۵ نکته مهم برای نوشتن محتوای تبلیغاتی

این پنج مهارت به شما کمک می کند تا بتوانید محتوای تبلیغاتی مناسب تولید کنید، تا نظر افراد را جلب کرده و بازدید و فروش سایت را بالا ببرید.

من به دو دلیل، فرمول های نویسندگی را دوست دارم. اول، به این دلیل که ساده هستند، به راحتی در خاطر می مانند و به سرعت ملکه ذهن ما می شوند. دانستن این فرمول ها به شما کمک می کند تا محتوای تبلیغاتی تولید کنید که در مدت زمانی کوتاه، تأثیر بیشتری ایجاد کند. دوم، علت اینکه این موارد، به فرمول تبدیل شده اند این است که موثر هستند.

ده ها فرمول مختلف برای نوشتن محتوای تبلیغاتی وجود دارد. اگر با این فرمول ها آشنایی نداشته باشید، ممکن است مجبور شوید خودتان دوباره یک فرمول بسازید. این یعنی وقت تلف کردن. یا حتی ممکن است متنی بنویسید که ضعیف باشد و منجر به کاهش فروش شما شود.

یکی از قدیمی ترین و شاید معروف ترین فرمول ها، بر مبنای چهار اصل اساسی می باشد: توجه، علاقه، تمایل و عمل کردن. بر اساس این فرمول، یک محتوای تبلیغاتی متقاعد کننده باید اول توجه خواننده مطلب را جلب کند، سپس آنها را به محصولی که می فروشید علاقه مند کند. بعد از آن، تمایل به داشتن آن محصول را فرد ایجاد کند و در نهایت، از او بخواهد تا عملیات خرید را انجام دهد.

این یکی از فرمول های مورد علاقه من است و بارها از آن برای نوشتن آگهی و محتوای تبلیغاتی استفاده کرده ام. اما در این مطلب می خواهم از فرمول دیگری صحبت کنم. فرمولی که خودم بر اساس سال ها تجربه در زمینه تولید محتوای تبلیغاتی، نوشته ام. بر اساس این فرمول، یک محتوای تبلیغاتی ایده آل، “واضح”، “مختصر”، “گیرا” و “معتبر” است و دارای “فراخوان عمل” است. در این جا، به بررسی هر یک از این پنج عامل خواهیم پرداخت.

واضح بودن

نوشته شما باید برای همه مخاطبان، واضح باشد. نه فقط برای خودتان، مشتریان خاص، مدیر بازاریابی یا مدیر تولید. یک جمله مهم در مورد واضح بودن که من همیشه به آن معتقد بوده ام این است: اینکه دیگران متوجه منظورتان بشوند کافی نیست. باید طوری بنویسید که به برداشت اشتباه منجر نشود.

توصیه ای که همیشه در کلاس های نگارش در مورد واضح نوشتن می شود، استفاده از لغات کوچک و جملات، پاراگراف ها و بخش های کوتاه است. این حرف کاملاً منطقی است. به این دلیل که فهمیدن متن را آسان تر می کند.
نگارش واضح، از تفکر واضح نشأت می گیرد. اگر واقعاً نفهمید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، نوشتار شما ضعیف، مبهم و درهم و برهم خواهد بود. از طرف دیگر، هنگامی که می دانید در مورد چه چیز صحبت می کنید، مخاطبان خود را می شناسید و ایده مفید و مهمی برای ارائه کردن دارید، وضوح نوشتار شما، آن را منعکس خواهد کرد.

مختصر بودن

واژه های “مختصر” و “خلاصه” با هم تفاوت دارند. خلاصه یعنی کوتاه. اگر می خواهید به صورت خلاصه بنویسید، فقط کافی است که تعداد کلمات را کم کنید تا به اندازه دلخواه برسد. اما نگارش مختصر یعنی داستان خود را با کمترین کلمات ممکن، تعریف کنید. بدون واژه های زاید و بدون واژه های بی معنی. یعنی استفاده از یک واژه به جای سه واژه، در صورتی که به معنی جمله لطمه نزند.

گیرا بودن

این که مطلب شما به راحتی قابل درک باشد، کافی نیست. باید آنقدر جذاب و آموزنده باشد که خواننده نتواند آن را کنار بگذارد. یا حداقل احساس کند که باید نگاهی گذرا به آن داشته باشد، تا از نکات مهم آن اطلاع پیدا کند.

یکی از دلایل اینکه یک مطلب گیرا نیست، این است که فقط برای یک بازاریاب جذابیت دارد، نه یک مشتری احتمالی. بازاریاب ها به محصولات و سازمانهایشان و به ویژه “پیام” آنها به مخاطب اهمیت می دهند. اما متأسفانه خوانندگان به هیچ یک از این موارد علاقه مند نیستند. آنها به مشکلات، نیازها، ترسها، نگرانی ها، چالش ها، علایق و خواسته های خود اهمیت می دهند.

هرچه محتوای تبلیغاتی شما به جای محصول، بیشتر بر روی مشتری متمرکز شود، قانع کننده تر خواهد بود. محصول تنها زمانی اهمیت دارد که یکی از نگرانی ها یا خواسته های اصلی خواننده مطلب را برطرف کند.

معتبر بودن

ما در عصر شک گرایی زندگی می کنیم. به بیان ساده تر، خیلی وقت ها مشتریان حرف شما را باور نمی کنند. چون احساس می کنند تبلیغات شما فقط برای فروش محصول خود به آنها است و واقعیت ندارد.

خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند به مطلب خود اعتبار ببخشید و شک و تردید خواننده را از بین ببرید. مشتریان احتمالی شما نسبت به فروشندگان، محتاط هستند. اما به پیشنهاد متخصصان یک صنعت، اعتماد دارند. بنابراین، می توانید با ثابت کردن خود و سازمان خود در بازار، بر شک و تردید آنها غلبه کنید.

یک راه برای انجام این کار، انتشار مطالب زیاد است. مشتریان به تبلیغات بی اعتماد هستند. اما به منابع اطلاعاتی مانند وب سایت ها، روزنامه های معتبر، وبلاگ ها و مجلات، اعتماد بیشتری دارند. تلاش کنید تا یک تولید کننده محتوای قدرتمند باشید. پیام های اصلی خود را در قالب تحریریه ها و ژورنال ها منتشر کنید. با این کار، اعتبار خود را در چشم مشتریان احتمالی بالا می برید. همچنین، این کار شما را به عنوان یک کارشناس حرفه ای در این زمینه نشان خواهد داد.

یکی از روش های موثر اعتبارسازی که اغلب نادیده گرفته می شود، ارائه ضمانت برای بازگرداندن وجه است. زمانی که مشتریان درخواست بازگشت وجه دارند، بدون تردید و سوال و با خوشرویی این کار را انجام دهید.

ارائه خدمات مشتری با بی ادبی، با کندی و بدون حس مسئولیت پذیری، می تواند هر گونه اعتباری را که نزد مشتری خود به دست آورده اید، یک شبه بر باد دهد. در واقع، برای حل مشکلات مشتری، فراتر از آنچه مورد نیاز است گام بردارید تا مشتریان احساس کنند که شما شخصاً به آنها اهمیت می دهید. آنها باید احساس کنند، بیشتر از پولی که داده اند، خدمات دریافت کرده اند.

فراخوان عمل (Call to Action)

فراخوان عمل به خواننده می گوید که چه کاری باید انجام دهد و چگونه. فراخوان عمل می تواند در متن تبلیغاتی باشد یا به شکل یک باکس یا نوار کنار صفحه باشد. به طوری که کاملاً در دید مخاطب باشد. فراخوان های عمل رایج عبارتند از:

  • دانلود یک کتاب الکترونیکی رایگان
  • ثبت نام در سمینار مبتنی بر وب
  • دریافت رمز عبور برای دسترسی به محتوای محافظت شده در وب سایت
  • برآورد هزینه رایگان
  • درخواست دریافت تماس تلفنی از نمایندگی فروش
  • خرید کالا به صورت آنلاین از سبد خرید
  • عضویت در یک خبرنامه آنلاین