روکیدا
دنیای خودرو موبایل و تبلت گجت‌ها

همکاری اپل با بی‌ام‌و؛ استفاده از آیفون به عنوان کلید ماشین

روکیدا - همکاری اپل با بی‌ام‌و؛ استفاده از آیفون به عنوان کلید ماشین - آیفون, اپل, بی ام و

کد پیدا شده در بیلد داخلی iOS 14 نشان می‌دهد اپل در حال همکاری با شرکت خودروسازی بی‌ام‌و برای اضافه کردن یک قابلیت جدید به اسم «CarKey» به سیستم عامل خود است. زمان انتشار اولین نسخه بیتا iOS 13.4 مشخص شد اپل در تلاش است تا کاربران از آیفون خود بتوانند به عنوان یک کلید ماشین استفاده کنند. همچنین بعدا مشخص شد که افراد می‌توانند کلید ماشین را از طریق iMessage با فرد مورد نظر خود به اشتراک بگذارند.

همکاری اپل با بی‌ام‌و؛ استفاده از آیفون به عنوان کلید ماشین

ماه دسامبر شرکت آلمانی بی‌ام‌و اعلام کرد که تلاش است تا به مالکان خودروهای خود اجازه دهد دسترسی «بدون کلید» به وسیله نقلیه‌شان داشته باشند. این شرکت در کنسرسیوم ارتباط مخابراتی اتومبیل (Car Connectivity Consortium) عضو بوده که استاندارد کلید دیجیتال را برای خودروها نهایی کرده است. اپل نیز حداقل از سال ۲۰۱۸ یکی از اعضای این کنسرسیوم به شمار می‌رود.

در اکتبر سال گذشته، این کنسرسیوم نسخه ۲.۰ فناوری کلید دیجیتال خود را معرفی کرد. نسخه جدید از قابلیت NFC برای ارتباط بین گوشی‌ها و خودروها استفاده می‌کند. با آن که بی‌ام‌و و اپل می‌توانند در حال حاضر از کلید دیجیتال ۲.۰ استفاده کنند، نسخه بعدی یعنی ۳.۰ تجربه استفاده از این فناوری را با اضافه کردن «دسترسی بدون کلید منفعلانه با آگاهی از موقعیت» بهتر خواهد کرد.

به عبارت دیگر فرد می‌تواند بدون این که گوشی هوشمند خود از جیب در بیاورد درب خودروی خود را باز کند. برای استفاده از این فناوری نیاز به بلوتوث با انرژی پایین و فناوری باند فوق عریض است که چیپ U1 سری آیفون ۱۱ مجهز به آن هستند.

ما عملکرد این چیپ را برای انتقال فایل توسط ایر دراپ دیدیم ولی مشخص است که پتانسیل استفاده نشده زیادی دارد.

همکاری بین اپل و بی‌ام‌و جدید نیست. برند آلمانی اولین شرکتی بود که از سرویس Wireless CarPlay در خودروهای خود استفاده کرد. انتخاب اسم CarKey از سوی اپل به علت شباهت آن با CarPlay است. بدون شک به علت وجود چیپ U1 در سری آیفون ۱۱ تنها کاربران این گوشی قادر به استفاده آن خواهند بود.

کاربران به کمک اپلیکیشن Wallet روی آیفونشان می‌توانند CarKey خود را مدیریت کنند. احتمالا اپل این قابلیت را به عنوان بخشی از iOS 14 خود معرفی خواهد کرد. قابلیتی که روی کاغذ جالب به نظر می‌رسد و باید ببینیم در زندگی واقعی چطور خواهد بود.

منبع: ۹to5mac.com

مطالب مرتبط

راهنمای خرید تلویزیون ۴K به همراه معرفی بهترین تلویزیون های ۴k در سال ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

معرفی کامل بهترین مانیتورهای گیمینگ ۲۰۲۰: لذت از بازی در یک سطح متفاوت

محمد امین نعمتی

۶ نکته برای انتخاب یک گوشی با دوربین خوب

محمد امین نعمتی

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین گوشی های تاشو ۲۰۲۰: با آینده آشنا شوید

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟