روکیدا
سلامت و تندرستی

آیا برای کشتن کرونا ویروس می‌توانم از مواد سفیدکننده استفاده کنم؟

روکیدا - آیا برای کشتن کرونا ویروس می‌توانم از مواد سفیدکننده استفاده کنم؟ - ویروس کرونا, پزشکی, کرونا ویروس, کووید - 19

اگر به دنبال بحرانی که ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ به وجود آورده است مانند سایر افراد به داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها هجوم بردید ولی از کمبود مواد ضدعفونی کننده دست و الکل مایوس شدید، ناراحت نشوید چون بدون شک فروشگاه‌ها هنوز سفیدکننده دارند. درست حدس زدید سفیدکننده!

همه آنقدر روی خرید مواد تمیزکننده الکلی توجه دارند که به طور کامل مواد سفیدکننده را که نه تنها قیمت کمتری دارند بلکه به همان خوبی مفید هستند را فراموش کردند.

این مواد برای ضدعفونی سطوح حتی در نسبت غلظت‌های بسیار کم خوب هستند. چون این مواد غلظت بالایی دارند برای بقا در طول دوران قرنطینه خانگی به بطری‌های زیادی ندارید، فقط به اندازه یک لیوان نصفه مخصوص ماشین لباسشویی شما کافی است.

گرچه قبل از این که خانه خود را با مواد سفیدکننده آغشته کنید باید یک نکته را بدانید: این مواد به سادگی توسط مواد آلی مانند ذرات غذا یا مو غیرفعال می‌شوند.

این قضیه واقعا چیز حادی نیست ولی به این معنا است که پیشخوان آشپزخانه برای این که واقعا با مواد سفیدکننده ضدعفونی بشود باید تمیز باشد.

ابتدا با تمیزکننده سطوح معمولی همه چیز را تمیز کنید تا مطمئن شوید خورده نان یا پودر قهوه‌ای سر راه نباشد و بعد از آن عملکرد بی‌نقص سفیدکننده را شاهد باشید.

مراکز کنترل و درمان بیماری آمریکا پیشنهاد می‌کند ۵ قاشق غذاخوری سفیدکننده خانگی بدون بو را با یک گالن آب (تقریبا ۳.۷ لیتر) ترکیب کنید.

دستکش بپوشید، این محلول را روی هر سطح غیر متخلخل در خانه خود اسپری کنید و اجازه دهید با جریان هوا خشک شود. فقط توجه داشته باشید که مواد متخلخل مانند ظروف چینی، مرمر و چوب می‌توانند به دنبال استفاده دراز مدت از سفیدکننده آسیب ببینند. اگر از این وسایل در خانه دارید، سفیدکننده تا جای ممکن کم استفاده کنید و مقدار بیش از حد آن را پاک کنید یا برای آن‌ها از آب داغ و صابون استفاده کنید.

سطوح داخل خانه تنها مواردی که باکتری و ویروس روی آن جمع می‌شوند نیست. می‎‌توانید اسباب‌بازی‌های کودک خود (پلاستیکی نه برقی!) را در یک محلول سفیدکننده به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید که به ویژه اگر دائما همه چیز را داخل دهان می‌کنند مفید است.

متاسفانه، استفاده از سفیدکننده برای نمایشگر گوشی‌تان پیشنهاد نمی‌شود ولی یک تمیز کردن سریع کناره‌ها و پنل پشتی باید کافی باشد. جدا از آن، تنها چیزی که سفیدکننده نمی‌تواند ضدعفونی کند دستان ما است، ولی برای این کار آب و صابون را داریم!

منبع: vitals.lifehacker.com

مطالب مرتبط

رادیکال های آزاد چگونه بر بدن ما اثر می گذارند؟

محمد آقاپور

ویروس ها چگونه عمل می کنند؟

محمد آقاپور

۱۰ دانه مغذی و مفید که باید در رژیم غذایی خود جای دهید

محمد آقاپور

نیمی از ناقلان کرونا ویروس علایمی ندارند!

محمد امین نعمتی

مردم مکزیک از دست آمریکایی‌ها برای پخش ویروس کرونا عصبانی هستند

محمد امین نعمتی

آیا ویتامین C کرونا ویروس را از بین می‌برد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟