دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۱ چه تغییرات جدیدی در خود دارد؟

همانطور که انتظار می‌رفت، غول دنیای جستجو دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید را با چندین APIs جدید و رفع باگ منتشر کرد. افرادی که علاقه‌مند باشند می‎‌توانند آن را دانلود کنند و این نسخه طی یک به‌روزرسانی در اختیار دستگاه‌های سازگار یعنی گوشی‌های پیکسل ۲ به بعد قرار گرفته است.

چندین رابط برنامه‌نویسی کاربردی جدید در این بیلد معرفی شده است. گوگل روی پشتیبانی بهتر از ۵G با یک API جدید به اسم وضعیت شبکه ۵G تاکید داشته است.

دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 11 چه تغییرات جدیدی در خود دارد؟ - دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 11 چه تغییرات جدیدی در خود دارد؟ - گوگل, دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 11, اندروید 11

علاوه بر این، به مسائل امنیتی و حفظ حریم خصوصی به خوبی با قابلیت‌های جدید رسیدگی شده است. در ادامه تغییرات این نسخه را بیشتر توضیح می‌دهیم.

تغییرات دومین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید ۱۱

طبق گفته خود گوگل، چندین تغییر جدید در مورد امنیت، عملکرد و در دسترس‌پذیری سیستم وجود دارد.

تجربه غنی

وضعیت شبکه ۵G – این API به اپلیکیشن‌ها کمک خواهد سریعا تشخص دهند آیا کاربر از شبکه غیرمستقل ۵G استفاده می‌کند یا باندهای رادیویی جدید (New Radio). این ویژگی به کاربران کمک خواهد کرد از سرعت بیشتر و تاخیر کمتر شبکه‌های ۵G بهتر استفاده کنند.

نظارت بهتر روی تماس‌ها – یک API جدید به سیستم در فیلتر کردن تماس‌های خودکار (تماس‌های با یک صدای از پیش ضبط شده یا رباتی – robocall) ناخواسته با کارآمدی و تاثیر بیشتر کمک خواهد کرد. همچنین گزینه‌های بیشتری برای سفارشی کردن صفحه پس از تماس و اضافه کردن دکمه‌های اسپم یا اضافه کردن مخاطبان تماس دارد. تنظیمات پیچیده‌تر بیشتر بخشی از نسخه بعدی پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان خواهد بود.

بهبود زاویه لولا برای دستگاه‌های تاشو – تمرکز این ویژگی روی بالا بردن تجربه سازگاری دستگاه‌های تاشو است. این API جدید می‌تواند در همکاری با یک حسگر زاویه لولا قرار گیرد تا دقیقا زاویه سطوح نمایشگر دستگاه را بداند. این قابلیت کاملا برای دستگاه‌های تاشو مفید خواهد بود.

Hard-Swish Op, Control ops (رابط‌های کاربردی برنامه‌نویسی شبکه‌های عصبی جدید) – برای کاهش زمان یادگیری و افزایش دقت هوش مصنوعی گوگل، غول دنیای اینترنت hard0swish op را اضافه کرده است. این API زمان یادگیری را با اضافه کردن الگوریتم‌های جدید و کارآمد بهبود خواهد بخشید. همچنین، Controls ops مدل‌های یادگیری ماشینی به همراه خواهد داشت که از حلقه‌ها و انشعاب‌دهی پشتیبانی خواهند کرد.

حریم خصوصی و امنیت پیشرفته

حریم خصوصی اطلاعات یک فرد یک بخش مهم از دنیای مدرن امروزی است. اندروید ۱۱ توجه خاصی به این موضوع با قابلیت‌های زیر دارد.

انواع سرویس‌های پیش‌زمینه برای دوربین و میکروفون – این قابلیت با اضافه کردن یک قفل دیگر جلوی دسترسی به داده‌های دوربین و میکروفون دستگاه را بیشتر می‌گیرد، اگر اپلیکیشن‌ها باید در موارد خاص از این داده‌ها استفاده کنند کاربران باید مقدار foreground Service Type را در منیفست مشخص کنند.

به‌روزرسانی‌های Scoped Storage  – بیلد جدید به کاربران اجازه انتقال داده‌ها از یک مدل قبلی به Scoped Storage را می‌دهد. همچنین مدیریت فایل‌های حافظه موقت را بهبود می‌بخشد.

تغییرات بصری

این تغییرات روی کاربران معمولی تاثیر خواهد داشت تا بتوانند تغییر در اندروید ۱۱ را حس کنند.

انتقال‌های IME همگام‌شده – یک مجموعه API جدید به کاربران اجازه خواهد داد زمان کار با صفحه کلید نرم انتقال بدون تاخیر و طبیعی را تجربه کنند. رابط‌های کاربردی برنامه‌نویسی جدید مانند insets animation lister و WindowInsetsAnimationController API بخشی از انتقال‌های جدید هستند.

نرخ تازه‌سازی تصویر متغیر – یک مجموعه API جدید به بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد نرخ فریم مناسب برای نمایشگر را انتخاب کنند. از سال گذشته، بعضی از گوشی‌های هوشمند از چندین نرخ تازه‌سازی تصویر مانند ۹۰ و ۶۰ هرتز پشتیبانی می‌کنند. رابط‌های کاربردی برنامه‌نویسی جدید به گوشی‌های هوشمند کمک خواهند کرد با نرخ تنظیم شده برای بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها سازگار باشند.

ادامه دادن پس از ری‌بوت – برخلاف اندروید ۱۰ یا سایر نسخه‌های اندروید که تنها پس از قفل خارج کردن گوشی به دنبال ری‌بوت می‌توانید به اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشید، اندروید ۱۱ حتی قبل از باز کردن گوشی اجازه دسترسی به حافظه داخلی Credential Encrypted می‌دهد.

پشتیبانی از دوربین در شبیه‌ساز – پشتیبانی از دوربین در نهایت به شبیه‌ساز اندروید اضافه شد. این قابلیت برای تست اپلیکیشن‌های ویرایش عکس و فیلم و دوربین بسیار مفید خواهد بود. توسعه‌دهندگان می‌توانند در شبیه‌سازی اندروید ۱۱ هر گونه قابلیت دوربین محور را تست کنند.

در پایان باید بگوییم ظاهرا گوگل این مرتبه عجله دارد چون دائما از توسعه‌دهندگان می‌خواهد تغییرات لازم را اعمال کنند. گوگل دائما در تلاش است تا به‌روزرسانی اندروید را برای توسعه‌دهندگان ساده‌تر کند. این شرکت به توسعه‌دهندگان توسعه کرده است محیط Android Studio را با Android 11 PReview SDK برای تست بهتر به‌روزرسانی کنند.

این بیلد را علاوه بر روی گوشی‌های پیکسل می‌توانید در دستگاه‌هایی مانند Poco F1 نصب کنید که از پروژه تربل (Project Treble) پشتیبانی می‌کنند.

منبع: gizmochina.com