اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست

جدیدترین خودروی های شاسی‌بلند بی ام و، قدرت فوق العاده، اتاق بسیار راحت به همراه تکنولوژی روز را ارائه می دهند. اما بی عیب و نقص نیستند.

مدل های ۲۰۲۰ بی ام و X5M و X6M مشخصات شگفت انگیزی دارند. جدید ترین فرزندان این کمپانی می توانند به کمک یک موتور ۴/۴ لیتری توربو، قدرتی معادل ۶۱۷ اسب بخار تولید کنند. صفر تا صد هر دوی آنها کمتر از ۴ ثانیه است. همه این ها در حالی اتفاق می افتد که راننده و سرنشینان، بر روی صندلی های بسیار راحت چرمی نشسته اند و جدیدترین فناوری ها برای کمک به رانندگی، آنها را احاطه کرده است.

ezgif.com webp to jpg8 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو ezgif.com webp to jpg9 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

البته یک مشکل در این خودروها وجود دارد. بی ام و تلاش کرده این دو خودرو، خودروهایی همه فن حریف باشند. این دو خودرو می توانند شما و خانواده شما را با آسایش کامل در کل کشور در بدترین شرایط آب و هوایی ببرند. حتی هیجان یک خودروی اسپرت را به شما بدهند. یا حتی بتوانید با آنها در مسابقات شرکت کنید. درست است که بی ام و، دو خودروی همه کاره تولید کرده، اما مشکل اینجاست که این دو خودرو، هیچ کدام از این کارها را به نحو احسن انجام نمی دهند.

البته این بدان معنی نیست که این دو خودرو را دوست نداشته باشیم. مدل های X5 و X6 که مدل های اصلی هستند و حرف M را یدک نمی کشند، خودروهای لوکس با امکانات فنی بهتر هستند. آنها خودرو های مورد علاقه ما در این رده از خودروها هستند. این دو خودرو که با پسوند M همراه هستند، قرار است نسبت به مدل های بدون M، خودروهای بهتری باشند. این خودروها کمی بزرگتر هستند، حتی چرخ های آن ها هم نسبت به مدل های X5 و X6  بزرگتر است. 

ezgif.com webp to jpg1 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو ezgif.com webp to jpg2 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

اگر بخواهیم مدل های X5M و X6M را مقایسه کنیم، از نظر فنی تقریباً یکی هستند. مدل X5M فقط ۱۳ کیلوگرم سنگین تر است و فضای بیشتری برای سرنشینان دارد. تفاوت های کوچکی از نظر ابعاد نیز وجود دارد و مدل X5M یک میلیمتر به زمین نزدیکتر است.

بی ام و X5M و X6M با دو تریم معمولی و مسابقه ای عرضه می شوند. هر دو خودرو به موتور ۴/۴ لیتری توربو مجهز هستند، که یک موتور عالی به شمار می رود. این موتور حدود ۶۰۰ اسب بخار قدرت و گشتاوری معادل ۷۵۰ نیوتون متر تولید می کند. این خودرو در حدود ۳/۸ ثانیه به صد کیلومتر سرعت می رسد و شما را روی صندلی میخکوب خواهد کرد. یک گیربکس ۸ سرعته اتومات شما را در رانندگی همراهی خواهد کرد. بدون شک از گاز دادن با این خودروی شاسی بلند لذت خواهید برد. خیلی جذاب است که این خودروهای ۲۳۰۰ کیلویی بتوانند سریع تر از بسیاری از خودروهای اسپرت کوچک حرکت کنند. 

ezgif.com webp to jpg - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

این دو خودرو به چرخ های ۲۱ اینچی مجهز هستند. چرخ هایی با سایز ۲۹۵/۳۵ در قسمت جلو و ۳۱۵/۳۵ در قسمت عقب. این ترکیب، هم نکات مثبت دارد و هم منفی. از نظر ظاهری، این چرخ ها جلوه جذابی به خودروها بخشیده اند. به خصوص وقتی از عقب به آنها نگاه می کنیم. این تایرهای پهن، امنیت قابل توجهی در سرعت بالا ارائه می دهند.

اما نکته منفی این چرخ ها این است که هنگام پیچیدن به طرفین، آنچنان مطمئن نشان نمی دهند. فرمان خودرو هم کمی سنگین به نظر می رسد. بازخورد چندانی هم از چرخ ها به فرمان ارسال نمی شود. به همین دلیل، نمی فهمید که در سطح جاده چه خبر است. این موضوع، کمی از اطمینان راننده در هنگام پیچیدن به طرفین می کاهد.

البته مشکل سیستم فرمان، در اکثر خودروی های اس یو وی شرکت بی ام و دیده می شود، اما این مشکل در خودروهای جدید این شرکت، مانند سری جدید ۸ تا حدودی برطرف شده بود. وقتی می دانیم کمپانی بی ام و می تواند بهتر از این عمل کند، برایمان جالب است که چرا این دو مدل جدید، یک قدم عقبگرد داشته اند.

ezgif.com webp to jpg4 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

مشکل بعدی به سیستم تعلیق مربوط می شود. در جاده های بکر و جدید، این دو خودروی شاسی بلند مانند یک رؤیا سواری می دهند. چرخ های بزرگ و لاستیک های نسبتاً نازک، لرزش و سختی کمی را به داخل کابین منتقل می کنند. اما در خیابان های شهر و بزرگراه ها، سواری آنها کمی زمخت است و حتی کوچکترین برآمدگی های جاده را حس خواهید کرد.

ezgif.com webp to jpg3 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

حاضر بودیم سخاوتمندانه این ایراد بزرگ را ببخشیم، به شرطی که با یک هندلینگ خوب روبرو شده بودیم. اما افسوس که این دو خودرو، در این مورد هم روسفیدمان نکردند. در قوی ترین حالت رانندگی، این خودروها در هنگام پیچیدن در گوشه ها، وزن زیاد خود را نشان می دهند. شما وزن زیاد خودرو را کاملاً حس می کنید. البته این مشکل در اکثر خودروهای سنگین و بلند این چنینی دیده می شود. به هر حال، هر چقدر سیستم تعلیق خوب عمل کند، نمی تواند بر قوانین فیزیک غلبه کند. با این همه، تعادل خودرو می توانست خیلی بهتر از این باشد.

ezgif.com webp to jpg5 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

بی ام و X5M و X6M حالت های مختلفی برای رانندگی دارند. یکی از آنها، حالت آرامش (Comfort) است. این حالت پیش فرض رانندگی است که بالاترین میزان تعادل را در همه قسمت های خودرو ارائه می دهد. بی ام و به شما اجازه می دهد که رفتار بسیاری از قسمت های خودرو مانند پیشرانه، فرمان، شاسی و حتی ترمزها را به دلخواه تغییر دهید.

بر اساس تجربه ما از رانندگی با این دو خودرو، حالت آرامش در ۹۵ درصد جاده ها مناسب خواهد بود. حالت های دیگر رانندگی شامل حالت اسپرت و مسابقه می شود. حالت اسپرت بیشتر برای جاده های ناهموار و کوهستانی مناسب است. حالت مسابقه هم دقیقاً مشخص نیست چه کاری انجام می دهد. واقعاً چه کسی ممکن است با چنین خودرویی به مسابقه برود؟

ezgif.com webp to jpg6 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو ezgif.com webp to jpg7 - اولین تجربه رانندگی با بی ام و X5M و X6M: قدرت همه چیز نیست - نقد و بررسی خودرو, خودرو کراس اوور, خودرو شاسی بلند, خودرو

آنچه واضح است، این دو خودرو برای ویراژ دادن در اتوبان اطراف شهر ساخته نشده اند. اما برای زندگی روزمره، این خودروهای شاسی بلند بسیار مناسب هستند. هر دو خودروی دارای فضای داخلی مطلوب هستند. صندلی های چرمی آنها در بالاترین سطح راحتی و آسایش قرار دارند. کلیه قسمت های داخلی به بهترین شکل طراحی شده تا بالاترین سطح راحتی و آسایش را فراهم کند. این خودروها از صفحه نمایش ۱۲/۳ اینچی با بروزترین قابلیت های رسانه ای بهره می برد. آخرین نسخه از اندروید خودرو، شارژ بی سیم، وای فای و بسیاری خدمات دیگر برای کمک به راننده، در این خودروها حضور دارند.