با ۱۰ مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید

بسته به سبک زندگی و سایر عوامل مهم زندگی، انسان ها همیشه به انواع مختلف بیماری مبتلا می شوند.

بسته به سبک زندگی و سایر عوامل مهم در زندگی، مردم همیشه مستعد ابتلا به انواع مختلف بیماری ها هستند. متأسفانه برخی از بیماری ها کشنده تر از سایرین هستند. در این مطلب ۱۰ بیماری کشنده در جهان را، که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) رتبه بندی شده، به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- بیماری عروق کرونر (CAD)

Coronary Artery Disease - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

رگ ها به قلب ما خون می رسانند و اگر عروق اصلی آسیب ببینند، به این مشکل، بیماری عروق کرونر گفته می شود. استعمال سیگار و رژیم های غذایی ناسالم از علل شایع ابتلا به بیماری عروق کرونر است. بیماری عروق کرونر مسئول ۱۵/۵٪ از موارد مرگ و میر در جهان است. ۸/۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ به دلیل این بیماری، جان خود را از دست دادند. استعمال دخانیات، دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا، سابقه خانوادگی و چاقی از عوامل خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر هستند.

۲- سکته مغزی

Stroke - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

سکته مغزی هنگامی اتفاق می افتد که شریانی که خون را به مغز منتقل می کند، نشت کند یا مسدود شود. اکسیژن به سلول نمی رسد و مدت کوتاهی پس از انسداد، سلول می میرد. سکته مغزی مسئول ۱۱/۱ درصد از مرگ و میرها در جهان است. میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ از ۵/۷ میلیون به ۶/۲ میلیون نفر افزایش یافته است. افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، سیگاری هستند، دارای سابقه خانوادگی در سکته مغزی، نژاد آفریقایی – آمریکایی دارند و مونث هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

۳- عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (LRI)

Lower Respiratory Infection - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

عفونت دستگاه تنفسی تحتانی شامل ذات الریه، برونشیت و آنفلوآنزا می شود. فصل آنفلوآنزا بیشتر در دوران سرما است. عفونت دستگاه تنفسی تحتانی باعث ۵/۷٪ از مرگ و میرها در سراسر جهان است. در سال ۲۰۱۵، ۳/۲ میلیون نفر جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

۴- بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

Chronic Obstructive Pulmonary Disease - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

در بیماری مزمن انسدادی ریه، ریه ها به طور عمده تحت تأثیر قرار می گیرند که منجر به مشکل در تنفس می شود. استعمال دخانیات از دلایل اصلی آن است. ۳/۱ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۵ به دلیل ابتلا به این بیماری، رخ داده است و این بیماری مسئول ۵/۶٪ از کل مرگ و میرها در سراسر جهان بوده است.

۵- سرطان های دستگاه تنفسی

Respiratory Cancers - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

سرطانهای برونشی، تراشه و سرطانهای ریه در لیست سرطانهای تنفسی قرار دارند. آلودگی، منبع اصلی این سرطانها است که از طریق عوامل سرطان زا و سیگار کشیدن ایجاد می شود. ۱/۷ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۵ بر اثر این بیماری گزارش شده است و ۳٪ از کل مرگ و میرها را شامل می شود.

۶- دیابت

What Do You Want to Know About Diabetes 732x549 thumbnail - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

بر اثر بیماری دیابت نوع ۱، تولید سلول های پانکراس محدود می شود و انسولین تولید نمی شود. در دیابت نوع ۲، حساسیت سلول ها به انسولین از بین می رود که منجر به مقاومت می شود. دیابت نوع ۱ درمانی ندارد اما دیابت نوع ۲ از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب، کنترل می شود. در سال ۲۰۱۵، حدود ۱/۶ میلیون نفر بر اثر عوارض این بیماری فوت کردند و ۲/۸٪ از مرگ و میرها به دلیل این بیماری بوده است.

۷- بیماری آلزایمر

Alzheimer Disease - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

این بیماری به تدریج مهارت های تفکر و حافظه فرد را از بین می برد. بیماری آلزایمر نوعی اختلال پیشرونده مغز و برگشت ناپذیر است. در سال ۲۰۱۵، ۱/۵ میلیون نفر به علت این بیماری جان باختند و این بیماری مسئول ۲/۷٪ از مرگ و میرها در جهان بوده است.

۸- بیماری اسهال

Diarrheal Disease - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

اسهال می تواند باعث دفع مکرر مدفوع آبکی، بیش از سه بار در روز شود. این باعث کاهش نمک و آب در بدن می شود و در صورت عدم درمان زود هنگام، می تواند زندگی فرد را تهدید کند. در سال ۲۰۱۵، ۱/۴ میلیون مورد مرگ در اثر بیماری اسهال رخ داده است. همچنین این بیماری، دومین علت اصلی مرگ و میر در بین کودکان زیر ۵ سال است.

۹- سل

Tuberculosis - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

بیماری سل یک عفونت است که توسط باکتریهایی به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. نحوه انتقال آن از طریق هوا است. این یکی از علل اصلی مرگ و میر برای افرادی است که مبتلا به ویروس HIV هستند. در سال ۲۰۱۵، ۱/۳ میلیون نفر به علت سل، جان خود را از دست دادند. این بیماری مسئول ۲/۴٪ از مرگ و میرها می باشد.

۱۰- سیروز یا التهاب شدید کبد

Cirrhosis - با 10 مورد از کشنده ترین بیماری های جهان آشنا شوید - سلامت روان, سلامت, سبک زندگی, تندرستی

این یکی از عارضه های مربوط به کبد است که منجر به آسیب طولانی مدت به کبد می شود. سیروز مسئول ۲/۱ درصد از مرگ و میرها در جهان است و در سال ۲۰۱۵، ۱/۲ میلیون نفر در اثر این بیماری جان باختند.