۲۱ شغل عجیب و غریب که احتمالا در آینده وجود خواهند داشت

ربات ها بی کارمون می کنن!!!

همچین چیزی تا حالا به گوش همه ما خورده است و واقعیت این است که این جمله با درجات متفاوتی تا مقدار زیادی واقعیت دارد. گروه مشاور کسب و کار کاگنیزنت در کتابش به نام «چه کار کنیم وقتی همه کار ها را ماشین ها انجام می دهند» پیش بینی می کند که در طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده دوازده درصد شغل ها در ایالات متحده با پروسه های خودکار جایگزین خواهند شد.

با این وجود همه چیز هم تاریک و از دست رفته به نظر نمی رسد. این گروه همچنین پیش بینی کرده است که گسترش تکنولوژی های جدید به طور مستقیم باعث به وجود آمدن بیست و یک میلیون شغل در سال های آینده خواهد شد. آن ها همچنین برای کمک به کنترل ترس در این مورد و آماده سازی مردم برای آینده، بیست و یک شغل را که به باورشان در طی سال های آینده رنگ واقعیت خواهند گرفت، معرفی کرده اند.

21 شغل عجیب و غریب که احتمالا در آینده وجود خواهند داشت

به گفته بن پرینگ نایب رئیس و مدیر مرکز آینده کار کاگنیزنت:« ما می خواستیم که توجهات را جلب کنیم. اتفاقات بسیار مهم و عمیقی در حال وقوع است. اگر دقت و توجه کافی را داشته باشید، زمان کافی برای آماده سازی جهت مقابله با این مسائل و تغییرات وجود دارد.»

این گزارش به صورت توصیفات فرضی ادارات منابع انسانی آینده نوشته شده است. برای تصور بعضی از موارد ذکر شده به تخیلی قوی نیاز است اما بعضی دیگر تنها یک پرش کوچک از واقعیت امروز فاصله دارند.

۱- کاراگاه داده

این افراد با تجزیه و تحلیل کردن شبکه هایی به هم پیوسته از داده های مختلف، اینترنت اشیا و غیره، بینشی صحیح در مورد وضعیت بازار یا جامعه بر مبنای داده های جمع آوری شده به سازمان ها یا کسب و کار های مختلف ارائه خواهند کرد. تصور چنین شغلی چندان هم سخت نیست. در حقیقت شرکت ها همین الان هم برای فروش محصولاتشان در داده های مردم سرک می کشند. تفاوت در این خواهد بود که کاراگاهان داده آینده یک قدم فرا تر خواهند رفت. برای مثال آن ها می توانند با تحلیل داده های ارسالی از Amazon Alexa یک فرد به ارائه بهتر خدمات شرکت ها به او (یا کنترل تفکر، زندگی، خواسته ها و آگاهی های او) کمک کنند.

۲- هم نشین یا هم صحبت

با گسترش و پیشرفت پزشکی و بیوتکنولوژی، مردم طولانی تر از هر وقت دیگری زندگی خواهند کرد. با افزایش بی سابقه جمعیت شهروندان سالمند تمام این افراد سالخورده کسی را نیاز دارند که با او صحیت کنند! این شغل در حقیقت همان چیزی خواهد بود که به نظر می رسد. مصاحبت و همراهی با افراد مسن نیازمند به هم صحبت، گوش دادن به شکایات و خاطراتشان در مورد بچه ها، نوه ها، اون قدیما و….

۳- تحلیلگر شهر های سایبری

برای نگه داری و ارائه خدمات در ابر شهر های آینده جریان های عظیم داده باید به صورتی کار آمد در تمام شهر در جریان باشند. در شهر آینده داده های جمع آوری شده از میلیون ها سنسور، تاسیسات و خدمات مهمی مانند انرژِی و فاضلاب را در حال کار نگه خواهند داشت. این شهر ها همچنین داده های زیست محیطی، داده های مربوط به شهروندان و… را جمع آوری می کنند. وقتی که یکی از سنسور ها درست کار نمی کند کسی باید برای بر طرف کردن مشکل وجود داشته باشد.

۴- طراح سفر در واقعیت افزوده

سازندگان سفر در واقعیت افزوده پیشگامان نوعی از داد و ستد بر مبنا تجربه های مجازی خواهند شد. این افراد مسئول خلق نسلی جدید از سرگرمی خواهند بود. این هنرمندان مسئول نوشتن، طراحی و ساخت تجربه های جدید در واقعیت افزوده برای «سفر های» مشتری ها خواهند بود.

۵- مدیر فروش هوش مصنوعی

21 شغل عجیب و غریب که احتمالا در آینده وجود خواهند داشت

این شغل اشخاصی خواهد بود که در شرکتی فرضی که خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می کند، مشغول به کار خواهند بود. کاگنیزنت در قسمت توضیحات این شغل می نویسد:« هنوز یک چیز وجود دارد که هوش مصنوعی نمی تواند انجام دهد و در آینده قابل پیش بینی نیز نخواهد توانست انجام دهد. فروختن خودش!»

۶- مشاور تعهدات تناسب اندام

متاسفانه ما همین الآن هم در جوامعی با مشکل رو به افزایش چاقی زندگی می کنیم. خدمات و نرم افزار های مربوط به اندازه گیری و کنترل تحرک و تغزیه امروزی می‌توانند مفید باشند اما خدمات تناسب اندام آینده فراتر خواهند رفت و از مشتری ها در مورد تعهداتشان در زمینه سلامت باز خواست خواهند کرد.

۷- تکنسین مراقبت های پزشکی مجهز به هوش مصنوعی

این شغل در دنیایی که به کمک هوش مصنوعی خدمات پزشکی در دسترس تعداد بی سابقه ای از افراد قرار دارد، وجود خواهد داشت. بیمار ها نیازی به مراجعه به پزشک نخواهند داشت. تکنسین های مراقبت پزشکی به درب خانه شهروندان خواهند آمد و فرآیند تشخیص بیماری به کمک نرم افزار های مبتنی بر هوش مصنوعی انجام خواهد شد. همین طور نظارت بر جراحی هایی که به وسیله هوش مصنوعی انجام می شود می تواند قسمتی از این شغل باشد.

۸- دلال داده های شخصی

در آینده مردم از داده های شخصی که تولید می کنند، پول در خواهند آورد! فیس بوک دیگر نمی تواند اطلاعات مردم را به آمازون بفروشد. این اطلاعات متعلق به خود مردم است و آن ها می توانند از آن در آمد کسب کنند. یک دلال اطلاعات شخصی به تبادلات اطلاعات مشتری در بورس داده نظارت خواهد کرد تا اطمینان حاصل شو که مشتری به حقوق خودش می رسد.

۹- ناظر بزرگ راه

وسایل نقلیه بدون راننده و پهپاد های پستچی قوانین رانندگی و هوانوردی را از پایه تغییر داده اند. یک ناظر بزرگراه وظیفه اداره و مدریت جاده ها و مسیر های هوایی را برعهده خواهد داشت.

۱۰- خیاط دیجیتالی

این شغل در آینده و در شرکتی فرضی که سیستم جدیدی برای اندازه گیری سایز مناسب هر مشتری ابداع کرده است، وجود خواهد داشت. این وسیله یا نرم افزار با جمع آوری داده های مشتری منجر به اندازه گیری دقیق و منحصر به فرد سایز آن ها خواهد شد که این مسئله خود باعث کاهش محصولات برگشت داده خواهد شد. وظیفه خیاط دیجیتالی جست و جو در داده های افراد و فروختن لباس هایی که دقیقا برای آن اشخاص دوخته شده خواهد بود.

۱۱- مسئول تنوع ژنتیکی

دادن فرصت برابر در استخدام اکنون معنای جدیدی پیدا کرده است. به جای استخدام افرادی با نژاد، جنسیت، و پس زمینه اجتماعی متفاوت کار فرمایان باید اکنون اطمینان حاصل کنند که نیروی کارشان ترکیبی از افرادی که دست کاری ژنتیکی شده اند و کسانی که به طور طبیعی به دنیا آمده و زشد کرده اند، می باشد.

۱۲- تسهیل کننده ساختار های فناوری اطلاعات

تمرکز کلی این شغل ترکیب کردن استراتژی کلی شرکت با نوآوری های شخصی کارکنان خواهد بود. هدف نهایی نیز ایجاد یک پلتفرم خودکار ارائه خدمات فناوری اطلاعات خواهد بود. مسئولیت های این شغل نیز احتمالا شامل ایجاد و رهبری تیم نوآوری های داخلی شرکت، برگزاری هکاتون های نوآوری و آموزش مزایای ابتکارات شخصی به کارکنان خواهد بود.

۱۳- مربی امنیت مالی

در دنیایی که اسکناس هایی با تصاویر جرج واشنگتن و بنجامین فرانکلین ناپدید شده‌اند و جای خود را به ارز های دیجیتالی داده اند، پتانسیل زیادی برای ناپدید شدن پول وجود دارد. ساختار هزینه های این سیستم جدید مالی برای یک شخص معمولی بیش از حد پیچیده خواهد بود.  وظیفه مربی امنیت مالی کمک به افراد معمولی در انجام تراکنش های مالی دیجیتال و بردن بیشترین بهره از سرمایه گزاری ها خواهد بود.

۱۴- حافظ خاطرات شخصی

مردم طولانی تر از هر زمان دیگری در گذشته زندگی می کنند اما پیشرفت در زمینه حفظ حافظه و دیگر مراقبت های پزشکی مرتبط با مغز با این سرعت پیشرفت نکرده است. یک حافظ خاطرات با کمک مشتری دنیاهایی مجازی برای زندگی آن ها ایجاد خواهند کرد. این «تجارب» مجازی با شبیه سازی هایی واقع گرایانه از گذشته مشتری ها مانند اتاق نشیمن دوران کودکی، پر خواهند شد. این افراد همچنین مسئول مدریت نوعی «شرح پیچیده و پیشرفته» از خاطرات مشتری ها که به دقت و با جزئیات، تجاربی که مشتری ها می خواهند بعد از درماندگی حافظه خود داشته باشند، خواهند بود.

۱۵- شرپا فروشگاه مجازی

در آینده خرده فروشی تنها به صورت آنلاین انجام خواهد شد. و هنگامی که یک مشتری می خواهد برای مثال یک مبل بخرد، به سادگی از طریق ویدئو لینک به یک شرپا مجازی وصل می شود. شرپا سپس مشتری را در انبار های مجازی همراهی می کند تا به آن ها کمک کند تا محصول مورد نظر خود را پیدا کنند.

۱۶- مدیر فروش محصولات ژنومیک

قرص ضد بارداری عامل مهمی در پیشگیری ضدبارداری است.

با وجود آنالیز های DNA و دست کاری های ژنتیک CRISPRT، انسان ها نیاز های پزشکی جدیدی پیدا کرده اند. شرکت های بیوتکنولوژی توانایی تولید مقادیر زیادی از این دارو های نوین را برای پاسخگویی به این نیاز های جدید دارند. این شغل یک پست مدریت اجرایی رده بالا با وظیفه تدوین استراتژِی عرضه دارو ها به بازار خواهد بود.

۱۷- مدیر هماهنگی انسان ها و ماشین ها

به گفته کاگنیزنت آینده شغل ها به شدت بستگی به کیفت هماهنگی بین انسان ها و ماشین ها خواهد داشت. وظیفه مدیر هماهنگی، شناسایی نقاط قوت افراد و نقاط قوت ماشین ها و ترکیب کردن آن ها در جهت ایجاد یک تیم فوق العاده کارآمد خواهد بود.

۱۸- مسئول ارشد اعتبارات

در آینده سرمایه گذاران بیشتر از هر وقت دیگری متصل و آگاه هستند و سازمان ها و شرکت ها راهی به جز شفافیت کامل نخواهند داشت. با این وجود معاملات مخفی رمزنگاری شده غلبه خواهند کرد و فضای سو ضن همه جا وجود خواهد داشت. مسئول اعتبارات وظیفه کنار زدن این ابر شک و تردید را بر عهده دارد. او باید به سرمایه گذاران ثابت کند که شرکت با کمال صداقت و امانت داری در قبال سرمایه آن ها عمل می کند.

۱۹- تحلیلگر یادگیری ماشین های کوآنتمی

وظیفه این شغل ترکیب پردازش کوآنتمی اطلاعات با یاد گیری ماشین ها در جهت یافتن راه حل های بهتر و سریع تر برای مشکلات اقتصادی در دنیای واقعی خواهد بود. هدف نهایی نیز ساخت سیستم های هوشمندی خواهد بود که می توانند از داده های ارائه شده یاد بگیرند.

۲۰- استاد رایانش غیر متمرکز

این شغل در یکی از شرکت های غول آسای آینده که متوجه شده است که زیر ساخت های موجود اینترنت اشیا دیگر کافی نیستند، وجود خواهد داشت. این فرد مسئول تعمیر اساسی مدل wheel-and-spoke فعلی و تبدیل آن به یک سیستم غیر متمرکز که از رایانش غیر متمرکز استفاده می کند، خواهد بود. این فرآیند برای شرکتی در آینده که نیازمند فضای بیشتر و قابلیت های پردازش گسترده تری برای حجم عظیم داده های خود می باشد، ضروری خواهد بود.

۲۱- مسئول امور اخلاقی

این شغل برای زمانی است که شرکت های بزرگ اخلاق را به جای سود آوری مبنای تصمیم گیری خود قرار دهند. این شخض وظیفه دارد از انطباق محل هزینه های غیر مستقیم شرکت با ارزش های اخلاقی سهامداران اطمینان حاصل کند. به عنوان مثال، اگر سهامداران شرکت تصمیم بگیرند که می خواهند شرایط کار انسانی را یک اولویت اصلی در شرکت قرار دهند، مسئول امور اخلاقی وظیفه نظارت بر شرایط کار در تمام مراکز و در هر سطح خواهد بود.

1 نظر
  1. […] که در شهر کونمینگ قرار دارد به همراه دانشمندان دانشگاه بیوتکنولوژی پکن در حال تربیت کردن یک سگ دو ماهه از نژاد کونمینگ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.