دانش و فناوری زندگی سلامت و تندرستی

یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که درد مفاصل ارتباطی با هوای بارانی ندارد

درد مفاصل و هوای بارانی

برای اولین بار، اطلاعات مراجعه به پزشک میلیون‌ها نفر نشان داد که واقعا ارتباطی بین آب و هوای بارانی و درد مفاصل وجود ندارد. قرن‌ها بود که این تفکر وجود داشت که بین این دو ارتباطی هست.

شاید شما بستگانی مسن دارید که از آن‌ها شنیدید که می‌توانند تغییرات آب و هوا را پیش بینی کنند و دلیل آن را برانگیخته شدن ناگهانی آرتروز یا درد کمر خود بیان می‌کنند. چنین ادعاهایی قبلا مورد مطالعه قرار گرفته که در آن نمونه‌های کوچک که گزارشات خود افراد بوده است، بررسی شده و نتایج قطعی و محکمی به دست نیامده است.

یک تیم تحقیقاتی امریکایی تصمیم گرفتند که با استفاده از رویکردی متفاوت جواب این سؤال را بیابند. آن‌ها برگه‌های درخواست بیمه مدیکر را با اطلاعات بارندگی از هزاران ایستگاه هواشناسی در امریکا مقایسه کردند.

این روش، یعنی استفاده از یک جامعه اطلاعاتی بزرگ، به محققان این امکان را می‌دهد که به بررسی و تجزیه و تحلیل یک نمونه بسیار بزرگتر از آنچه در نظرسنجی‌های معمولی قابل دسترسی است، بپردازند. جامعه آماری که شامل بیش از ۱.۵ میلیون بیمار ۶۵ ساله یا مسن‌تر با بیش از ۱۱.۶ میلیون مراجعه سرپایی مربوط به کمردرد و درد مفاصل در طی چهار سال بود.

یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که درد مفاصل ارتباطی با هوای بارانی ندارد

تیم تحقیق، نسبت این مراجعات را به روزهای بارانی با روزهای غیر بارانی مقایسه کرد و به نتیجه منفی رسید. هیچ ارتباطی بین مراجعه برای درد کمر یا مفاصل و بارندگی در روز مراجعه یا هفته مراجعه و حتی یک هفته قبل از آن وجود نداشت.

رهبر این تیم تحقیقاتی که یک فیزیکدان از دانشکده پزشکی هاروارد است، می‌گوید:

مهم نیست که چگونه به داده‌ها بنگریم، ما هیچ ارتباطی بین بارندگی و مراجعه به پزشک برای کمر درد و درد مفاصل نمی‌بینیم. دست کم می‌توان گفت که مفاصل و کمر درد، پیشگوهای خوبی نیستند!

محققان دریافتند که در مجموع، ۶.۳۵ درصد از مراجعات برای درد کمر و درد مفاصل در روزهای بارانی است در حالی که ۶.۳۹ درصد مربوط به روزهای بدون بارندگی است. این تفاوت بسیار کوچک و از نظر بالینی مهم نیست.

همانطور که محققان خاطر نشان کرده‌اند، محدودیت اصلی در این تحقیق این است که شدت بیماری به حساب آورده نشده است. به طور قطع، میزان بالاتر کمر درد و درد مفاصل مربوط به بارندگی را رد می‌کنند و همچنین اطلاعاتی در مورد افرادی که با تجویز خودسرانه و خوردن مسکن بدون تجویز پزشک اقدام به درمان کردند، وجود ندارد.

درد بدن و راه‌های درمان آن

علاوه بر این، این تحقیق تنها در مورد بارندگی است نه چیزهایی مانند دما، فشار و دمای هوا. بنابراین هنوز جا برای تحقیق بیشتر وجود دارد. به اعتقاد تیم تحقیق، ممکن است که این ارتباط وجود داشته باشد و بنابراین اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر درباره شدت بیماری و درد برای تایید این عقیده رایج مفید خواهد بود.

بنابراین در حالی که نتایج به طور کامل ثابت نمی‌کند که ارتباطی بین درد مفاصل و آب وهوا وجود ندارد اما آن‌ها در این راه قدم بزرگی برداشته‌اند. رهبر تیم تحقیقات می‌گوید:

تایید منفی بودن نتیجه سخت است اما با این سیل داده‌ها اگر یک افزایش بالینی قابل توجه در درد وجود داشته باشد، آن وقت می‌توان انتظار داشت که حداقل نشانه‌هایی کوچک اما قابل توجهی از این اثر را پیدا کنیم.

مطالب مرتبط

چرا برای دستیابی و حفظ موفقیت باید همیشه در حال یادگیری باشید؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

چطور یک سال ۲۰۲۰ عالی داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

آیا بیشتر از آنچه که باید از خودتان کار می‌کشید؟

محمد آقاپور

یادآوری دستاوردها چطور به افزایش اعتماد به نفس و انگیزش کمک می‌کند؟

عباس رهامی

اگر فرزندان موفق می‌خواهید به آن‌ها ذهنیت رشد بدهید

عباس رهامی

۱ دیدگاه

سلام ماه مهر؛ دانستنی‌های تحصیلی - روکیدا سه شنبه , ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۵:۵۱

[…] بسیاری از دانشجویان به مطالعه در کتابخانه شدیدا معتقدند، اما دانشمندان بر این […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟