روکیدا
عمومی

نکات خوشمزه‌ای که در مورد پیتزا نمی‌دانستید

روکیدا - نکات خوشمزه‌ای که در مورد پیتزا نمی‌دانستید - پیتزا

رسانه خبری بازفید آمریکا ۱۹ مدل پیتزا مختلف در دنیا را نام برده است از جمله یک پیتزای سوریه‌ای با گوشت بره ریز شده و یک پیتزای کره‌ای با گوشت گوساله خوابانده شده در سس سویا. درست حدس زدید پیتزا یک غذای محبوب جهانی است ولی تمام این داستان‌ها از کجا شروع شده است؟ با چند نکته خوشمزه در مورد پیتزا همراه روکیدا باشید.

نکات خوشمزه‌ای که در مورد پیتزا نمی‌دانستید

در مورد منشاء پیتزا بین علما اختلاف است

مردم ناپولی در ایتالیا با افتخار اعلام می‌کنند آن‌ها پیتزا را ابداع کردند، ولی احتمالا دقیق‌تر بخواهیم بگوییم آن‌ها کاملش کردند. ایده قرار دادن تاپینگ (روچینه یا مواد خوراکی که روی غذاها قرار می‌گیرند) روی یک تکه نان صاف و پختن آن از خیلی وقت پیش وجود داشته است.

در قرن ششم قبل از میلاد مسیح سربازان ایرانی نان لواش با پنیر و خرما می‌خوردند. ولی مردم ناپولی اولین افرادی بودند که روی یک نان مسطح در قرن شانزدهم گوجه‌فرنگی قرار دادند. پیتزا از زمان شکل‌گیری‌اش غذای فقرا به علت قیمت ارزان آن و خوردن راحت در حین حرکت بود. در ایتالیا، کلمه «Pizza» اشاره به هر چیزی دارد که ساخته و سپس به شکل صاف له می‌شود.

پیتزا مارگاریتا دقیقا نمادی از ایتالیا نیست

داستان از این قرار است که پیتزا در سال ۱۸۸۹ زمانی خارج از شهر ناپولی مشهور شد که یک نانوای محلی به اسم رافائل اسپوزیتو سه پیتزا برای ملکه مارگاریتا درست کرد که به همراه شوهرش شاه اومبرتو اول به ایتالیا آمده بودند.

ملکه پیتزایی که روی آن گوجه‌فرنگی، ریحان و پنیر موزارلا داشت را پسندید و از قضا رنگ آن با رنگ پرچم ایتالیا یکی بود.

همین باعث شد تا اسپوزیتو این پیتزا را به افتخار ملکه پیتزا مارگاریتا نام‌گذاری کند (امروزه می‌توانید این پیتزا را در ناپولی در همان پیتزافروشی که ابتدا پخته شده بود سفارش دهید که اسم این مکان حالا Pizzeria Brandi است).

ولی مشکل این جا است که این داستان صحت ندارد. «اسکات واینر» تاریخشناس پیتزا (درست حدس زدید این کار الان یک شغله!) اشاره می‎‌کند ایتالیا هنوز در سال ۱۸۸۹ متحد نبود و بعید است یک نانوای ناپولیایی بخواهد «پیروزی شمالی‌ها» را جشن بگیرد.

علاوه بر این، نامه قدردانی برای پیتزایی که صاحب وفادار Pizzeria Brandi نشان می‌دهد ظاهرا جعلی است و احتمالا فقط یک تدبیر بازاریابی است.

نکات خوشمزه‌ای که در مورد پیتزا نمی‌دانستید

پیتزاهای آمریکا با ایتالیا فرق دارند

مهاجرت مردم ایتالیا به آمریکا در اواخر دهه ۱۸۰۰ ممکن است ترند پیتزا را در آمریکا شروع کرده باشد ولی واقعا شروع تمامی این ماجرا در دهه ۵۰ میلادی با افزایش بی‌سابقه رستوران‌های فست فود بود.

سه تا از بزرگ‌ترین فست فودهای زنجیره‌ای دنیا پیتزافروشی‌های آمریکایی هستند (Pizza Hut، Domino’s و Hunt Brothers).

علاوه بر این، پیتزا در آمریکا با ایتالیا فرق دارد. نان پیتزای ایتالیا باریک‌تر است و روی آن با تاپینگ زیاد پر نمی‌شود. مردم آمریکا انواع متفاوتی از پیتزا را ابداع کردند از جمله پیتزا نیویورک (برش‌های باریک و بزرگ که تا کردن آن‌ها ساده است)، پیتزا شیکاگو (نان ضخیم با لبه‌های برآمده و پنیر و سس گوجه‌فرنگی زیاد) و پیتزا دیترویت (پیتزای مربعی پخته شده در یک ماهیتابه استیل آبی با نان ترد)

پیتزا هاوایی را یک کانادایی ابداع کرد

تنها این نیست، این فرد اصالت یونانی داشت. «سام پانوپولوس» در سن ۲۰ سالگی به کانادا نقل مکان کرد. او در سال ۱۹۶۲ تصمیم گرفت در یکی از رستوران‌های خود در انتاریو روی پیتزا مقداری آناناس و ژامبون قرار دهد.

او در گفتگو با بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد «ما فقط محض شوخی این کار را انجام دادیم تا ببینیم مزه‌اش چطور میشه.»

پانوپولوس اسم این پیتزا را به علت برند کنسرو آناناسی که استفاده کرده بود پیتزا هاوایی گذاشت. ترکیب مزه شیرین و تاپینگ خوشمزه مورد استقبال عموم قرار گرفت. پانوپولوس در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت.

همچنین باید بگوییم ۹ فوریه روز ملی پیتزا است و در این تاریخ در آمریکا به تنهایی ۳ میلیارد پیتزا فروخته می‌شود.

منبع: recipes.howstuffworks.com

مطالب مرتبط

بررسی کامل و تخصصی گوشی Mate Xs هوآوی: ۱ تیر با ۲ نشان

محمد امین نعمتی

جاسوسان آمریکایی می گویند، ویروس کرونا ساخت بشر نیست

محمد آقاپور

چه رازی پشت عدد ۶۶۶ نهفته است؟

محمد آقاپور

چه چیزی باعث می شود که شیشه شفاف باشد؟

محمد آقاپور

آیا بعد از بحران کرونا، هوش مصنوعی نقش بیشتری در زندگی ما خواهد داشت؟

محمد آقاپور

چگونه اندازه تلویزیون را به درستی انتخاب کنیم؟ کدام اندازه تلویزیون برای من مناسب تر است؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟