فناوری ۵G چگونه همه صنایع و تجارت‌ها را دستخوش تغییر خواهد داد؟

فناوری ۵G کلیه صنایع را از نو تعریف خواهد کرد. همچنین کسب و کار شما را.

اگر تصور می کنید اکنون در دنیایی زندگی می کنیم که همه کارها در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود، باید بگوییم که در اشتباه هستید. فقط صبر کنید تا فناوری ۵G وارد میدان شود. منتظر باشید تا نسل پنجم شبکه تلفن همراه به شهرهای بزرگ دنیا برسد.

ابتدا باید این سوال را از خود بپرسیم. چرا فناوری ۵G تا این حد اهمیت دارد؟ نسل اول شبکه تلفن همراه قابلیت مکالمه را به ما هدیه داد. با نسل دوم می توانستیم متن و پیام ارسال کنیم. نسل سوم به ما اجازه محاسبات ساده بر روی تلفن همراه را می داد. نسل چهارم به ما کمک کرد تا بتوانیم از هزاران نرم افزار برای کار و بازی بر روی تلفن همراه خود استفاده کنیم.

نسل پنجم به ما اجازه می دهد که در هر ثانیه، یک گیگابایت محتوا دانلود کنیم. یعنی بیش از ده برابر سریعتر از چیزی که به آن عادت داریم. یک فیلم در چند ثانیه دانلود می شود. کلیپ های یوتوب در کسری از ثانیه اجرا می شود.

این فناوری به طور جدی در چین و کره جنوبی در حال توسعه است. در برخی از شهرهای ایالات متحده هم از این فناوری استفاده می شود. کمپانی های زیادی در تلاش هستند تا خدمات مربوط به نسل پنجم را ارائه دهند.

البته هنوز فاصله زیادی با فراگیر شدن این فناوری داریم. مثلاً بدون داشتن یک تلفن همراه گران قیمت که از این فناوری پشتیبانی کند، نمی توانید از فناوری ۵G استفاده کنید. به علاوه، فناوری ۵G از فرکانس بسیار بالایی استفاده می کند. در نتیجه، برد خیلی زیادی ندارد. از دیوار هم عبور نمی کند. در حال حاضر، هزینه نصب آن هم بسیار زیاد است.

طبق پیش بینی های انجام شده، این فناوری تا سال ۲۰۲۳ فراگیر خواهد شد. فناوری ۵G می تواند نقش تلفن های همراه را به کلی تغییر دهد. در جهانی که بر مبنای فناوری ۵G حرکت می کند، واقعیت افزوده (AR) کاملاً فراگیر خواهد شد. آنچنان رایج که در کسب و کارهایی مانند خرده فروشان و سالن های بدنسازی، از آن استفاده خواهند کرد.

به عنوان مثال، یک فروشگاه پوشاک می تواند از واقعیت افزوده استفاده کند، تا به مردم اجازه دهد خود را در یک لباس در طیف وسیعی از محیط های پویا ببینند. یک سالن ورزشی می تواند به اعضای خود این امکان را بدهد تا از نمودارهای بیومتریک گرافیکی برای پیگیری و بهینه سازی تمرینات خود استفاده کنند. همین فناوری می تواند رویدادهای ورزشی زنده را تغییر دهد. طرفداران فوتبال، از تلفنهای ۵G خود برای تهیه کنندگی تلویزیونی استفاده می کنند. مثلاً هر کدام از زوایای دوربین که دوست داشتند، برای تماشا انتخاب می کنند.

فناوری ۵G همچنین باعث افزایش استفاده از ربات ها در شرکت ها می شود. مدیر یک شرکت می تواند یک فناوری ۵G اختصاصی نصب کند، تا به راحتی ربات ها در کنار انسان ها به فرآیند تولید کمک کنند. برای مثال، در صنعت خودروسازی می توانند بسیار موثر باشند.

یک گروه از روبات ها می تواند مواد اولیه را به خطوط تولید تحویل دهد و گروه دیگر می تواند تریلرها را بارگیری کند. با استفاده از شبکه ای گسترده، آنها می توانند با هماهنگی بیشتر کار کنند و با تأخیر کمتری به محیط خود واکنش نشان دهند. 

در نتیجه، آنها مطمئن تر و ایمن تر خواهند بود. از آنجا که ربات ها بی سیم هستند، اضافه کردن یک خط تولید دیگر، بسیار ساده تر خواهد بود.

این فناوری به همه مکان ها خواهد رسید. یک مزرعه سبزیجات سرپوشیده می تواند شبکه خصوصی ۵G خود را نصب کند. می توان از سیستم های سریع و هماهنگ استفاده کرد که با یکدیگر در ارتباط هستند. یا ربات هایی که با استفاده از سنسور ها و الگوریتم ها، رطوبت را تنظیم کنند. سلامت گیاهان را ارزیابی کنند و دما را تغییر دهند.

درست است که همه این کارها را می توان با ۴G و Wi-Fi هم انجام داد. اما فناوری ۵G، یک ارتباط بدون مکث و سیستمی پرسرعت را به ارمغان می آورد. شرکت های فناوری، بانکها، بیمارستانها و سایر شرکتها که حجم بالایی از اطلاعات را باید انتقال دهند، پهنای باند مورد نیاز برای انتقال حجم عظیمی از اطلاعات را در اختیار خواهند داشت.

در حوزه سلامت، فناوری ۵G بهترین راهکار برای درمان دیجیتالی است. به کمک فناوری های واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده، می توان بیماران را در خانه درمان کرد. با کمک ربات ها، پزشکان می توانند از دور، بیماران را در بیمارستان ویزیت کنند.

دولت ها نیز قادر خواهند بود تا اطلاعات دقیقی در مورد مناطق جغرافیایی مختلف جمع آوری کنند. آن ها می توانند با کمک الگوریتم ها، موارد اضطراری مانند بیماری های همه گیر یا حوادث غیرعادی آب و هوایی را پیش بینی کنند و نسبت به آن عکس العمل نشان دهند. ترکیب فناوری ۵G با برنامه های تلفن همراه، سنسورها و دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء، می تواند به دولت ها کمک کند تا ترافیک، امنیت و خدمات شهری را کنترل کنند. 

شکی نیست که چنین سطح بالایی از نظارت و ضبط داده ها، با خطرات مربوط به حریم خصوصی روبرو است. با توجه به پیشرفت سریع فناوری، این موضوع نیاز به برنامه ریزی دارد. در نهایت، این شبکه، راه را برای رسیدن به شهرهای هوشمند هموار خواهد کرد.

البته، خطرات زیادی وجود دارد که از حریم خصوصی هم مهم تر است. هکرها راحت تر می توانند به منبع اصلی اطلاعات دسترسی پیدا کنند. آنها می توانند داده های حساس را به مراتب سریعتر از گذشته به سرقت ببرند. امنیت سایبری اهمیت بیشتری پیدا می کند. صنعت امنیت سایبری باید برای مقابله با این مسائل رشد کند.

در آینده نزدیک، دستگاه های متعددی به اینترنت اشیاء مجهز خواهند بود. از ربات های جراحی از راه دور گرفته تا وسایل نقلیه خودران. از چیزهای ساده مانند قفل در یک خانه تا مسائل بسیار حساس مثل اتومبیل های خودران و تجهیزات بیمارستانی در معرض خطر حملات سایبری خواهند بود.

فناوری ۵G به عنوان شتاب دهنده ای برای چهارمین انقلاب صنعتی جهان شناخته می شود و برنامه ریزی برای آینده آن ضروری است. در نظر بگیرید که فناوری ۵G چگونه می تواند در کسب و کار شما موثر باشد.

این فناوری می تواند صنعت شما را مختل کند یا برعکس، فرصتهای جدید ایجاد کند. شرکت ها و رهبران پیشرو، از حالا برای حل مشکلات امنیتی برنامه ریزی می کنند. نه اینکه منتظر بمانند تا مشکل ایجاد شود، آنگاه به فکر راه حل باشند.

ممکن است چند سال طول بکشد تا فناوری ۵G فراگیر شود، اما وقتی این اتفاق رخ دهد، داده ها آزادانه بین افراد بیشتر، مکان های بیشتر و دستگاه های بیشتر با سرعت و حجم مورد نظر ما منتقل می شوند. فناوری ۵G موج جدیدی از کارآفرینان و مبتکران را معرفی خواهد کرد. ما نمی دانیم کدام شرکت ها برنده یا بازنده خواهند شد. اما با توجه به سرعت بالای فناوری ۵G، به سرعت خواهیم فهمید.