شنوایی یا سرگیجه‌های طولانی مدت شود (منبع: دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس).

نگه داشتن عطسه اثرات دیگری نیز دربر دارد. عطسه‌های فرو خورده می‌تواند رگهای خونی چشم را پاره کرده در نتیجه منجر به مشکلات دیداری شود. آیا تاثیرات احتمالی دیگری نیز دارد؟ شما با این عمل می‌توانید به دیافراگم خود که عضله‌ای افقی است که در انتهای قفسه سینه قرار دارد، آسیب وارد کنید.

علاوه براین افزایش ناگهانی فشار خون ناشی از نگهداشتن عطسه می‌تواند سبب پاره شدن رگهای مغز شود. فرو خوردن عطسه همچنین باعث آسیب گردن شده و فشار هوا در نواحی اطرف چشم سبب ایجاد تورم در افرادیکه به تازگی جراحی سینوس انجام داده اند، می‌گردد (اما باعث جابجایی کامل مفاصل نمی‌شود). نگه داشتن عطسه در شرایط حاد باعث سکته مغزی و مرگ می‌شود.

حتما بخوانید:
اضافه شدن ویژگی‌های ویز به گوگل مپس

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث مرگ شما شود؟

بهترین راه این است که بگذارید عطسه آزادانه خارج گردد. عطسه با پاک کردن بینیتان از باکتریها و ویروسها خدمت بزرگی به شما می‌کند. شما همچنان می‌توانید با استفاده از یک دستمال یا پوشاندن دهان توسط دستها هنگام عطسه پرستیژ خود را حفظ کنید. مطمئنا هنگام عطسه صداهایی ایجاد می‌شود ولی حداقل با این کار اطرافیان خود را از انتشار میکروب‌ها نجات داده‌اید.

مطالب مرتبط

اولین قلب چاپ سه بعدی جهان ساخته شد!

عباس رهامی

شبیه سازی سگ پلیس با بویایی بهتر توسط چین!

عباس رهامی

تقویت حافظه: برای تقویت حافظه حرف بزنید!

عباس رهامی

آیا دندان خراب و عدم رعایت بهداشت دهان ما را می کشد؟!

عباس رهامی

سطح بینایی جنین انسان قبل از تولد در چه حد است؟

طاهر مهدی پناه

فناوری و اپلیکیشن‌هایی که به شما کمک می‌کنند بهتر زندگی کنید

Rozhin

چرا استارت آپ ها باید در بهداشت و درمان سرمایه گذاری کنند؟

مهرناز شهریاری

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

سعیدی

آیا یک بیماری همه گیر جهانی می تواند بشریت را منقرض کند؟

mina.halon

خندیدن چگونه زندگی ما را متحول می‌کند؟

طاهر مهدی پناه

آیا می‌دانید تغییر عادت‌های روزانه چه تاثیر شگفت‌انگیزی روی زندگی شما دارد؟

نگین ابراهیمی

یک بررسی حرفه‌ای: تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

فاطمه غفاری

۲ دیدگاه

سیما شنبه , ۲۳ دی ۱۳۹۶ at ۰۹:۰۲

از شما بسیار متشکرم

پاسخ
پرستو شنبه , ۲۳ دی ۱۳۹۶ at ۰۹:۱۴

خیلی خوب بود

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟