روکیدا
دنیای خودرو

تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد

روکیدا - تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد - خودرو

تایر میشلن مدل X-Ice، یک تایر زمستانی است که نوید اصطکاک بیشتر در برف و عمر بیشتر را بدون افت عملکرد می دهد. این تایر جدید دارای ویژگی های نوآورانه ای برای افزایش اصطکاک در شرایط آب و هوایی مختلف است. طبق ادعای این کمپانی، این تایرها می توانند حتی با تایرهای گران تر شرکت های دیگر رقابت کنند.

روکیدا - تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد - خودرو

این شرکت فرانسوی، فرصتی را در اختیار ما قرار داد تا برای اولین بار، استفاده از آن را تجربه کنیم. برای تست این تایر، سعی کردیم سردترین مناطق با عمیق ترین سطح برف را انتخاب کنیم، تا به حداکثر توانایی این تایرها پی ببریم.

عملکرد تایرها

این تایر همانند اجداد خود، در سایز های متنوعی عرضه می شود. به همین دلیل، می توان از آن در انواع خودروهای کراس اور و اس یو وی استفاده کرد. این تایر برای این که بتواند در شرایط سخت زمستانی، بهترین اصطکاک ممکن را ارائه دهد، از قابلیت های متنوع و جدیدی بهره مند شده است. یکی از بارزترین این ویژگی ها، الگوی آج آن است که یک طراحی جدید و V شکل دارد.

روکیدا - تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد - خودرو

مهندسان میشلن برای تخلیه بهتر برف، لجن و آب، اندازه شیارهای اصلی آن را افزایش دادند. آنها یک شیار مرکزی به هم پیوسته نیز اضافه کردند. این تغییرات نه تنها باعث ایجاد اصطکاک بیشتر در برف می شود، بلکه باعث می شود تایرها نسبت به نسخه های قبلی خود چابک تر شوند. به اعتقاد نمایندگان میشلن، این درخواست مصرف کنندگان است. باور کنید یا نه، تایرهای زمستانی راحت تر از مدل هایی که برای همه نوع آب و هوا ساخته شده اند، به فروش می روند.

شیارهای عاج X-Ice نیز تغییر یافته اند. آنها تا ۲ میلی متر در زیر نوار سایش امتداد یافته اند تا حتی اگر تایر به پایان عمر مفید خود نزدیک شد، عملکرد تایر را تا حدودی حفظ کنند. آنها همچنین دارای یک طراحی سه بعدی هستند. زمانی که خودرو سنگین تر می شود، مانند زمان پیچیدن به طرفین، این شیارها قفل می شوند، تا استحکام خود را حفظ کنند و حس امنیت بیشتری به راننده بدهند. 

این تایر با روکشی از سیلیکا پوشیده شده است که انعطاف پذیری تایر را در دماهای بسیار پایین، افزایش می دهد. این قابلیت در هنگام رانندگی در برف و یخ بسیار مهم است. در این شرایط آب و هوایی، حتی رد شدن از روی آب هم می تواند بسیار خطرناک باشد. پس یک تایر زمستانی باید بتواند بر همه این مشکلات غلبه کند.

به لطف این فناوری های نوین، X-Ice می تواند راحتی و سروصدای کمی، حتی بهتر از برادران بزرگتر خود ارائه دهد. این تایر مصرف سوخت را هم به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

روکیدا - تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد - خودرو

هندلینگ آن چگونه است؟

حالا وقتش رسیده که تئوری ها را کنار بگذاریم و به سراغ تایرها در دنیای واقعی برویم. ما برای تست هندلینگ این تایر، از خودروی فورد اسکیپ (Ford Escape) استفاده کردیم. ما این تست را در یک مسیر کوچک، که با چند اینچ برف پوشیده شده بود، انجام دادیم. در این مسیر، کمی ناهمواری و اسلالم وجود داشت. برای مقایسه، از یک خودروی مشابه با تایر نوکیان R3 استفاده کردیم، که می تواند رقیب خوبی برای این تایر باشد.

رانندگی با این دو تایر نشان داد که X-Ice چسبندگی بیشتری به زمین دارد. لرزش و ویراژ در X-Ice در گوشه ها کمتر بود و کنترل کردن آن ساده تر بود. کنترل فرمان با نوکیان R3 نسبت به X-Ice مشکل تر بود، که نشان می داد چسبندگی چرخ های جلو در X-Ice بیشتر است. 

هنگامی که شرایط رانندگی سخت تر می شد، سیستم های ترمز ضد قفل و کنترل اصطکاک تایر R3 به کار می افتاد و سروصدای زیادی ایجاد می کرد و سعی می کرد وسیله نقلیه را به سمتی ببرد که ما می خواستیم. این حالت، در X-Ice کمتر مشهود بود.

برای ادامه آزمایش، به یک پیست دیگر رفتیم که عمق برف در آن بسیار بیشتر بود. در اینجا هم همانطور که حدس می زدیم، چسبندگی تایر میشلن به زمین بسیار بیشتر بود. احتمال گیر کردن تایر میشلن در برف خیلی کمتر از تایر رقیب بود. زمانی هم که این اتفاق رخ می داد، خارج شدن از چاله راحت تر بود. گرچه تایر نوکیان هم خوب بود، اما توانایی رقابت با تایر میشلن را نداشت. 

روکیدا - تایر میشلن مدل X-Ice می تواند در شرایط یخبندان، سطح بالایی از ایمنی را ارائه دهد - خودرو

برای آخرین تست، سعی کردیم مقاومت و طول عمر این تایر را محک بزنیم. به لطف ترکیب کاملاً زمستانی این تایر، به نظر می رسد این تایر می تواند یک فصل، بیشتر از تایرهای رقیب عمر کند. این موضوع هم به حساب بانکی شما کمک می کند و هم به محیط زیست. برای این تست، از خودروی هیوندای النترا استفاده کردیم. برای تایر رقیب هم از بریجستون بلیزاک استفاده کردیم. توجه داشته باشید که برای این تست، عمداً چند میلیمتر از عاج تایرها را سابیدیم تا ببینیم در آخرین روزهای عمر، چه عملکردی از خود نشان می دهند.

رانندگی با تایرهای میشلن خوب بود و اصطکاک خوبی را بر روی برف نشان داد. البته نه به خوبی زمانی که نو بود. اما تایرهای بریجستون بلیزاک این اطمینان خاطر را به راننده نمی داد و خودرو در گوشه ها، کمی سر می خورد. از نظر ترمز هم، تایرهای بریجستون چندان مطلوب عمل نکردند. البته جای تعجب ندارد. چون زمانی که عاج تایرهای بریجستون خورده شود، دیگر آن قابلیت زمستانی را ندارد و به تایرهای معمولی تبدیل می شود. این موضوع باعث کاهش اصطکاک در هوای سرد در این تایرها می شود.

در پایان باید گفت، مهم نیست که چه خودرویی سوار می شوید. سدان، کراس اور یا اس یو وی. اگر در شرایط آب و هوایی سرد رانندگی می کنید، استفاده از تایرهای زمستانی یکی از ملزومات رانندگی برای شماست. این ساده ترین راه برای افزایش امنیت رانندگی در هوای سرد زمستانی است.

مطالب مرتبط

کیا K5‌:‌از مدل جایگزین اپتیما چه اطلاعاتی داریم؟

معین خواجوی

اولین تجربه رانندگی با تویوتا راو ۴ پرایم ۲۰۲۱: عملکرد بالا، مصرف پایین

محمد آقاپور

جگوار I-Pace مدل ۲۰۲۱ چه امکانات جدیدی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

همکاری انویدیا و مرسدس بنز در چه زمینه ای خواهد بود؟

محمد آقاپور

مرسدس بنز E63 S AMG سدان و استیشن با فیس لیفت جدید، در سال ۲۰۲۱ از راه می رسد

محمد آقاپور

نقد و بررسی بنتلی فلایینگ اسپار ۲۰۲۰: رفاه کامل در کنار قدرت مثال زدنی

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟