چند وقت یکبار باید ملافه‌ های رختخواب را بشوییم؟

طبق گفته فیلیپ تی‌یرنو، میکروب شناس دانشگاه نیویورک، ما بیش از یک سوم زندگی خود را در رختخواب می‌گذرانیم اما این مکان (ملافه رختخواب) می‌تواند خیلی سریع به محلی محبوب برای اجتماع باکتری‌ها و قارچ‌ها تبدیل شود.

از نظر تی‌یرنو برای پیش‌گیری از این وضعیت نامساعد نامرئی، ملافه‌ها باید هفته‌ای یک بار شسته شوند.

تی‌یرنو گفت، اگر ملافه‌ ها را برای مدتی طولانی به حال خود رها کنید، زندگی موجودات میکروسکوپی میان تار و پود ملافه‌های رختخواب، حتی می‌توانند ما را بیمار کنند.

از نظر میکروب شناسی هر چند وقت یکبار باید ملافه‌ های رختخواب را بشوییم
از نظر میکروب شناسی هر چند وقت یکبار باید ملافه‌ های رختخواب را بشوییم

انسان‌ها به طور کلی در طول هر سال ۹۸ لیتر عرق در رختخواب تولید می‌کنند. وقتی هوای بیرون گرم و مرطوب باشد، این رطوبت تبدیل به موقعیتی می‌شود که دانشمندان از آن با نام “محیط ایده‌آل برای رشد قارچ‌ها” یاد می‌کنند.

در تحقیق اخیری که به ارزیابی سطح قارچی بودن محتویات رختخواب پرداخته بود، محققان دریافتند که بالش‌های پر و مصنوعیِ بین ۱.۵ تا ۲۰ ساله، می‌توانند حاوی ۴ تا ۱۷ گونه مختلف از انواع قارچ‌ها باشند.

و این موضوع فقط درباره حیات میکروب‌های خود شما که با آنها می‌خوابید نیست. علاوه بر قارچ‌ها و باکتری‌های نشأت گرفته از عرق، بزاق، سلول‌های پوست و ناحیه تناسلی و مقعد خود، شما رختخوابتان را با میکروب‌های خارجی نیز سهیم شده‌اید.

برخی از این موارد شامل شوره سر حیوانات، گرده‌ها، خاک، پرز‌ها، گرد و غبار، مدفوع و آثار کرم‌های ریز و پرزهای آنچه که ملافه شما از آن ساخته شده می‌باشند.

تی‌یرنو می‌گوید تمام این مواد کثیف یک هفته طول می‌کشد تا خود را نشان داده و به شرایط “بغرنج” بینجامند. اگر ملافه‌ها بعد از این مدت تمیز نشوند شما را در معرض موادی قرار خواهند داد که می‌تواند موجب عطسه و ریزش آب بینی شود، زیرا میکروب‌ها به قدری به دهان و بینی شما نزدیک هستند که تقریبا مجبورید آنها را با تنفس وارد بدنتان کنید.

“حتی اگر مستقیما هیچ حساسیتی نداشته باشید، می‌توانید واکنشی آلرژیک از خود نشان دهید.”

دلیل دیگری که باعث می‌شود ملافه‌ های رختخواب شما به سرعت کثیف شوند به الگوی رفتاری و عرق شما باز می‌گردد – مسئله جاذبه است.

از نظر میکروب شناسی هر چند وقت یکبار باید ملافه‌های رختخواب را بشوییم
از نظر میکروب شناسی هر چند وقت یکبار باید ملافه‌های رختخواب را بشوییم

او می‌گوید “درست مثل شهر رم باستان که با گذشت زمان در زیر آثار مخروبه به دلیل جاذبه دفن شد، جاذبه چیزی است که همه این مواد را به تشک شما می‌کشاند.”

یک یا دو هفته بعد از این جای گیری، برای خراش دار کردن گلوی شما کافی است – مخصوصا برای کسانی که دارای آلرژی یا آسم هستند. (یک ششم آمریکایی‌ها آلرژی دارند.)

“اگر در خیابان یک چیز آلوده را لمس کنید حتما دست‌هایتان را خواهید شست، این وضعیت را مشابه شرایط رختخواب خود فرض کنید.”

اگر ببینید که در رختخوابتان چه چیزی وجود دارد – که البته قادر به دیدن آن نیستید – به خودتان خواهید گفت آیا واقعا می‌خواهم در این رختخواب بخوابم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.